Společná protestní akce muslimů a židů za práva zvířat v Haifě

Společná protestní akce muslimů a židů za práva zvířat v Haifě

Na konci července se v Haifě sešlo 1000 muslimů a židů, kteří při společné protestní akci upozorňovali na práva zvířat a propagovali veganství. Ze spolupráce vzniklo mimo jiné velké přátelství.

Smrt nejznámějšího zimbabwského lva Cecila vzbudila celosvětovou vlnu nevole. Hlavní příčinou hněvu je americký lovec divoké zvěře Walter Palmer (55), který za nejistých okolností skolil lva jménem Cecil. Povoláním zubní lékař zvíře vylákal z rezervace, nejprve jej poranil šípem, poté jej zabil a uřízl mu hlavu. Tento čin nevzbudil protesty jen u ochránců zvířat, jeho smrt oplakával skoro celý internet a činem se nemálo zabývala i tištěná média.

Nedávno se v Haifě sešla asi tisícovka muslimských a židovských demonstrantů, kteří chtěli upozornit na práva zvířat a veganství. Mottem protestního pochodu, který se konal v pátek 24. července, bylo: „My všichni máme společný hlas: Společně za zvířata!“

Akce, zorganizovaná muslimskými a židovskými ochránců zvířat, nebyla pouze protestem ve smyslu práv zvířat, ale i silnou ukázkou úspěšné spolupráce mezi oběma komunitami v posledních dvou letech. Jejich tři poselství jsou: upozornit veřejnost na utrpení zvířat, dát o sobě - tedy veganských aktivistech v severním Izraeli - vědět (v roce 2012 byla založena skupina The Vegan North) a zorganizovat velkou událost, na které se sejdou obě skupiny, které se dokážou spojit kvůli stejnému cíli.

Život každé bytosti je cenný

V rozhovoru pro online magazín The Vegan Woman o protestním pochodu hovořili oba organizátoři. Sharbel Balloutine, veganský aktivista, zakladatel arabské organizace za práva zvířat Veganský člověk (The Vegan Human), a Shlomi Hillel, známý veganský aktivista za práva zvířat a bývalý předseda The Vegan North, vysvětlovali, že organizace se sjednotily, neboť obě spojuje společný cíl. Díky sociálním sítím, letáčkům a prospektům dosáhli toho, že se jejich cílová skupina rozrostla. Vedle úzké spolupráce vzniklo také nové přátelství!

Regiony Blízkého východu se dostávají již několik desetiletí v médiích na titulní strany především kvůli negativnímu vývoji – násilí a nenávisti. Při spolupráci obou těchto organizací však sotva dochází k nějakému vzájemnému napětí. Neustále si mezi sebou připomínají, jak je důležité se scházet a bojovat za práva zvířat. Prostřednictvím společných pochodů ukazují mimo jiné i to, že má hodnotu život všech mužů i žen a nikdo není méněcenný.

„Každá kráva, každé prase má právo žít zrovna tak jako my lidé. V jejich žilách také proudí krev, mohou dýchat, a i oni trpí a milují. Naším cílem je ukázat, že žádná bytost nemá větší hodnotu než jiná, jen kvůli tomu, že je slabší,“ vysvětluje v rozhovoru Sharbel Balloutine. Mnoho lidí toto poselství ignoruje, ale s těmito aktivitami budou pokračovat tak dlouho, dokud je ostatní nepřijmou. Dokud budou zvířata trpět, oni se jich budou zastávat.

Zdroj: Deutsch Türkisches Journal, Překlad: Pavla Hovorková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
No Internet Connection