Proč jsem v pracovní dny vegetariánem

Proč jsem v pracovní dny vegetariánem

Mluvčí na přiloženém čtyřminutovém videu se jmenuje Graham Hill a je zakladatelem eko-blogu TreeHugger.com, skrze který se snaží prosazovat udržitelný způsob života do hlavního proudu. Součástí tohoto projektu je i jeho koncept "Vegetariánem ve všední dny", který navrhuje, aby lidé, kteří si nedovedou představit být vegetariány, vynechali maso alespoň 5 dní v týdnu.

Tímto způsobem totiž sníží svou spotřebu masa přibližně o 70 %, a přesto si nikdy nemusí dát "poslední steak v životě", což je představa, která některé lidi, kteří jsou na chuti masa závislí, odrazuje od jakékoliv změny. Z psychologického hlediska je pro většinu lidí přijatelnější svou spotřebu masa snížit než ji hned zcela eliminovat.

V proslovu Hill zdůrazňuje, že v současnosti sní průměrný Američan dvakrát tolik masa než v padesátých letech dvacátého století. Z toho, co bylo dříve speciální pochoutkou, se stal denní chléb, což má mnoho negativních následků.

Ačkoliv si byl Graham Hill vědom zdravotních rizik, environmentálních dopadů i etických otázek spojených s nadprodukcí masa, nebyl zcela připravený se stát vegetariánem, neboť představa posledního steaku v životě způsobovala, že změnu svého stravování neustále odkládal a nikdy ji neuskutečnil.

Jeho etické přesvědčení neustále bojovalo s jeho chuťovými buňkami, až před rokem přišel na kompromisní řešení ve formě vegetariánství ve všední dny, které u něj nevyvolávalo onen dříve pociťovaný nepřekonatelný odpor ke změně.

Od té doby pět dní v týdnu nejí nic, co mělo obličej, ale větší pozor na to, co má na talíři, si už dává i o víkendu a např. místo červeného a zpracovaného masa volí ryby ulovené udržitelným způsobem. Jeho ekologická stopa je menší, snižuje znečištění planety, cítí se lépe ohledně zvířat, je zdravější, věří, že bude žít déle, a dokonce prý ušetřil i dost peněz.

V závěru svého krátkého proslovu zdůrazňuje, že pokud bychom se všichni rozhodli, že snížíme svou konzumaci masa na polovinu, bylo by to stejné, jako kdyby se polovina z nás stala vegetariány.

Podobný projekt založený na mírných krocích prosazuje i ex-Beatle McCartney, který nabádá alespoň k bezmasým pondělkům. Během těchto bezmasých dnů mají lidé šanci pocítit všechny výhody rostlinné stravy a časem nezůstat jenom u pondělí.

Zdroj: TED.com

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection