Vzpomínka na Richarda Bartáka

Vzpomínka na Richarda Bartáka

Ing. Richard J. Barták, CSc. se narodil 4. 6. 1931 v Brně. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou. Byl náměstkem ministra zemědělství ČR a výzkumný pracovník v oboru zemědělské ekologie, soudním znalcem, čestným členem Svazu ekologických zemědělců PROBIO, mluvčím České společnosti pro výživu a vegetariánství, zakládajícím členem České vegetariánské společnosti a předsedou představenstva Nadačního fondu rytíře Františka Horského - fondu pro podporu rozvoje ekologického zemědělství.

Dlouholetí vegani, vegetariáni, ochránci zvířat, příznivci ekologického zemědělství si jistě pamatují na vitálního staříka s velkým charismatem Richarda Bartáka. Richard byl po mnoho let svého dlouhého života aktivní ochránce všeho živého - zvířat, přírody, lidí, světa. Byl obrovskou inspirací všem, kdo ho znali, i těm, kdo znali jen jeho dílo. Je považován za nestora ekologického zemědělství u nás a uznáván je i v zahraničí. Od 60. let propagoval vegetariánství a později veganství a stal se tak jeho novodobým zakladatelem u nás.

Richard byl výborný přítel, byl jedinečný ve svém vyjadřování, chování, jedinečný svým životem. Kamkoliv vstoupil, ač nevysoké postavy, vždy byl okamžitě středem pozornosti. Richard zářil něčím zevnitř, jeho specifický humor a jeho inteligence neměla obdoby. Byl racionální, přímý a upřímný. Vždy dovedl cokoliv pojmenovat - jasně, stručně, pár slovy - to byl Barták, co slovo, to jasný argument.

bartak richard

Propagoval vegetariánství v době, kdy vegetarián bylo sprosté slovo a slovo vegan téměř nikdo neznal. Byl jedním z těch, kteří nám, budoucím aktivistům a i dnešním mladým veganům, prošlapávali hodně trnitou cestičku. Navíc on, narozdíl od jiných, nikdy na masožroutství nezměnil názor. Až do konce života žil v souladu se svým přesvědčením, nikdy ani nezapochyboval.

Richard byl milovníkem života a tak ho i žil, neuměl dělat nic napolovic, vždy jen naplno. Stejně jako tvrdil, že žádné semivegetariánství neexistuje. Podle něho, nic nejde dělat jen napolovic. Hrozně rád chodil po lese a houbařil - jako houbařský odborník, ve všem do čeho se kdy pustil, vynikal.

Do vysokého věku byl aktivní ve všem čemu věřil a co žil. Málokterý člověk se zapíše do života lidí ve svém okolí tak nesmazatelně, jako to uměl Richard.

Dne 18. listopadu 2019 ve věku 88 let Ing. Richard. J. Barták, CSc. zemřel.

Milý Richarde, moc nám chybíš a tvůj život nám bude navždy inspirací. Jestli jsi tam někde nahoře, popíjíš své červené vínko a koukáš dolů, vzpomeň si někdy na nás a drž pěsti, aby i tady brzy nebyla žádná jatka, jako tam u tebe nahoře. Však sis to celý život přál.

Eva Linhartová

"Kdo mluví o ekologii, či životním prostředí a není vegan, či alespoň vegetarián, nemluví vážně, ale kecá!"
Ing. Richard J. Barták, CSc.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ve věku 104 let zemřel Ellsworth E. Wareham, chirurg a dlouholetý vegan
Zemřel Tom Regan - průkopník práv zvířat
Tilikum - nejzneužívanější kosatka SeaWorldu zemřela
No Internet Connection