Veganský aktivismus pro nesmělé - 15 jednoduchých kroků, jak se zapojit

Veganský aktivismus pro nesmělé - 15 jednoduchých kroků, jak se zapojit

Tento článek napsala veganská spisovatelka Tanya Hardy. Odpovídá na otázku, jak se mohou i vyloženě stydliví a introvertní vegani zapojit do propagace veganství. (Její tipy jsme lokalizovali a přidali pár odkazů na konkrétní možnosti zapojení u nás - pozn. překl.)

"Nemusíme se angažovat v obřích a hrdinských akcích, abychom byli součástí procesu změny. I malé činy, jsou-li znásobeny miliony lidí, mohou změnit svět." ~ Howard Zinn


Nenásilná propagace veganství skrz rozhovory s rodinou, přáteli a se známými je velice účinná. Dokonce tak moc, že probíhají pravidelné kurzy, které si kladou za cíl pomoci lidem zlepšit jejich agitační schopnosti. Neméně účinný je pouliční aktivismus, který je zaměřen především na lidi, kteří by jinak nenarazili na drsnou realitu živočišné produkce. Tato aktivita však není pro každého a nelze ji vykonávat denně. Kromě těchto činností, které se zdají být hlavní formou veganského aktivismu, existuje velká spousta příležitostí k vytváření příznivějšího prostředí pro pozitivní vnímání veganství. Především můžete pomoci lidem častěji se setkávat s nejrůznějšími aspekty každodenního života vegana.

Každé takové setkání posunuje vnímání veganství nevegany od neznámého, a tudíž nebezpečného, ke známému, což může vést až ke kritickému momentu – odhalení souvislosti mezi jejich hodnotami a chováním. Pozitivní veganské zprávy, veganská jídla na menu v restauracích a označení veganských výrobků, toto vše přispívá k všeobecnému náhledu na veganství jako na snadný, běžný a radostí naplněný životní styl. Vytváření kultury, ve které je veganství bráno jako pozitivní rozhodnutí spojené se soucitem, zdravím a environmentální udržitelností, pomáhá lidem začít s veganstvím, a co je důležitější, v tomto životním stylu setrvat.

Zde je seznam jednoduchých věcí, kterými můžete pomoci i vy. Tyto tipy jsou perfektní pro dny, kdy se cítíte pod psa a potřebujete zlepšit náladu dobrým skutkem. Některé zaberou jen pár sekund a většina z nich vyžaduje pouze malou dávku emocionálního zapojení.

  1. Naučte se vařit - ne, nemyslím  “když je nouze, jsem schopný uvařit brambory”. Málokdo z nás se narodil s vařečkou v ruce, ale cvik dělá mistra. Když jednou měsíčně zařadíte do svého kuchařského repertoáru jedno nové jídlo, za rok už z vás bude docela zručný kuchař. Existuje spousta YouTube videí, která se věnují všem možným i nemožným způsobům veganského vaření (v češtině např. Blue Vegan Pig, v angličtině třeba Sarah's Vegan Kitchen).
    Nemusíte zůstat jen u vaření pokrmů, zdokonalit se můžete například i ve své schopnosti používat kuchyňský nůž, čímž dokonale ohromíte své přátele. Pokud ovládnete alespoň pár chutných veganských receptů, zvládnete umlčet jednu z nejoblíbenějších námitek proti veganství, a sice že veganská jídla jsou jednotvárná a nepřináší požitek z dobrého jídla.
  2. Udržujte si dobré zdraví - ano, všichni známe ty dokonalé raw ultramaratonce, kteří nastavují vysokou laťku. Ale ne každý je takovým zapáleným sportovcem a někteří z nás mají dokonce neléčitelné zdravotní problémy. Pojem "dobré zdraví" je tedy relativní. Pokud jste se svým zdravým veganským jídelníčkem spokojeni, budete tuto spokojenost vyzařovat do okolí. I když jste se stali vegany z etických důvodů, nezapomínejte na vyváženou veganskou stravu, abyste zabránili rozšiřování fámy o podvyživených a nemocných veganech a o nemožnosti dlouhodobého (celoživotního) veganského stravování, což je další z častých námitek proti veganství. Lidé budou k veganství otevřenější, pokud budou mít ve svém okolí zdravého vegana. Pokud pochybujete o správné skladbě vašeho jídelníčku, raději investujte peníze do konzultace s veganským výživovým poradcem (např. Hanou Mlavcovou, Dewii aj.). Tato investice se vám opravdu vyplatí: osvojíte si správné stravovací návyky, které vám vydrží až do konce života.
  3. Držte krok s dobou – je mnohem snazší zachovat klid a udržet přátelský tón během diskuze s nevegany, pokud máte kvalitní informace a jste si jimi jisti. Klidné chování vyvrací další známý stereotyp o veganství – "hysterický vegan, kterého drsná videa od PETA  (People for the Ethical Treatment of Animals - aktivistická organizace) přinutila k pojídání zrní". K dosažení jistoty vám pomůže znalost nejčastějších argumentů proti veganství a samozřejmě též racionálních a hlavně neútočných protiargumentů. Na našem webu je najdete v článku Rostlinná strava - argumenty a odpovědi.
  4. Rozdávejte informační materiály – na internetu je k dispozici nespočet letáků ke stažení a tisku. Sdružení Otevři oči zasílá letáky, informační brožury a samolepky za dobrovolný příspěvek (http://otevrioci.cz/materialy). Možná máte doma kupu materiálů, které jste sesbírali během přechodu na veganství, informace z nich už znáte pomalu nazpaměť, tak proč je neposlat dál? Knihy můžete nechat v pouličních boxech ve stylu “vezmi si knihu, vrať jinou”, letáky a brožurky můžete nechat volně v čekárnách nebo na sedadlech v hromadné dopravě, nebo “omylem” zanechat v půjčené knize, kterou vracíte. Zkrátka udělejte vše pro to, aby tyto materiály neskončily v koši na papír!
  5. Požádejte svou knihovnu o zakoupení knížek s veganskou tématikou nebo je darujte – v knihovnách bývá zvykem, že registrovaní čtenáři mají možnost navrhnout tituly, které by si rádi v knihovně zapůjčili. Vaše žádost rozšíří poptávku o knihy s veganskou tématikou, které mohou být k užitku lidem, kteří zvažují přechod na veganství. Kromě toho knihovny často vystavují nově zakoupené tituly na speciálních poličkách, což přispívá k vnímání veganství jako normálního a trendy životního stylu. Ještě mnohem lepší je knihy darovat, protože může trvat velmi dlouho než nový titul projde řadou schválení (pokud k tomu vůbec dojde). Zde je malý výčet knih dostupných v ČR s veganskou tématikou: Raději vidličky než nože, Stávám se veganem, Veganův průvodce, Vegan v kondici, Jez a běhej nebo třeba kuchařky Místo vejce banán a Místo kapra hlíva.
  6. Pište pravdivé pozitivní recenze veganských podniků – Ohodnoťte na internetu své oblíbené veganské nebo vegan-friendly podniky. Pozitivní hodnocení přiláká do restaurací další návštěvníky, což dává majitelům neveganských restaurací signál, že veganské jídlo je žádané a veganským restauracím umožňuje prosperovat a rozvíjet jejich byznys. Hodnotit je můžete pomocí hvězdiček a komentářů na facebookové stránce podniku, ale též prostřednictvím recenzí na mezinárodním serveru Happy Cow, aby do restaurace či kavárny zavítali také turisté.
  7. Žádejte v neveganských restauracích možnost veganského jídla – pokud se ve vašem okolí nenachází dostatek možností, jak se dobře vegansky najíst (což neznamená příloha s přílohou), zkuste restauraci jemně a přátelsky postrčit k zařazení veganského jídla do menu. Můžete poslat email s žádostí a návrhem vhodného veganského jídla nebo třeba s nápovědou, jak nahradit kravské mléko či vejce v různých receptech. Navrhované jídlo by nemělo být z drahých a speciálních surovin a mělo by také pasovat do tématického zaměření restaurace (indická restaurace – kari). Email napište v přátelském duchu a možná budete příjemně překvapeni odpovědí. Také platí pravidlo, že čím vícekrát tento požadavek vznesete, tím je pravděpodobnější, že restaurace zváží jeho splnění. Poproste proto své přátele, aby podobnou žádost zaslali do stejné restaurace také.
  8. Pokud vám některá restaurace vyjde vstříc a víte, že se v ní dobře nají i další veganští zákazníci, kteří přijdou po vás, informujte majitele podniku, že je možnost zapsat jej na mapu restaurací na webu Soucitně (formulář zde) nebo na mezinárodní server HappyCow (formulář zde) a získat propagaci zdarma mezi rostoucí cílovou skupinou veganů a vegetariánů. Kromě toho můžete danou restauraci na soucitnou mapu a HappyCow přidat také sami.
  9. Angažujte se politicky – napište krátký osobní dopis poslancům parlamentu, ve kterém je obeznámíte s problémy, které se týkají živočišné výroby. Dejte jasně najevo, že při volbách je pro vás jejich postoj ohledně zacházení se zvířaty rozhodující. Díky těmto dopisům můžou politici pochopit, že bojovníci za práva zvířat pracují tvrdě na svém cíli. Politici často ani nevědí, jaké jsou postoje jejich voličů ohledně zacházení se zvířaty. Je tedy dobré je s nimi pomocí dopisu obeznámit a ukázat, že řešit problémy živočišné produkce je čím dál důležitější.
  10. Buďte aktivní na Facebooku –  Na Facebooku je možné udělat více, než jen sdílet drastické obrázky na svém profilu. Zkuste sdílet zábavná videa ukazující hospodářská zvířata, která si hrají a chovají se jako domácí mazlíčci (např. býček, který si hraje s míčem nebo prasátko, které maluje). Neveganům to pomáhá uvědomit si, že každé zvíře je jedinečná, inteligentní a cítící bytost, která si zaslouží slušné zacházení. “Lajkujte” a komentujte veganské příspěvky, abyste myšlenku veganství rozšířili mezi své přátele. Pokud nechcete konfrontovat neveganské přátele se svými názory, omezte své aktivity na uzavřené veganské facebookové skupiny, jejichž obsah je viditelný pouze pro členy skupiny. Pomůžete tak alespoň členům těchto skupin (např. Vegan CZ & SK).
  11. Staňte se členem organizací za práva zvířat/aktivistických organizací (jejich přehled najdete na našem webu v sekci odkazy v rubrice Organizace a akce) - rychle rostoucí počty členů těchto organizací dodávají jejich hlasu na síle. Čím více členů organizace má, tím větší je její vliv při politických diskuzích či při vyjednávání lepších podmínek pro vegany. Některé organizace požadují za členství malý finanční příspěvek např. Česká veganská společnost (ČVS) ve výši 400 Kč ročně (pro studenty a lidi s nízkým příjmem 200 Kč ročně). Členské příspěvky jim umožňují provozovat organizaci, tisknout informační materiály, pořádat veřejné akce, financovat jednotlivé projekty, platit některé práce profesionálům a tak dále.


    Pokud se nebojíte mluvit se známými i cizími lidmi a preferujete vystupování na vlastní pěst, máme pro vás ještě tyto čtyři užitečné tipy:
     
  12. Dejte si na viditelné místo veganské odznaky, placky nebo samolepky – k sehnání např. na stáncích organizací Otevři oči, OBRAZ - Obránců zvířat, 269, Svobody zvířat aj. Většina samolepek je nabízena zdarma, placky bývají za doporučený příspěvek. Buďte kreativní – samolepky se budou pěkně vyjímat na vaší poštovní schránce nebo na autě. Čas od času najdete i vhodné místo k nalepení samolepky na veřejnosti.
  13. Umístěte na veřejně přístupné místo informační letáky - pokud máte známé v nějakém vegetariánském nebo veganském podniku, vyzvěte je, aby nechávali na viditelném místě letáky a petice, které jim přinesete.
  14. Účastněte se veganských akcí – vezměte své přátele na veganské akce (např. veganské večeře, Veggie Parade, ochutnávky s 360° technologií, filmový festival, Veggie náplavku aj. viz kalendář na našem webu), nebo se podílejte jako dobrovolník na jejich organizaci (příprava jídla na ochutnávky, finanční příspěvek, rozdávání letáků). Za zvážení také stojí pomoc zvířecím útulkům (např. Zvíře v tísni) nebo azylům pro hospodářská zvířata (např. Život bez krutosti na statku, Statek Radosti, Farma Jarikhanda aj.)
  15. Pomozte svými speciálními schopnostmi – pokud ovládáte nějakou zvláštní nebo náročnější dovednost a máte odvahu ji trochu vystavit na odiv, můžete velmi pomoci, aniž byste museli zažít přímý kontakt s kolemjdoucími. Můžete se například uplatnit jako designér nového loga, malíř letáku k akci nebo programátor webových stránek. Tyto pro veganské organizace cenné práce můžete vykonávat i z pohodlí svého domova.

Máte ještě nějaký nápad, jak do světa poslat informace o veganství? Zanechte nám jej v komentářích!


Foto: pravidelné veganské večeře Otevři oči (více info)

Zdroj: Vegan Australia, Překlad a lokalizace: Kateřina Vránková, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection