Veganská strava pro děti není týrání – výchova ke konzumaci masa je ve skutečnosti extrémnější (The Independent)

Veganská strava pro děti není týrání – výchova ke konzumaci masa je ve skutečnosti extrémnější (The Independent)

Autorka: Elena Orde, The Independent

Překlad: Tran Thuy Dung

Vegani jsou často obviňování z toho, že „nutí” své děti jíst to, co jedí oni sami. Ale bylo by přece nesmyslné předpokládat, že veganský rodič bude dávat svému dítěti kuřecí nugety jen proto, že to tak dělá většina lidí.

V nedávné době jste mohli narazit na zprávy o podvyživených dětech, které byly odebrány jejich rodičům. Samozřejmě se jedná o smutné případy. Podvýživa ale postihuje přes 3 miliony obyvatel Velké Británie, proč tedy tento konkrétní případ plnil titulky novin v mnoha zemích? Protože šlo o veganské dítě.

Hned po této zprávě byla v talk show The Wright Stuff ústředním tématem otázka „Jedná se o týrání, jestliže je dítě na veganské stravě?”, zatímco internetový deník The Telegraph se ptal, „Mohou být vegané vůbec dobrými rodiči?” Nemůžete si zde nevšimnout jistých předsudků.

Podívejme se nejprve na zdravotní hledisko. Veganská strava je vhodná pro kohokoliv v jakémkoliv věku. To je stanovisko kvalifikovaných expertů z Britské asociace pro výživu (British Dietetic Association). Vegan nebo kdokoliv jiný, všichni rodiče by se měli snažit zajistit, aby jejich děti dostávaly správnou výživu. Avšak, jestliže veganská strava zajišťuje dětem vše, co potřebují, proč vyvolává tento koncept tolik předsudků, strachu a hněvu?


Video: Španělsko: Veganští aktivisté používající svá těla k protest proti masnému průmyslu

Vychováváme děti k tomu, aby zvířata milovala, starala se o ně a chránila je. Od povídání o kravičkách a kuřátkách v obrázkových knížkách přes televizní pořady po téměř všechny disneyovské filmy; všude tam jsou zvířata středem pozornosti a děti jsou přímo vyzývány k soucítění s nimi.

Pokud jsou děti zároveň krmeny masem a dalšími živočišnými produkty, jsou jim tím dávány velice matoucí informace. Děti jsou často rozrušeny, když zjistí, že jídlo na talíři pochází ze zvířete, o kterém se učily, že by jej měly milovat. Kdo by je mohl obviňovat? V tomto věku si již děti uvědomují, že stejně jako ony, zvířata jsou schopna cítit bolest a utrpení, že mají touhy a emoce a že nechtějí umřít.

Od dětí se očekává, že uvidí maso jako potravu, a zapomenou, že to kdysi bylo žijící a dýchající zvíře. Většinu rodičů ani ve snu nenapadne svým dětem vyprávět, jak byla zvířata zabita; pravděpodobně proto, že je považováno za nevhodné tuto pravdu vysvětlovat dětem. Ale pokud je skutečná situace příliš znepokojivá, měli bychom ji spíše přestat podporovat namísto jejího skrývání.

Je důležité, aby děti rozuměly výživě a věděly, odkud jejich jídlo pochází. Ale „pohádky z jatek“ se asi příliš neprosadí jako literatura na dobrou noc. A školní výlet do ovocného sadu zní daleko lépe než výlet na jatka.

Vegani jsou často obviňování z toho, že „nutí” své děti jíst to, co jedí oni sami. Ale bylo by přece nesmyslné předpokládat, že veganský rodič bude dávat svému dítěti kuřecí nugety jen proto, že to tak dělá většina lidí. Všichni rodiče se rozhodují za své děti – nechat vše na dětech, tak by se děti oblékaly do toaletního papíru a jedly by třpytky.

Veganští rodiče vybrali životní styl pro své děti z mnoha důvodů: z lásky ke zvířatům, z obav o stav životního prostředí nebo z touhy zlepšit jejich zdraví. Proč by neměli sdílet všechny tyto výhody veganství s lidmi, kteří jsou pro ně nejdůležitější?

Všechny děti samozřejmě mohou změnit své stravování, jakmile se dostanou do patřičného věku. Lidé vychovávající veganské děti prostě chtějí, aby tyto volby byly založeny na informovanosti a soucitu a ne jen na zvyku. Vegani, místo toho aby děti učili, že máme milovat psy a kočky a že máme jíst krávy a prasata, učí své děti, že se mají starat o všechna zvířata a učí je o hodnotě každého zvířecího života – což je daleko konzistentnější pohled.

Veganské stravování je často popisováno jako kontroverzní nebo extrémní. Když ale víme, že můžeme být zdraví a šťastní bez zabíjení zvířat, co vám teď připadá jako kontroverznější a extrémnější volba?

Zdroj: The Independent, Překlad: Tran Thuy Dung, Korektura: Lukáš Novosad

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
„Ať jedí čočku“ velkochovy neukončí – musíme přijmout i náhražky masa
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection