Plátno pražského kina Atlas opanují zvířata

Plátno pražského kina Atlas opanují zvířata

Poslední listopadový víkend (28. - 30. 11. 2014) v pražském kině Atlas bude patřit festivalu dokumentárních filmů Zvířata jsou taky lidi. Festival divákům nabídne sedm originálních snímků, které neotřelým způsobem poukazují na vztah lidské společnosti ke zvířatům a prostřednictvím  kamer vrhají zcela nové světlo na člověka a jeho místo ve světě.

Zoologické zahrady nám vystavují na odiv roztomilá i divoká zvířata, jež by ve volné přírodě nepřežila, a při odchodu nám prodají jejich plyšové napodobeniny. Chovatelé tzv. hospodářských zvířat nám ukazují zvířata spokojeně se pasoucí na loukách a vyhřívající se na slunci. Cirkusy nám představují zvířata radostně překonávající nejrůznější překážky s vidinou chutné odměny. Výzkumná střediska nás seznamují s laboratorními zvířaty, jimž se výměnou za krátkodobé nepohodlí dostává péče lepší než lidským pacientům.

Je tomu skutečně tak? Jaké je skutečné místo zvířat v lidské společnosti? Představované snímky se pokouší na tyto otázky odpovědět a otevírají prostor pro dalekosáhlou debatu o našem postavení v živočišné říši a o dopadech našeho jednání.

Jaké filmy na festivalu uvidíte? Například dokument z produkce BBC Nim o šimpanzovi, který byl v rámci psychologického experimentu ze 70. let vychováván jako člověk a naučil se komunikovat s lidmi pomocí znakového jazyka. Experiment byl však zrušen a opičák byl prodán do farmaceutické laboratoře na pokusy, film sleduje snahy jeho bývalých vychovatelů ho zachránit. Další film Cowspiracy se zabývá tím, proč velké ekologické organizace jako Greenpeace mlčí o vlivu živočišné výroby na životní prostředí. Představíme i pokračování všem asi známého filmu Království míru, jehož první verze musela být na základě žaloby americké živočišné lobby stažena.

 „Více než rok jsme strávili výběrem snímků. Z počátečních dvou desítek filmů jsme vybrali sedm nejlepších a věříme, že jejich kvalitu ocení i diváci,“ uvádí hlavní koordinátorka festivalu Barbora Hunčovská. „Těším se například na snímek o šimpanzi Nimovi, který byl vychováván jako člověk a pomocí znakové řeči se naučil mluvit s lidmi. Další snímky sledují jednotlivce, kteří riskují své životy proto, aby odhalili podmínky, v nichž žijí zvířata ve velkochovech a na kožešinových farmách.“ Diváci ale uvidí i snímky humorné a laskavé, například o útulku pro zachráněná hospodářská zvířata.

 „Pro návštěvníky jsme připravili zajímavý doprovodný program. Účast na pofilmových diskuzích přislíbil například filozof a biolog Stanislav Komárek. Chybět nebude ani bohaté občerstvení,“ dodává koordinátorka.

Většina filmů bude mít v České republice veřejnou premiéru. Po skončení festivalu budou následovat festivalové ohlasy v dalších městech České republiky a Slovenska.

Více o festivalu a promítaných filmech na www.zviratajsoutakylidi.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
Kvík: Animovaný film o přátelství holčičky a prasátka je právě v kinech
Krátký animovaný film MILK ukazuje mlékárenský průmysl z pohledu matky
No Internet Connection