Papoušek šokoval vědce. Vyrábí si nástroje, aby dosáhl na jídlo

Papoušek šokoval vědce. Vyrábí si nástroje, aby dosáhl na jídlo

Kakadu Goffinův jménem Figaro je prvním papouškem, u kterého bylo zaznamenáno úmyslné vyrábění nástrojů. Papoušek, chovaný v zajetí poblíž Vídně, odděluje z prken třísky a s jejich pomocí si přibližuje věci, na které nedosáhne zobákem. Studii o tomto neobvyklém jevu publikoval v časopise Current Biology mezinárodní tým vědců.

Cílené vyrábění nástrojů zatím bylo zjištěno například u vran novokaledonských, které jsou schopny řešit i různé logické úkoly. Nástroje k překonávání překážek je schopen použít i papoušek nestor kea, ale neumí si vyrobit své vlastní. Kakadu Figaro je tak mezi papoušky průkopníkem.

Unikátní schopnost byla u Figara zjištěna náhodou. Kamínek, se kterým si hrál, mu spadl na druhou stranu mříže. Kakadu se na něj snažil dosáhnout zobákem a drápy, ale kamínek byl mimo jeho dosah. Po několika neúspěšných pokusech sebral Figaro třísku z podlahy, zapřel si ji o zobák a kamínek dostrkal blíž k sobě.

Tým vědců z Oxfordské univerzity, Vídeňské univerzity a německého ornitologického institutu Maxe Plancka poté provedl sérii testů, při kterých umístil za mříž ořechy a pozoroval, jak se papoušek zachová.

Při prvním pokusu se Figaro snažil dosáhnout na ořech třískou, která byla moc krátká. Kakadu proto začal z prken oddělovat zobákem větší třísky. Když měly správnou velikost, tak je použil na vyproštění potravy.

Vědci opakovali pokus desetkrát během tří dnů. Figaro uspěl ve všech případech, a to jak ve vyrobení nástroje, tak v získání ořechu. Během testů se také ukázalo, že doba, kterou kakadu potřeboval k vytvoření třísky, se s každým pokusem zkracovala.

„Důležité je, že po prvním nástroji Figaro podle všeho přesně věděl, co dělá, a při dalších pokusech už neváhal,“ vedoucí studie Alex Kacelnik.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/283991-papousek-sokoval-vedce-vyrabi-si-nastroje-aby-dosahl-na-jidlo.html

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ryby čističky úspěšně zdolaly slavný Marshmallow test
Vrány si uvědomují samy sebe stejně jako lidé, ukázala nová studie
Proč by měla opatření na ochranu zvířat platit i pro bezobratlé
No Internet Connection