Výstava HIDDEN / Zvířata v antropocénu (Ostrava)

Středa 14. 9. 2022  10:00 - neděle 20. 11. 2022  18:00
Výstavy a veletrhy
Jurečkova 1750/9, Moravská Ostrava a Přívoz
Ostrava-město, Galerie výtvarného umění v Ostravě
Výstava HIDDEN / Zvířata v antropocénu (Ostrava)
Reklama

Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 9. v 17 hodin a doprovodí ji debata s autory  dokumentu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta.

"Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci." (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Víme, že to, co vidíme, je špatné.
Vlastně je nám to vše jasné: naše spotřebitelské chování je už dlouho ekologicky neudržitelné. Ale místo toho, abychom vážně hledali alternativy, akceptujeme farmaření v továrnách, aby byl náš denní kus masa vždy k dispozici. Abychom následovali nejnovější trendy, nosíme oblečení, které je vyráběno v podmínkách nevhodných pro lidi a zvířata. Pro naše rekreační potěšení navštěvujeme zoologické zahrady, kde jsou zvířata držena daleko od svého přirozeného prostředí. 
Je v nás zakořeněna víra, že určité druhy můžeme využít pro své potřeby: chytáme je a uvězňujeme, nosíme jejich kůži, jíme jejich maso a experimentujeme na jejich tělech ve jménu vědy. Jak je možné, že děláme takové rozdíly mezi domácími a hospodářskými zvířaty?
Kromě obrovských ekologických škod způsobených využíváním zvířat v zemědělství (podíl továrního zemědělství na globálním oteplování je vyšší než podíl celého odvětví dopravy na celém světě) jsou zvířata, která chováme a zabíjíme pro jejich maso, nedostatečně chráněna platnými zákony.

Keith Wilson

Vystavující a spolupracující umělci: Jon Amad, Daniel Beltrá, Adam Dean, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Jan van Ijken | Precious Animals, Britta Jaschinski, Lissy Jayne, Amy Jones, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley + Národní institut zdraví (získáno neziskovou organizací PETA – Lidé pro etické zacházení se zvířaty skrze žádost o svobodný přístup k informacím); anonym (Reuters)

O knize Hidden jsme psali v článku Fotografové na srdceryvných snímcích zachytili vykořisťování zvířat po celém světě

Rozhovor s jedním z fotografů: Andrew dokumentuje život hospodářských zvířat: „Navštívil jsem peklo na zemi.“

Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson
Text: Keith Wilson
Překlad: Michaela Cocca, Milan Kovalčík
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková

Odkazy

Webové stránky:
https://www.gvuo.cz/hidden_ed298

Událost na mapě

49.8340361,18.2868528

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Veggie DIY Vánoce
vegan dinner.. DIY vol.II
No Internet Connection