Vědci varují před darováním zvířat do rozvojových zemí

Vědci varují před darováním zvířat do rozvojových zemí

We Animals Media

Podle Jane Goodall mohou tyto dary mít nežádoucí dopady, především v oblastech s nedostatkem vody.

Bývá to klasický dárek, který dávají dobrotiví členové rodiny na Vánoce. Jane Goodall a další vědci ale upozorňují, že by si lidé měli  dárky jako koza nebo jalovice do rozvojové země dobře rozmyslet.

Charitativní dárky, kdy je obdarovaný informován, že jeho dar představuje zvíře, které má pomoci uživit rodinu v chudé oblasti, jsou oblíbené již desítky let.

Známá vědkyně Jane Goodall však před takovými dary varuje a tvrdí, že mohou způsobit více škody než užitku, jelikož velké množství darovaných zvířat může značně zatížit místní vodní zdroje.

Dodává, že: „V předvánočním čase se mnozí lidé snaží být štědří a chtějí pomoci těm, kteří v životě nemají tolik štěstí jako oni sami. Existuje řada organizací a kampaní, které nabádají k tomu, že jedním ze způsobů, jak pomoci lidem trpícím chudobou a hladem, je darovat jim zvíře, například kozu.

Výsledkem je, že štědří dárci nakupují hospodářská zvířata ve velkém množství. To ale bohužel může vést k nežádoucím důsledkům. Zvířata je nutné krmit a potřebují hodně vody, a té je na řadě míst následkem klimatických změn stále méně. Také veterinární péče je často omezená nebo zcela nedostupná.“

WAM22641

Místo toho Goodall doporučuje, aby lidé finančně podporovali komunitní osivová centra, zavlažovací systémy a investovali do obnovy půdy.

Goodall uvádí: „Je mnohem užitečnější podporovat projekty založené na pěstování rostlin a udržitelných metodách zavlažování, regenerativní zemědělství, které zlepšuje stav půdy. To tedy znemaná, že rozvojové neziskovky musí přijít s plány na dárkové balíčky, které osloví štědrost lidí, co chtějí pomáhat těm méně šťastlivým než oni. Děkuji vám.“

Jednou z nejoblíbenějších neziskových organizací, které využívají iniciativu dárků pro zvířata, je Oxfam; nákup kozy u nich stojí 12,50 liber.

Jiná dárková karta v hodnotě 12,50 liber nabízí kupujícímu příležitost podpořit organizaci Oxfam v hloubení studní a instalaci vodních čerpadel, kohoutků a inovativních vodoměrů pro rodiny, které jsou ohroženy suchem nebo žijí moc daleko od nejbližšího vodního zdroje.

Zdroj: The Guardian (redakčně zkráceno), překlad: Pavla Doucková, korektura: Silvestr Vandrovec Špaček, ilustrační fotky: We Animals Media

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Přestanu říkat, že nejím maso - budu lidem říkat, že nejím zvířata
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection