Sea Shepherd zachraňuje žraloky. Za ČR zbývá už jen 5000 podpisů [rozhovor]

Sea Shepherd zachraňuje žraloky. Za ČR zbývá už jen 5000 podpisů [rozhovor]

Nejen „aktivistický svět“ žije především v posledních dnech právě finišující občanskou iniciativou Stop Finning EU. Možná jste na ni narazili na sociálních sítích, prezentována byla ale i v jiných médiích. Nevíte, o čem je řeč? Chcete znát podrobnosti? Zeptali jsme se za vás Terezy Koudelové, spoluzakladatelky Sea Shepherd Czech Republic, která iniciativu u nás zaštiťuje.


Mezi našimi čtenáři se najde jistě málo těch, kteří o organizaci Sea Shepherd nikdy neslyšeli. Přesto tě poprosím o krátké shrnutí, čemu se obecně věnujete?
Jsme mezinárodní organizace, která se zaměřuje na ochranu moří a oceánů. O to se snažíme zejména takzvanými „přímými akcemi“, tedy tak, že s loděmi a posádkami fungujeme po celém světě – ať už se jedná o boj proti nelegálnímu, nehlášenému a neregulovanému rybolovu u afrického pobřeží, ochranu želvích hnízdišť před pytláky nebo ochranu žraloků, delfínů a velryb.


Aktuálně řešíte iniciativu Stop Finning EU. Co je jejím cílem?
Stop Finning EU má za cíl změnit legislativu Evropské unie tak, aby bylo zabráněno lovu žraloků pro jejich ploutve. V současné době je jich z tohoto důvodu zabito 73 až 270 milionů ročně. Děje se tak zejména díky poptávce po polévce ze žraločích ploutví. Ačkoli se to může zdát jako nám vzdálený problém, každý rok jsou právě v Evropě uloveny miliony žraloků, a to zejména ve Španělsku a Portugalsku, a ploutve pak putují dál přes přístavy EU.


To je dost alarmující číslo, dalo by se říct přímo masakr, navíc kvůli jednomu pokrmu… Nikdo kompetentní se tím zatím nezabýval?
Regulace Evropské unie z roku 2013 sice požaduje, aby ploutve chyceným žralokům nebyly odřezávány, dokud se ulovené zvíře nachází na rybářské lodi. Nicméně smí být odřezány po připlutí do jakéhokoliv přístavu v EU. Kvůli tomuto slabému právnímu místu se tak s ploutvemi z Evropské unie obchoduje po celém světě a tučný zisk z velké asijské poptávky po polévce ze žraločích ploutví motivuje evropské rybáře k dalšímu lovu. Pokud má mít ochrana žraloků v Evropě smysl, musí být legislativa změněna, aby tento obchod nebyl dál výhodný. Nyní máme tedy možnost upravit evropský zákon tak, abychom dosáhli silnější ochrany přírody. Spojené království nebo Kanada už například takový zákon mají.

271899789_4734403563307409_7557028140343801849_n.jpg

Řada lidí se pozastavila (a někteří z tohoto důvodu nepodepsali) nad tím, že musí v rámci podpory uvádět číslo občanského průkazu nebo pasu. Proč tedy občanská iniciativa a ne petice?

Forma iniciativy je výborný právní rámec evropské občanské iniciativy, kdy mají občané EU možnost vyslovit se k nějaké konkrétní problematice. Její nedílnou součástí je kontrola, zda podepisující skutečně existuje a je občanem EU.

Které známé osobnosti nebo organizace, ať už u nás či v zahraničí, iniciativu podpořily?
Je jich celá řada. Jsem obrovsky vděčná zejména podpoře v posledních dnech, kdy na naše výzvy a prosby zareagovalo obrovské množství lidí, organizací, influencerů i celebrit. Nechtěla bych se pouštět do konkrétních výčtů, protože je to dlouhý seznam a nechtěla bych nikoho vynechat. Jsme všem moc vděční a jsem si jistá, že žraloci také.

Žraloci se všeobecně netěší moc velké popularitě. Pokud odhlédneme od faktu, že všechny bytosti mají právo na život, v čem spočívá jejich význam v přírodě?
„Mediální PR obraz“ žraloků skutečně není dobrý. Vidíme je jako krvelačné stvůry, které nám ukousnou končetinu ve chvíli, kdy vkročíme do moře. My jsme ale ti, kdo zabíjejí, ne žraloci. Statisticky je větší pravděpodobnost, že člověka zabije kokos, než žralok. Žraloci jsou sice vrcholoví predátoři, ale přesně proto je potřebujeme. Udržují v rovnováze celé mořské ekosystémy. Pokud zmizí žraloci, přemnoží se například některé druhy ryb, které loví, těm pak nebude stačit jejich potrava v řetězci pod nimi. Balanc bude narušen a nám zbyde jen prázdná hlubina bez života, která je mrtvá, a která nebude dál schopna vstřebávat oxid uhličitý.

Jak může veřejnost pomoci?
Aby byla iniciativa úspěšná, je zapotřebí dosáhnout celkově nejméně 1 000 000 hlasů a alespoň 7 zemí musí splnit určitou hranici potřebných hlasů. Toho se nám nyní podařilo dosáhnout, ale to není konec. Potřebujeme hlasů a podpory co nejvíce, abychom Evropskému parlamentu ukázali, že se jedná o problém, který nás skutečně trápí. Proto potřebujeme dosáhnout minimálního počtu hlasů v co nejvíce zemích – v ČR to činí 15 771, nyní jsme lehce přes 70 %, takže nám chybí ještě zhruba 5 000 hlasů. Pomoci tak může každý tím, že bude hlasovat, a tím, že bude iniciativu opakovaně šířit dál.

Podepsat iniciativu můžete zde:
https://bit.ly/StopFinningEU

271938865_4734403853307380_4690937783942634574_n.jpg

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

No Internet Connection