Varšava zakázala cirkusová představení se zvířaty!

Varšava zakázala cirkusová představení se zvířaty!

Již od úterý nesmí na území hlavního města Polska – Varšavy účinkovat žádný cirkus, využívající zvířata ve svých představeních. Starostka Hanna Gronkiewicz-Waltz dnes zákaz stvrdila podpisem.

O tomto rozhodnutí jsme již psali v sobotním článku: Radnice rozhodla: Do Varšavy již nesmí žádné cirkusy se zvířaty (polský článek - pozn.red.). Dnes Hanna Gronkiewicz-Waltz toto rozhodnutí oficiálně podepsala a schválila.

V tomto rozhodnutí je mimo jiné uvedeno:  Vedoucí městských úřadů, starostové okresních měst ani ředitelé organizačních jednotek nemají právo podepisovat žádné nájemní smlouvy, které se jakýmkoliv způsobem týkají organizování a konání putovních cirkusových představení se zvířaty.

Pro cirkusy je stejně nepříjemný i druhý bod ustanovení, a tím je zákaz roznášení pozvánek a letáčků ve školách a jiných zařízeních. Toto rozdávání pozvánek je založené na tom, že pořadatelé rozdají vstupenky zdarma pro děti, které na představení musí jít s rodiči. Rodiče samozřejmě musí za svoji vstupenku zaplatit, zdarma může jít pouze dítě. Tyto vstupenky se daly koupit např. i ve školních kantýnách.

V celém Polsku vystupuje asi 17 cirkusů se zvířaty. Většina z nich jezdí i do Varšavy. Pro svá představení využívají slony, lvy, tygry, velbloudy, tuleně, lamy, zebry, krokodýly, koně, hady, psy, krávy a v poslední době i lachtany. Kolik lidí navštívilo taková představení, se neví, protože neexistuje žádná statistika. Jeden z největších cirkusů v Polsku – Zalewski uvádí, že na jejich představení ve Varšavě přišlo v roce 2015 okolo sto tisíc lidí.

Cirkusy stavěly své stany nejčastěji na velkých, rovných místech v rušných částech města. Spravují je hlavně Správa silnic a městské části.  Cirkusy stále mohou sídlit na soukromých placech, ale takových míst je velice málo.

Dodatek: cirkusy se zvířaty zakázaly i další polská města. Konkrétně: Słupsk v Pomořansku (zdroj), Poznaň ve Velkopolsku (zdroj), Trojměstí v Pomořansku (zdroj), Vratislav ve Slezsku, (zdroj) a Bydhošť (zdroj).

Zdroj: Wyborcza.pl, Překlad: Renata Vepřeková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
No Internet Connection