Prahou prošel největší průvod za práva zvířat v české historii

Prahou prošel největší průvod za práva zvířat v české historii

V sobotu 17. srpna 2019 vyšly do ulic ve více než 40 městech po celém světě (v Londýně, New Yorku, ale i na Costa Rice či v Nepálu) desetitisíce ochránců zvířat u příležitosti demonstrací sjednocených pod názvem The Official Animal Rights March. Letos se poprvé připojilo i Česko a v Praze se tak třetí srpnovou sobotu konala zatím největší demonstrace za práva zvířat v naši historii.

Sraz účastníků byl na Klárově poblíž metra Malostranská, kde organizátoři informovali o plánovaném průběhu a vybízeli účastníky, aby se zhostili volných transparentů.

Akci svolala organizace Otevři oči, z. s. ve spolupráci s londýnskou Surge, nicméně podpořily ji téměř všechny organizace, které se v Česku věnují ochraně zvířat. Jednotlivé organizace se řadily do průvodu dle určeného pořadí a každý účastník si poté mohl vybrat, zda půjde „sám za sebe“ nebo se připojí k bloku některé z organizací (viz níže).

Seznam účastnících se organizací: Anonymous for the Voiceless, NESEHNUTÍ, Hlas zvířat, z. s., PLICKA & PARTNERS, advokátní kancelář, s.r.o., Kolektiv pro zvířata, z. s., Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku, z. s., Česká veganská společnost, z. s., Slovenská Vegánska Spoločnosť o. z., Zvířata nejíme, z. s., Vegan sport club, z. s., Vegan Olomouc, z. s., Vegan Fighter, Společný svět, z. s., OBRAZ - Obránci zvířat, z. s., Nadace na ochranu zvířat, Svoboda zvířat, Compassion in World Farming Česká republika.

Průvod krátce po 12. hodině vyrazil přes Mánesův most za zvuků bubnování a skandování rytmických hesel např. „Kočka pes i kráva, mají svoje práva“ nebo „What do we want? Animal liberation!“. Desítky dobrovolníků rozdávaly kolemjdoucím dvojjazyčný leták vysvětlující smysl akce, kterým je sjednocení komunity ochránců zvířat, inspirování lidí k aktivnějšímu hájení zvířecích práv a dosažení budoucnosti bez zneužívání zvířat.

Když průvod dorazil před Staroměstské náměstí, organizátoři účastníky poprosili o ticho, neboť předpokládali, že na místě budou koně, kteří tam obvykle tahají kočáry s turisty. Do té doby hlasitý dav zcela utichl a teprve, když se organizátoři ujistili, že na náměstí žádní koně nejsou, vyzvali účastníky, aby překvapeným turistům skrze hesla sdělili, proč se tam vlastně sešli. Přibližně deset minut se čekalo, než na náměstí dorazí poslední účastníci a pak proběhlo fotografování celého průvodu z věže staroměstské radnice. Díky této fotografii bylo spočítáno, že se průvodu účastnilo přibližně 1700 lidí.

Průvod se poté vydal Železnou ulicí a Příkopy až do horní části Václavského náměstí, kde organizátoři poděkovali účastníkům za účast i za to, že akce proběhla poklidně. Poté pozvali na pódium řečníky z různých organizací, kteří motivovali k aktivnímu zapojování do společného boje za práva zvířat. Zdůraznili např. skutečnost, že tento boj sice začíná na talíři, ale neměl by tam skončit.

Po asi půlhodině proslovů se mohli účastníci vydat do parku na Pankráci, kde na ně čekaly již tradiční Veganské hody, které se v této době konají osmým rokem.

Událost měla velký mediální ohlas. Informoval o ní jak rozhlas a tisk, ale také ty největší televizní stanice. Televize Prima z akce dokonce odvysílala živý vstup krátce po začátku hlavního zpravodajství. Téma zabíjení a zneužívání zvířat se tak dostalo k mnoha lidem, kteří nyní snad mají nad čím přemýšlet.

Mediální ohlasy:

Autorka: Tereza Vandrovcová, Web: AnimalRightsMarch.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

VeganFest 2024 začíná v sobotu
Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
No Internet Connection