Autor: Jimmy Pierson
Překlad: Monika Zápotocká
Konzumace živočišných výrobků je významnou příčinou klimatických změn a o průmyslově zpracované maso bylo uznáno jako karcinogen. Jak tedy konkrétně ubližuji své dceři, když jí pomáhám vynechat maso a mléčné produkty z jídelníčku?
Jsem otcem dítěte, které je veganem od narození. Pokud věříte zprávám z poslední doby, pravděpodobně jste se právě zhrozili. Zachovejte klid. Daří se jí skvěle, stejně jako milionům dalších dětí-veganů po celém světě.
To proto, že rostlinná strava obsahuje všechno, co z výživového hlediska potřebujeme. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že dětem poskytuje ten nejlepší základ pro život, aby na tom byly zdravotně dobře jak po fyzické, tak psychické stránce.
Před nedávnem se v tisku objevil článek, že veganství, označené za “módní trend”, může u dětí způsobit “nenávratné poškození” nervového systému a dokonce i úmrtí. Smrt kvůli veganství? Snad by toto tvrzení mohlo být i úsměvné, kdyby nemělo takový negativní dopad.
Jednoduše řečeno, podobný typ zpráv je úmyslným šířením paniky a zcela si protiřečí s obsáhlými výsledky nezávislých vědeckých výzkumů. Zároveň je v rozporu se stanoviskem Britské Dietetické Asociace, která již dlouhou dobu podporuje veganskou stravu u dětí.
Tyto zprávy slouží jen pro odvedení pozornosti od skutečného zdravotního rizika, které s sebou nese konzumace živočišných výrobků. Osvícené nezávislé organizace z celého světa uznávají, že například konzumace zpracovaného masa způsobuje rakovinu. Světová zdravotnická organizace ho zařadila do stejné kategorie jako tabák, mezi karcinogeny. Raději než obviňovat veganství a lidi, kteří jej přijali za životní styl, se tedy pojďme zaměřit na potraviny, které nás doopravdy zabíjí, jako třeba párky a slanina.
Foto: Laura Pierson se svou dcerou (Autor: Charlotte Graham-Guzelian)
Obdobné zprávy se zřejmě také podílí na neměnném stavu jedné z největších zdravotních krizí ve Velké Británii, dětské obezitě. Ze všech druhů stravování mají vegani v průměru nejnižší výskyt obezity.
Téměř třetina dětí ve věku od dvou do patnácti let trpí nadváhou nebo je obézní. Mladší generace se ve srovnání se svými předchůdci stávají obézními dříve a zůstávají v tomto stavu po delší dobu. Neměli bychom tedy začít více propagovat, že rostlinné stravování má průkazný pozitivní dopad na boj s obezitou, namísto toho, abychom od něj lidi odrazovali?
Měli bychom povzbuzovat děti, aby jedly více ovoce a zeleniny, a méně masa a mléčných výrobků. Z vědeckého pohledu to jednoduše dává smysl.
Samozřejmě, že každý způsob stravování může být nezdravý, pokud není dobře vyvážený. Bez ohledu na to, jak se stravujeme, musíme pečlivě zvážit, co konzumujeme. Tvrdit, že rostlinná strava již ze své podstaty neposkytuje dostatek živin a představuje potenciální ohrožení života, je nesmysl.
Veganství není v žádném případě omezující. V dnešní době jsou dostupné veganské alternativy téměř všeho a při troše znalosti bude zajištění dostatku bílkovin, železa, zinku, vápníku a dalších základních živin ve stravě vašich potomků hračka.
Důležitý je také vitamin B12, který mohou kojící matky a jejich děti snadno doplnit formou potravinových doplňků nebo v rostlinné stravě obohacené o tento vitamin.
Děti na rostlinné stravě prospívají také psychicky. Tím, že neubližují zvířatům, se od samého začátku naučí projevovat soucit a respekt vůči ostatním. Touto cestou vychováváme generaci, která ostatní vnímá jako sobě rovné, kteří si zaslouží stejná práva bez ohledu na individuální odlišnosti.
Děti se také naučí ohleduplnosti k planetě Zemi. Klimatické změny jsou největším problémem naší generace, přestože jsou nadále přecházeny. Konzumace živočišných výrobků je výrazným původcem těchto změn. Odpověď máme na talíři a je naší povinností osvětlit tuto situaci i našim dětem.
Rozhodnutí vychovávat naši dceru vegansky jsme přijali proto, že chceme to nejlepší nejen pro ni, ale také pro ostatní živé bytosti a naši planetu. Veganství představuje budoucnost, přijměme jej tedy za své.
Jimmy Pierson je ředitelem britské pobočky ProVeg, nové mezinárodní organizace, která zahájila provoz v letošním roce ve čtyřech zemích světa. ProVeg se zabývá rozšiřováním povědomí veřejnosti o potravinách s cílem snížit do roku 2040 celosvětovou spotřebu živočišných výrobků o 50 procent.
Zdroj: The Independent, Překlad: Monika Zápotocká