Prahu v sobotu zaplavili milovníci zvířat

Prahu v sobotu zaplavili milovníci zvířat

V sobotu 15. června se v Praze konal již pátý ročník průvodu veganů a vegetariánů zvaný Veggie Parade. Účastníci s různými transparenty na této streetparty oslavovali stravování, které odmítá zabíjení zvířat, a upozorňovali na nevyhovující podmínky tzv. hospodářských zvířat. Průvod vyšel z Václavského náměstí, kde byl nečekaně odkloněn kvůli Běhu pro gorily, pokračoval na Staroměstské náměstí a Celetnou ulicí na náměstí Republiky. Tam proběhl tříminutový "freeze", tedy předem dohodnuté strnutí účastníků v jedné pozici, kterým symbolizovali nesvobodu zvířat ve velkochovech. Akce byla zakončena v pražských Holešovicích.

Hodinový záznam z průvodu a zakončení (v 1:00:15 můžete zahlédnout stánek Soucitně:)

"Z intenzivních chovů podle oficiálních statistik stále pochází zhruba 99 procent živočišné produkce," uvádí jeden z pořadatelů akce Silvestr Špaček. Jako řešení tohoto problému nabízí veganství, ale vítají i jakékoliv omezování živočišných produktů, které podle pořadatelů přestavuje mnoho výhod i pro lidstvo např. z hlediska prevence civilizačních chorob nebo environmentálně šetrnější spotřeby.

Pochod s maskami a hudbou čítající přes 300 účastníků doprovázelo provolávání hesel jako třeba "Ryba je kámoš, ne žrádlo", "Jatka haly klece, tak nikdo žít nechce" nebo "Po zvířecí svobodě chceme tofu v hospodě". Účastnili se ho lidé různorodých životních stylů i generací od batolat až po důchodce.

Foto: Nejstarší účastnici průvodu bylo 86 let.

Průvod měl původně projít dolní částí Václavského náměstí, kde však byly zátarasy probíhající akce Běh pro gorily, který organizátory donutil trasu změnit. Pokud se snad pořádající Zoo Praha bála agresivních reakcí na pojídání klobás nebo zaměření na jeden živočišný druh, bylo to zcela zbytečné, neboť organizátoři Veggie Parade účastníky jasně vyzvali k poklidnému průběhu bez napadání masožravých spoluobčanů a ti to (jako každý rok) bez problémů dodrželi.

Foto: Provolávání hesel

Účastníci byli vybaveni různými transparenty, kterými apelovali na zvýšení soucitu s tzv. hospodářskými zvířaty a upozorňovali na jejich podobnost s tzv. domácími mazlíčky. "Se zvířaty určenými pro lidskou potravu se v naší společnosti běžně zachází jen s malým ohledem na to, že jde o vnímavé a inteligentní tvory s jedinečnými osobnostmi, srovnatelné se psy a kočkami, se kterými soucítit umíme a vnímáme je jako individuální osobnosti. Málokdo však má zájem či odvahu nahlédnout za zdi jatek," říká další z pořadatelů Tereza Vandrovcová.

Po příchodu na náměstí Republiky proběhlo pořízení panoramatické fotografie a následoval flash mob "freeze", během kterého celý dav na tři minuty zmrznul po předem domluveném zaznění píšťalky. Tato performance symbolizovala nesvobodu zvířat v intenzivních velkochovech. Jak po skončení freezu řekl Špaček: "myslím, že to nebylo ani tři minuty a bylo to utrpení. Teďka si představte, že byste měli takhle v kleci prožít celý život. Děkuji nechci."

Foto: Jeden z pořadatelů Silvestr Špaček (o.s. Otevři oči)

Po tomto flash mobu následovalo čtení manifestu v českém i anglickém jazyce a po krátké přestávce průvod vyrazil směrem do Holešovic. Program odpoledne a večer pokračoval v prostorách Divus - Prager Kabarettu nedaleko Vltavské. Ten byl náhradou za původní cíl průvodu, kterým měla být povodněmi poškozená Stromovka.

V cíli akce na účastníky čekaly ochutnávky jídel, infostánky, přednášky nebo exhibice veganských sportovců ze sdružení Vegan Fighter. Cílem bylo pobavit, ale i zbořit nejčastější mýty, které jsou s veganstvím a vegetariánstvím spojené. Mnoho lidí se totiž obává, že pokud nebudou jíst maso, bude jim ve stravě cosi chybět a nemohou být zdraví. "Respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že při správném složení stravy je vegetariánství i veganství vhodné pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí," uvádí Vandrovcová.

Foto: Exhibice Vegan Fighter

To, že není strava veganů jen nudná zelenina, předvedli kuchaři z předních pražských restaurací Maitrea a Vegan City, ale k ochutnání byly i jamajské veganské a raw cheesecaky od Irie Patties, jahodové cupcaky, raw sladkosti od LifeFoodu a spousta dalších dobrot.

Foto: Veganské ochutnávky (brownies, bábovky, rumové kuličky, košíčky s pudinkem aj.)

Akci podpořily též stánky se spoustou informačních materiálů od Otevři oči, Svobody zvířat, o.s. Zvíře v tísni, 269, Sedmé generace aj. Na přednáškách se probírala témata veganství a děti, mýty ve vlastních řadách, vliv stravy na fyzickou výkonnost a překvapivě úzký vztah mezi vegetariánstvím a hédonismem.

Celková účast se podle organizátorů rok od roku zvyšuje, ale stále to nestačí na upoutání dosatečného mediálního zájmu. "Apelujeme proto na všechny, kteří souzní s myšlenkou soucitu se všemi zvířaty, aby se příští rok určitě zúčastnili, a podpořili tak evoluci směrem k etičtějšímu stravování," dodává Vandrovcová.

PDF přednášky na tomto odkaze

Přednáška Mgr. Marka Voršilky - Mýty ve vlastních řadách aneb i veg*ni se někdy mýlí

 

Zdroje: http://veggie-parade.cz/foto-video.htm

http://www.metro.cz/tri-stovky-lidi-v-centru-prahy-demonstrovaly-za-prava-zvirat-pub-/co-se-deje.aspx?c=A130615_171337_co-se-deje_jbs

http://www.metropol.cz/zpravy/zdravi/sobota-ve-znameni-veganu-a-vegetarianu/

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection