Výstava HIDDEN / Zvířata v antropocénu (Ostrava)

Středa 14. 9. 2022  10:00 - neděle 20. 11. 2022  18:00
Výstavy a veletrhy
Jurečkova 1750/9, Moravská Ostrava a Přívoz
Ostrava-město, Galerie výtvarného umění v Ostravě
Výstava HIDDEN / Zvířata v antropocénu (Ostrava)
Reklama
Přidat do kalendáře 14-09-2022 10:00 20-11-2022 18:00 Europe/Prague Výstava HIDDEN / Zvířata v antropocénu (Ostrava) Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva... Ostrava-město, Jurečkova 1750/9, Moravská Ostrava a Přívoz

Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 9. v 17 hodin a doprovodí ji debata s autory  dokumentu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta.

"Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci." (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Víme, že to, co vidíme, je špatné.
Vlastně je nám to vše jasné: naše spotřebitelské chování je už dlouho ekologicky neudržitelné. Ale místo toho, abychom vážně hledali alternativy, akceptujeme farmaření v továrnách, aby byl náš denní kus masa vždy k dispozici. Abychom následovali nejnovější trendy, nosíme oblečení, které je vyráběno v podmínkách nevhodných pro lidi a zvířata. Pro naše rekreační potěšení navštěvujeme zoologické zahrady, kde jsou zvířata držena daleko od svého přirozeného prostředí. 
Je v nás zakořeněna víra, že určité druhy můžeme využít pro své potřeby: chytáme je a uvězňujeme, nosíme jejich kůži, jíme jejich maso a experimentujeme na jejich tělech ve jménu vědy. Jak je možné, že děláme takové rozdíly mezi domácími a hospodářskými zvířaty?
Kromě obrovských ekologických škod způsobených využíváním zvířat v zemědělství (podíl továrního zemědělství na globálním oteplování je vyšší než podíl celého odvětví dopravy na celém světě) jsou zvířata, která chováme a zabíjíme pro jejich maso, nedostatečně chráněna platnými zákony.

Keith Wilson

Vystavující a spolupracující umělci: Jon Amad, Daniel Beltrá, Adam Dean, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Jan van Ijken | Precious Animals, Britta Jaschinski, Lissy Jayne, Amy Jones, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley + Národní institut zdraví (získáno neziskovou organizací PETA – Lidé pro etické zacházení se zvířaty skrze žádost o svobodný přístup k informacím); anonym (Reuters)

O knize Hidden jsme psali v článku Fotografové na srdceryvných snímcích zachytili vykořisťování zvířat po celém světě

Rozhovor s jedním z fotografů: Andrew dokumentuje život hospodářských zvířat: „Navštívil jsem peklo na zemi.“

Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson
Text: Keith Wilson
Překlad: Michaela Cocca, Milan Kovalčík
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková

Odkazy

Webové stránky

Událost na mapě

49.8340361,18.2868528

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vege výlet (Bubovické vodopády)
Vánoční veganské ochutnávky (Praha)
Vánoční večírek spolku Otevři oči (Praha)
Od tradice k empatii (Praha)
Kostka Pravdy (Praha)
Kostka Pravdy (Praha)
No Internet Connection