Slovinsko zakázalo kožešinové farmy a divoká zvířata v cirkusech

Slovinsko zakázalo kožešinové farmy a divoká zvířata v cirkusech

Slovinsko na začátku tohoto měsíce (7. března 2013) zakázalo chov i lov divokých zvířat pro kožešiny, kůži a peří. Spolu s tím zakázalo i používání divoce žijících zvířat v cirkusech a podobných představeních. Připojilo se tak k mnoha státům Evropy, v nichž už některý ze zákazů platí. Kdy se přidá i Česká republika?

Zákaz chovu zvířat pro kožešiny

V Evropě platí úplný zákaz chovu zvířat pro kožešiny ve Velké Británii, Rakousku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a nyní i ve Slovinsku. Zákaz chovu některých druhů zvířat platí v Dánsku a Nizozemsku. Nepřímé zákazy (takové, které zpřísňují podmínky chovu všech nebo některých druhů zvířat natolik, že jsou pro chovatele zcela nerentabilní a tak se chovy v dané zemi téměř nebo zcela nevyskytují) platí ve Švédsku, Německu, Švýcarsku, Srbsku a Bulharsku.

V ČR právě probíhá kampaň Svobody zvířat za zákaz kožešinových farem Ukažte to vládě. Na webu www.ukaztetovlade.cz je možné podepsat petici, odeslat dopis ministru zemědělství a dalším zodpovědným osobám a sdílet celou kampaň s ostatními.

Za jediný rok je podle odhadů kvůli své kožešině na světě zabito 90 milionů zvířat. Skutečné číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší (např. kvůli neevidovaným lovům zvířat pytláky). Tři čtvrtiny těchto zvířat jsou drženy na farmách.

Více o problematice: protisrsti.cz

Zákaz používání divoce žijících zvířat v cirkusech

Zákaz používání volně žijících zvířat v cirkusech platí například v Rakousku, Maďarsku či Číně, schválen byl v říjnu minulého roku v Nizozemsku a nyní v již zmíněném Slovinsku. Řecko dokonce v cirkusech zakázalo používání jakýchkoli, tedy i domestikovaných zvířat,stejně tak např. Bolívie. V několika dalších zemích se zákazy projednávají, intenzivně např. ve Velké Británii.

V České republice vede kampaň za zákaz používání zvířat v cirkusech Svoboda zvířat. V současné době je v ČR zakázáno používání nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (kromě delfínovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. Údajně od roku 1988 se v našich cirkusech také nechovají lední medvědi z toho důvodu, že je jejich drezura velmi nebezpečná a byla spojena s několika smrtelnými zraněními tzv. krotitelů.

Web kampaně Cirkusy bez zvířat: http://www.cirkusybezzvirat.cz

Zdroj: http://wellbekind.blogspot.cz/2013/03/slovinsko-zakazuje-kozesinove-farmy.html

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přesuňte financování z živočišného zemědělství, požaduje Vědecká rada EU
Ve Sněmovně včera proběhl seminář s důrazem na rostlinné stravování
Vláda připravuje další diskriminaci rostlinného odvětví. Daň na rostlinná mléka se zvedne o 75 %
No Internet Connection