Stovky lidí demonstrovaly v Praze za práva zvířat

Stovky lidí demonstrovaly v Praze za práva zvířat

Richard Biely

V sobotu 28. srpna 2021 se v centru Prahy konal  Pochod za zvířata. Akci uspořádal spolek Otevři oči a navázal tak na dříve konané Veggie Parade a na předloňský The Official Animal Rights March, který byl největší akcí za práva zvířat v novodobé české historii.

Loňský rok byl na akce obecně včetně těch za práva zvířat, velmi chudý. Podle organizátorů akce i letos nebylo do poslední chvíle jasné, zda pochod proběhne. Naštěstí to situace umožnila. Událost přilákala na 350 lidí, kterým práva zvířat a zacházení s nimi nejsou lhostejné.

pochod za zvirata praha 2021 prague

Sraz proběhl v půl dvanácté, stejně jako v případě The Official Animal Rights March, na Klárově, poblíž metra Malostranská. Přestože předpověď počasí nebyla moc příznivá, nakonec nepršelo. Těm, kteří neměli možnost si opatřit vlastní transparent na Pochod, pořadatelé poskytli na místě záložní. Novinkou letos  byla zelená stužka, již si mohli kolem zápěstí uvázat ti, kteří  přijeli na pochod sami, a chtěli poznat další aktivisty a aktivistky ve stejné situaci.

Účastníci průvodu se vydali na cestu o pravém poledni. Trasa vedla skrze historické centrum města – Karlův most, Staroměstské náměstí a končila na Václavském náměstí. Mimopražští účastníci mohli cestou obdivovat krásy hlavního centra. Na Staroměstském náměstí proběhlo i focení přímo z věže Staroměstské radnice. Po celou dobu pochodu se skandovala hesla jako „Zvíře není zboží!“ či „Kočka, pes i kráva mají svoje práva!“

Zakončení pochodu proběhlo „pod koněm“, kde přednesly projevy mluvčí celé akce Denisa Hobbs a aktivistka Věra Mikušová.

Na průvod volně navazovaly, jako již tradičně, Veganské hody konající se v Centrálním parku na Pankráci. Novinkou však byl doprovodný program v podobě přednášek. Na nich vystoupili zástupci organizací Otevři oči, Anonymous for the Voiceless, Svobody zvířat a Animal Rebellion, a představili témata, jimiž se zabývají. Také proběhl workshop, jak vést efektivní komunikaci ohledně veganství s lidmi, kteří vegané (zatím) nejsou. Účastníci pochodu rovněž mohli ochutnat rostlinnou kuchyni nebo navštívit stánky organizací zabývající se zvířecko-právní tematikou. 

240933250 2437581369705541 8037581225143107062 n

Autorka: Adéla Miková, Korektorka: Marie Mrázová, Foto: Richard Biely

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection