Prahou projde tuto sobotu 5. ročník Veggie Parade

Prahou projde tuto sobotu 5. ročník Veggie Parade

Praha – V sobotu 15. června projde centrem Prahy každoroční průvod aktivistů za práva zvířat a příznivců rostlinné stravy. Jejich cílem bude přiblížit veřejnosti veganství a vegetariánství, které podle jejich názoru představuje zdravější životosprávu pro lidi a méně utrpení pro tzv. hospodářská zvířata. Po průvodu je pro účastníky připraven bohatý program, který se ale musel kvůli povodňové situaci na poslední chvíli přesunout z původně plánované Stromovky do prostoru Divus - Prager Kabarettu.

Samotný pochod s maskami a hudbou vyrazí po 14. hodině z Václavského náměstí na náměstí Republiky. Zde se na půl hodiny zastaví a proběhne tzv. freeze. Po zaznění domluveného signálu účastníci průvodu na tři minuty „zmrznou“ v poloze, ve které se zrovna nachází, ať už si budou zavazovat tkaničku nebo se líbat. „Tato performance má symbolizovat nesvobodu zvířat v intenzivních chovech, odkud podle oficiálních statistik stále pochází zhruba 99 % živočišné produkce,“ uvádí jeden z pořadatelů akce Silvestr Špaček.

Další z pořadatelů Tereza Vandrovcová říká: „se zvířaty určenými pro lidskou potravu se v naší společnosti běžně zachází jen s malým ohledem na to, že jde o vnímavé a inteligentní tvory s jedinečnými osobnostmi, srovnatelné se psy a kočkami, se kterými soucítit umíme a vnímáme je jako individuální osobnosti. Málokdo však má zájem či odvahu nahlédnout za zdi jatek.“

Kromě etického rozměru zdůrazňují organizátoři i to, že rostlinná strava je výhodná z hlediska zdravotního, sociálního i environmentálního. Vandrovcová k tomu dodává: „většina lidí v ČR vyrostla s představou, že bez masa a dalších živočišných produktů člověk onemocní nebo rovnou zemře. Přitom ale respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že při správném složení stravy je vegetariánství i veganství vhodné pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí.“

Z náměstí Republiky průvod zamíří přes řeku do holešovického Divusu – Prager Kabarettu, kde bude navazovat odpolední program. Na návštěvníky čekají ochutnávky jídel, přednášky, exhibice veganských sportovců ze sdružení Vegan Fighter, workshop přírodní kosmetiky a pro malé vegetariány i dětský koutek. Večer mohou neúnavní účastníci zamířit na after party do klubu Hus23, kde zazní pohodové africké a jamajské rytmy.

 

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

THE OFFICIAL ANIMAL RIGHTS MARCH (Praha)
Prahou prošel největší průvod za práva zvířat v české historii
Největší průvod za zvířata v historii prošel Tel Avivem (video)
No Internet Connection