Tento 81letý vegan udělá milion kliků, aby ukázal sílu rostlinné stravy

Tento 81letý vegan udělá milion kliků, aby ukázal sílu rostlinné stravy

Autorka: Maria Chiorando

Překladatelka: Monika Zápotocká

Paul Youd má po 15 letech veganství z rostlinné stravy tolik energie, že se cítí na 40 let

Veganský penzista se chystá v průběhu příštích 10 let udělat jeden milion kliků, aby dokázal, co všechno rostlinná strava umožňuje.

Paul Youd z Velké Británie se stal veganem před 15 lety. Mezitím se zúčastnil dobročinné akce, kde za méně než hodinu udělal tisíc kliků.

Nyní svůj cíl výrazně navýšil a bude tak každý den muset zvládnout 274 kliků, aby v příštím desetiletí dosáhl celkem jednoho milionu. Výzvu přijal na svoje 80. narozeniny v září 2017 a od té doby si již připsal na vrub přes 170 tisíc kliků. 


Ilustrační foto: falafel se salátem (by Pille-Riin Priske on Unsplash)

Síla veganství

Před několika lety se mi podařilo na dobročinné účely vybrat kolem 25 tisíc korun, díky absolvování výzvy 1 000 kliků za hodinu,“ uvedl Youd ve svém vyjádření pro server Plant Based News. „Dříve jsem si myslel, že lidé mají neměnný cvičební plán, který dodržují, a tím to končí. Já jsem ale chtěl svůj limit posunout a začít dělat týdně 3 000 kliků. Včera večer jsem jich za 39 minut zvládl 1 000, takže jich mám za tento týden na svém kontě už slušný počet... Zvládnu to. Jsem k tomu pevně odhodlán.“

Penzista, který cvičí také s kettlebellem, říká, že ho veganská strava nabila energií. „Ráno tančím po pokoji, abych roztáhl závěsy, a při odchodu z domu si cestou poskakuji. Mám hrozně moc energie. Cítím se tak dobře, že mám pocit, jako by mi bylo 40 let. Chci lidem ukázat, jaké má veganský způsob života přínosy pro zdraví, protože nikdy není příliš pozdě na to se stát veganem.“


Foto: Paul Youd (by Anthony Yeates)

Přechod na veganství

Youd přešel na veganství po rozšíření nemoci šílených krav. Jakmile se dozvěděl něco málo o ochraně zvířat, začal se měnit i jeho úhel pohledu.

Nikdy jsem neměl moc zájem o maso, jeho původ ani o práva zvířat, ale to se změnilo,“ říká bývalý státní úředník.

Začal jsem zabývat tím, co se děje ve vaječném a mléčném průmyslu, a došlo mi, k jakým krutostem tam dochází. Věděl jsem, že už toho nemůžu být dál součástí. Trvalo to 2 roky, než jsem prohlédl. Poté jsem se stal veganem.“


Foto: Paul Youd na Animal Rights March (by Chantal White)

Veganský aktivismus

Zapojil se také do aktivismu, když se rozhodl účastnit tzv. Kostek pravdy (Cube of Truth), které se konají pravidelně každý týden. Aktivisté v maskách zde na laptopech promítají záběry z živočišné výroby. Youd říká, že reakce veřejnosti je vesměs kladná.

Aby to bylo spravedlivé, slíbil jsem, že budu více pomáhat doma, abych vynahradil to, že strávím každý víkend s aktivisty za práva zvířat,“ dodal.


Foto: Paul na Cube of Truth (by Anthony Yeates)

Vzestup veganství

Vzestup veganství označuje za „neuvěřitelný“ a doplňuje: „Když jsem se stal veganem, nebylo to tak rozšířené. Najíst se v restauraci bylo oproti dnešku mnohem složitější. Ale je skvělé vidět, jak se veganství rozmáhá. Bude růst exponenciálně. Chci toho být součástí, pomáhat vzdělávat a inspirovat ostatní, aby viděli, jaké to má výhody.“

Amanda Woodvine je ředitelkou dobročinné organizace Vegetarian for Life, která pomáhá starším veganům a vegetariánům. Ve vyjádření pro Plant Based News uvedla: „Je úžasné vidět, jak Paul překypuje energií. Ukazuje to, že jako vegan můžete mít dostatek síly, těšit se dobrému zdraví a užívat si života naplno bez ohledu na věk. Paul je důkazem toho, že lidé se mohou stát vegetariány či vegany v jakékoliv fázi jejich života. Pokud to budete chtít zkusit, máme k dispozici velké množství receptů. Přejeme mu hodně štěstí s výzvou a doufáme, že se mu stanovený cíl podaří splnit.


Ilustrační foto: tortilla s hummusem od Veganotic

Zdroj: Plant Based News, Překlad: Monika Zápotocká, Korektura: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
Česká veganská společnost se stává ProVeg Česko
No Internet Connection