Zakáže Katalánsko využívání zvířat v cirkusech?

Zakáže Katalánsko využívání zvířat v cirkusech?

Španělský region Katalánsko, který loni zakázal býčí zápasy, chce přijmout stejné opatření proti využívání zvířat v cirkusech. Snaha o vykořenění další staleté tradice ve prospěch zvířat má přitom velkou naději na úspěch. Návrh novely příslušného zákona o ochraně zvířat podalo v katalánském parlamentu pět ze sedmi parlamentních skupin, které jsou zastoupeny 107 z celkového počtu 135 poslanců.

Podle agentury AFP hodlají katalánští zákonodárci návrh projednávat už od příštího týdne. Předkladatelé jsou přesvědčení, že život zvířat v cirkusech je plný "izolace, trestů, strachu a zajetí". Moderní cirkusy přitom podle nich mohou zaujmout svým kouzlem velké i malé diváky i jinak, aniž by k tomu potřebovaly využívat zvířat, pro která je celoživotní drezura nepřirozená.

Zákaz koridy v Katalánsku vstoupil v platnost na začátku roku 2012. Katalánsko se tak jako druhý španělský region zařadilo po bok Kanárských ostrovů, kde jsou býčí zápasy rovněž zakázány.

Některé španělské regiony naopak v bezprostřední reakci na tento vývoj projevují snahu zanést koridu na svůj seznam kulturního dědictví, aby ji ochránily.

Býčí zápasy však nejsou ve Španělsku již tak oblíbené jako kdysi. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že 70 procent Španělů se o ně nezajímá.

Zdroj: ČTK, Ekolist.cz, SXC.hu

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách
Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
No Internet Connection