VeganFest 2024 začíná v sobotu

VeganFest 2024 začíná v sobotu

VeganFest

Rok se s rokem sešel a již tuto sobotu bude v Brně zahájen jedenáctý ročník unikátního devítidenního festivalu VeganFest.

Program VeganFestu
Na co všechno se můžete těšit
program vegan fest

Podle organizátorů je hlavní sál prvního víkendu primárně určen pro ty, kteří se chtějí seznámit s veganstvím nebo již s veganstvím začali, avšak mají nejasnosti ohledně zdravotních aspektů tohoto stravování. Festival zároveň představuje ideální příležitost pro vegany a aktivisty, kteří mohou festival navštívit se svými rodinnými příslušníky. 

„Přednášky prvního víkendu jsou koncipovány tak, aby nabízely řešení pro různé skupiny lidí s různorodými problémy. Například ti, kteří čelí riziku vzniku diabetu, mohou navštívit přednášku paní doktorky Dymáčkové, zatímco rodiny s veganskými dětmi či ti, kteří zvažují založení veganské rodiny, najdou zajímavé informace na přednášce paní doktorky Elišky Selinger,“ uvádí spolukoordinátor festivalu, Jakub Maceja a říká, že na své si přijdou i sportovovci a další.

veganfest brno velky sal

Zdravotní témata často rezonují nejen u veganské veřejnosti, a proto organizátoři doporučují festival jako příležitost pro setkání s přáteli, známými nebo rodinou.

Během týdne se program rozšíří do několika brněnských podniků, kde budou pořádány workshopy, jež si může každý zájemce zařadit do svého programu po práci. Nabídka zahrnuje například kosmetické workshopy, vaření nebo praktické rady pro začínající vegany přímo od lékařky. Některé části týdenního programu budou dokonce online. 

veganfest brno prednasky

Druhý víkend festivalu se zaměřuje na etiku, aktivismus a témata přesahující rámec veganství. „Druhý víkend je plánován tak, aby přinesl přínos jak pro zkušené vegany, tak pro širokou veřejnost. Přednášky o environmentální zátěži, uhlíkové stopě domácích zvířat či pomoci volně žijícím zvířatům jsou témata, která mohou oslovit každého se zájmem o aktuální dění,“ podotýká Maceja.

Přestože je VeganFest především festival s vzdělávacím zaměřením, oba víkendy nabídneme návštěvníkům také gastronomický zážitek díky přítomnosti přibližně patnácti stánků různých cateringských služeb a veganských restaurací. To umožní účastníkům nejen rozšíření obzorů, ale také možnost vychutnat si širokou nabídku veganských pokrmů. Vedle stánků s jídlem bude na festivalu rovněž množství stánků provozovaných neziskovými organizacemi. Je pro nás klíčové poskytnout prostor organizacím, které přispívají k lepšímu světu a které si zaslouží naši podporu a pozornost.

Na festival není žádné vstupné a je založen na dobrovolných příspěvcích pro organizaci Kolektiv pro zvířata. Organizátoři proto apelují na veřejnost, aby podpořila fundraisingovou kampaň (https://www.darujme.cz/projekt/1209201) pro VeganFest a pomohla pokrýt alespoň část vzniklých nákladů.

veganfest brno navstevnici

Je důležité zdůraznit, že VeganFest je otevřený všem. Jde o výsledek půlroční práce a je částečně na veganské komunitě, jaký význam a dopad naše snažení nakonec najde. Vyzýváme všechny aktivisty, aby se zapojili a přivedli na festival své přátele a známé, ať už jsou na cestě k rostlinné stravě nebo preferují tradiční stravování. VeganFest je jednou z mnoha aktivit, kde lze uplatnit aktivismus, jen si to spousta veganů neuvědomuje.“ uzavírá Maceja.

Festival startuje první víkend v Co.Labs na Kounicové 22 a druhý víkend se uskuteční v Café Práh na adrese Ve Vaňkovce 1, nedaleko brněnského nádraží. Vstup na celý festival je zdarma. Veškeré informace, včetně detailního programu, jsou dostupné na oficiálních stránkách www.veganfest.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ve Sněmovně včera proběhl seminář s důrazem na rostlinné stravování
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
Prahou prošel největší průvod za práva zvířat v české historii
No Internet Connection