Autor: Doris Lin
Překlad: Veronika Prokůpková
Argumenty proti konzumaci medu se možná nedají pochopit tak snadno jako argumenty proti konzumaci masa nebo využívání kožešin, nicméně jakékoliv vykořisťování živočichů je porušování práv daných jedinců. Protože med pochází od včel a včely jsou živočichové, med je tedy živočišným produktem, a tudíž není veganský.
Co je to med?
Med je včelami medonosnými vyráběn z květového nektaru v dvou krokovém procesu, který zahrnuje dva typy včel: starší včely – dělnice – a mladší včely v úlu.
Starší dělnice získávají nektar z květů a pojídají ho. Potom se vracejí do úlů, kde snědený nektar vyvrhnou. Vyvržený nektar poté spolykají mladší včely, které nektar opět vyvrhnou do komůrek v medové plástvi. Med v komůrce ještě před zapečetěním komůrky včelím voskem ovívají pohybem křídel. Důvod pro přeměnu nektaru v med je uchování cukrů obsažených v nektaru pro budoucí konzumaci. Včely přeměňují nektar na med proto, že nektar by při uchovávání kvasil.
Entomoložka Debbie Hadley vysvětluje, že na zajištění medu pro celou kolonii pracují tisíce včel: „Jedna dělnice za celý svůj život vyprodukuje jen jednu dvanáctinu čajové lžičky medu. Společnou prací dokážou tisíce dělnic pro kolonii vyrobit za rok až 100 kg medu.“
Proč vegani nejí med?
Držení včel pro komerční účely či zájmový chov porušuje právo včel na volný život bez lidského vykořisťování. Stejně jako je tomu u živočichů držených v zajetí jako společníků nebo jedinců určených k produkci živočišných produktů, tak i zde je množení, kupování a prodej živočichů porušením práv daných jedinců na život prostý lidského využívání, a včely jsou komerčně množeny, kupovány a prodávány.
Navíc držení včel kvůli tomu, aby jim mohl být odebírán med, je také využívání. I když včelaři tvrdí, že včelám nechávají dostatek medu, faktem zůstává, že med patří včelám. Dále pokaždé, když včelař vybírá med, vykuřuje včely z úlu, a při tomto procesu některé včely zahynou. Tato smrt je dalším důvodem, proč bojkotovat med. I když nebudou žádné včely zabity při sběru medu, vykořisťování včel by mělo být důvodem samo o sobě.
Včely a práva zvířat
I přesto, že se vědecká obec nemůže shodnout, zda je hmyz schopen cítit bolest, některé studie prokazují, že některé druhy hmyzu se vyhýbají negativní stimulaci a mají daleko bohatší sociální život, než se doposud věřilo. Jelikož hmyz může být citlivý a nás nestojí téměř žádné úsilí respektovat jeho práva a vyhýbat se produktům jako je med, hedvábí nebo karmín (košenila), vegani upustili od využívání hmyzích produktů.
Existují sice samozvaní „vegani“, kteří konzumují med a argumentují tím,že hmyz je přece zabíjen i v jiných odvětvích zemědělské činnosti, takže nevidí důvod, proč se oprostit od medu. Ostatní vegani však rozlišují mezi záměrným vykořisťováním a náhodným zabitím a včelařství spadá do té první kategorie. Pokud však včelaři poskytují divokým včelám úly k zabydlení, ochránci práv zvířat nemohou nic namítat. Bylo by to jako pověsit na strom ptačí budku. Činnosti, které dělají z včelařství vykořisťování, jsou množení, kupování a prodávání včel. A okrádání včel o jejich med.
Doris Lin, Esq. je obhájkyně práv zvířat a ředitelka pro právní záležitosti ve společnosti Animal Protection League of New Jersey.
Zdroj: About.com