Varšava zakázala cirkusová představení se zvířaty!

Varšava zakázala cirkusová představení se zvířaty!

Již od úterý nesmí na území hlavního města Polska – Varšavy účinkovat žádný cirkus, využívající zvířata ve svých představeních. Starostka Hanna Gronkiewicz-Waltz dnes zákaz stvrdila podpisem.

O tomto rozhodnutí jsme již psali v sobotním článku: Radnice rozhodla: Do Varšavy již nesmí žádné cirkusy se zvířaty (polský článek - pozn.red.). Dnes Hanna Gronkiewicz-Waltz toto rozhodnutí oficiálně podepsala a schválila.

V tomto rozhodnutí je mimo jiné uvedeno:  Vedoucí městských úřadů, starostové okresních měst ani ředitelé organizačních jednotek nemají právo podepisovat žádné nájemní smlouvy, které se jakýmkoliv způsobem týkají organizování a konání putovních cirkusových představení se zvířaty.

Pro cirkusy je stejně nepříjemný i druhý bod ustanovení, a tím je zákaz roznášení pozvánek a letáčků ve školách a jiných zařízeních. Toto rozdávání pozvánek je založené na tom, že pořadatelé rozdají vstupenky zdarma pro děti, které na představení musí jít s rodiči. Rodiče samozřejmě musí za svoji vstupenku zaplatit, zdarma může jít pouze dítě. Tyto vstupenky se daly koupit např. i ve školních kantýnách.

V celém Polsku vystupuje asi 17 cirkusů se zvířaty. Většina z nich jezdí i do Varšavy. Pro svá představení využívají slony, lvy, tygry, velbloudy, tuleně, lamy, zebry, krokodýly, koně, hady, psy, krávy a v poslední době i lachtany. Kolik lidí navštívilo taková představení, se neví, protože neexistuje žádná statistika. Jeden z největších cirkusů v Polsku – Zalewski uvádí, že na jejich představení ve Varšavě přišlo v roce 2015 okolo sto tisíc lidí.

Cirkusy stavěly své stany nejčastěji na velkých, rovných místech v rušných částech města. Spravují je hlavně Správa silnic a městské části.  Cirkusy stále mohou sídlit na soukromých placech, ale takových míst je velice málo.

Dodatek: cirkusy se zvířaty zakázaly i další polská města. Konkrétně: Słupsk v Pomořansku (zdroj), Poznaň ve Velkopolsku (zdroj), Trojměstí v Pomořansku (zdroj), Vratislav ve Slezsku, (zdroj) a Bydhošť (zdroj).

Zdroj: Wyborcza.pl, Překlad: Renata Vepřeková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection