Pieta za desítky miliard mrtvých

Pieta za desítky miliard mrtvých

Ve čtvrtek 2. října 2014 se v pěti městech České republiky uskutečnila smuteční shromáždění u příležitosti Světového dne hospodářských zvířat. Na pražském Václavském náměstí se sešlo přes 90 truchlících, památku zabitých zvířat již tradičně uctili také lidé v Brně, Českých Budějovicích, a letos poprvé také v Liberci a Mladé Boleslavi.

Účastníci zapalovali smuteční svíčky a pokládali věnce k rakvím, symbolicky zastupujícím přes 60 miliard tzv. hospodářských zvířat, která byla v uplynulém roce podle údajů OSN zabita. Pak se shromáždění vydala na průvod městem, při němž aktivisté rozdávali přihlížejícím chodcům parte vysvětlující účel shromáždění. Zatímco v Praze pietní atmosféru dokreslovaly tiché reprodukované tóny Mozartova Requiem, v Českých Budějovicích doprovázela smuteční průvod pohřební dechová kapela (video zde).


Foto: v Českých Budějovicích doprovázela smuteční průvod pohřební dechová kapela

Smysl symbolické akce popisuje organizátorka libereckého pochodu Ema Roubíčková: "Miliardy zvířat ve velkochovech a na jatkách řvou právě teď hrůzou o pomoc. Slyším to v malém každý den z místního vepřína, a není to hezký poslech. Nikdo je neposlouchá, vysvobozením je pro ně hrozná smrt na jatkách. Nemohou se bránit. Pomoci jim můžeme jedině my – lidé, kteří ještě zcela neotupěli. Proto tuto akci pořádáme – abychom apelovali na lidská svědomí, v naději, že se alespoň pár lidí zamyslí a probere. Kdo jiný, když ne my a kdy jindy, když ne teď!"

Na obludné počty zabitých tvorů poukázaly i smuteční proslovy, ve kterých pořadatelé upozornili, že za pouhou hodinu trvání smutečního shromáždění přijde na jatkách o život asi 70 tisíc krav, 300 tisíc prasat a 12 milionů kuřat. Také kritizovali paradox v našem vztahu ke zvířatům, když některá milujeme a hýčkáme jako domácí mazlíčky, jiná obdivně a s respektem pozorujeme ve volné přírodě, ale tzv. hospodářská zvířata, která se od ostatních kognitivně ani emocionálně nijak zásadně neliší, necháváme žít a umírat v hrozných podmínkách zcela bez povšimnutí.


Foto: Alexandr Darius Radecký

Pořadatel pražské akce Silvestr Vandrovec Špaček k tomu dodává: "Chceme upozornit i na to, že mezi tzv. hospodářskými zvířaty a domácími mazlíčky je rozdíl pouze v našem vnímání. Strádání krávy nebo prasete se však nijak neliší od strádání psa."

Světový den hospodářských zvířat se koná již od roku 1983, kdy jeho tradici založila americká organizace FARM (Hnutí za práva hospodářských zvířat). V současnosti se tato událost koná již v desítkách zemí na celém světě. Na datum 2. října připadá také Den nenásilí, vyhlášený OSN na narozeniny Mahátmy Gándhího.

Český web události: www.sdhz.cz

Mezinárodní web: www.dayforanimals.org

PRAHAFoto: Kevin V. Ton a Alexandr Darius Radecký

BRNOFoto: Kolektiv pro zvířata

ČESKÉ BUDĚJOVICEFoto: Zdeněk Rosenthaler

LIBERECFoto: Klára Lamatová
 

MLADÁ BOLESLAV


Text: Tereza Vandrovcová, korektura: Silvestr Vandrovec Špaček

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection