Proč by zvířata měla zmizet z jídelníčků (video)

Proč by zvířata měla zmizet z jídelníčků (video)

Philip Wollen (* 1950) - bývalý víceprezident Citibank, známý filantrop a vegan hovoří o etičnosti konvenční živočisné stravy a o utrpení zvířat. Předkládá velké množství alarmujících a snadno ověřitelných faktů, které boří zbývající iluze o etické nezávadnosti živočišného průmyslu. Pokud vás zaujme, podívejte se na jeho FB stránku https://www.facebook.com/KindnessTrust

Jeho řeč je součástí dvouhodinové debaty 3 zastánců a 3 odpůrců veganství, kterou uspořádala australská iniciativa The Wheeler Centre. Základem i oficiálním názvem debaty byl postulát "Zvířata by měla zmizet z jídelníčku", který kromě Philipa Wollena hájili Peter Singer a Veronica Ridge. Proti tomuto postulátu vystoupili Adrian Richardson, Fiona Chambers a Bruce McGregor. Shrnutí jejich příspěvků naleznete v angličtině zde.

 Výňatky z proslovu:

Práva zvířat jsou největší sociální otázkou od zákazu otroctví. Na světě je 600 milionů vegetariánů. To je víc, než je součet obyvatel Spojených států, Anglie, Francie, Německa, Španělska, Itálie, Kanady a Austrálie. Pokud bychom byli jeden národ, byli bychom větší než 27 států Evropské unie. Navzdory této obrovské stopě jsme stále utápěni zabijáckými kartely, kteří věří, že násilí je odpověď.

Pokud by toto dělal jiný živočišný druh, biologové by ho nazvali virem. Je to zločin proti lidskosti neuvěřitelných rozměrů.

Podle odhadů bychom potřebovali dvě planety Země, abychom se všichni najedli, pokud by všichni lidé žili západním stylem. Ale máme jen jednu a ta nám umírá. Živočišná výroba vyprodukuje o 50% více skleníkových plynů než doprava... letadla, vlaky, náklaďáky, auta a lodě. Chudé země prodávají své obilí na západ, zatímco jim jejich vlastní děti hladoví v náručích. A my tím obilím krmíme zvířata. Abychom mohli mít steak? Jsem jediný, kdo to vnímá jako zločin?

Pokud by některý národ vytvořil zbraně, které dokáží způsobit zkázu planety. Mohli bychom vyslat smrtící preventivní vojenský útok a poslat je zpět do doby bronzové. Ale toto není ničemný stát. Je to průmysl. Dobrá zpráva je, že je nemusíme bombardovat. Stačí od nich přestat nakupovat.

Doba kamenná neskončila, protože nám došel kámen. Toto utrpení skončí, protože nám dojdou výmluvy. Maso jsou jako haléře. Jejich výroba stojí víc, než jejich hodnota.
A zemědělci jsou ti, kteří by na tom vydělali. Zemědělství by neskončilo, naopak by zažilo boom. Jen by se změnila produktová řada.

Pokud by jatka měla skleněné zdi, vůbec bychom se nemuseli dohadovat.

Odstraňme zvířata z jídelníčku a z těch míst plných utrpení. Prosím ozývejte se i za ty, kteří nemůžou promluvit. Děkuji.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike
Dlouho očekávaný film Svědectví o životech zvířat v českých chovech vstoupil do digitální distribuce
Obhájce práv zvířat Ricky Gervais konečně prozradil, že je veganem
No Internet Connection