Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků

Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků

Jo-Anne McArthur / Animal Equality / We Animals Media

Loni Plant Based News (PBN) informovali o tom, že se Německo přiblížilo k zákazu hromadného vybíjení samčích kuřátek. Tamní vláda předložila návrh zákona, který tuto kontroverzní praxi zakazuje.

Nyní můžeme oznámit, že byl zákaz zakotven v legislativě – jako součást zákona o ochraně zvířat. Ten vstoupil v platnost 1. ledna 2022.

Zamezení „nesmyslného“ zabíjení

Německá pobočka organizace Humane Society International tento krok přivítala. „Znamená to obrovský a vítaný krok správným směrem, který povede k zamezení takového nesmyslného zabíjení,“ uvedla organizace na ochranu zvířat v prohlášení zaslaném redakci PBN.

Její mluvčí dodal: ,,Porážka kuřat ve vaječném průmyslu je již příliš dlouho velmi ošklivou, z velké části skrytou praxí, kdy jsou tato živá, cítící mláďata ptáků vhazována jako odpadky do masivních mlýnků hned první den jejich života.“

Je to obrovský morální problém nejen z hlediska utrpení těchto kuřat, ale také proto, že to poukazuje na mnohé nedostatky v živočišné výrobě.“

... Vypracování tohoto nového zákona je skvělým příkladem toho, jak můžeme snížit utrpení zvířat změnou běžné zemědělské praxe.“

Dalším skvělým způsobem, jak toho můžeme dosáhnout, je rozhodnout se jíst více rostlinných potravin a omezit nebo nahradit v našem jídelníčku vejce.“

Podle deníku The Guardian označila ministryně zemědělství Julia Klöcknerová tento postup za „významný krok vpřed ve prospěch dobrých životních podmínek zvířat“.

Dodala: „Investovali jsme miliony eur do alternativních řešení, která na německé půdě spojují dobré životní podmínky zvířat a ekonomickou efektivitu.

Co se děje ve vaječném průmyslu

Na celém světě jsou miliony samčích kuřátek usmrceny krátce po vylíhnutí. Důvodem je, že kohoutci nemohou snášet vejce a nejsou vhodní ani pro výkrm, proto jsou ve výsledku považováni za ekonomicky nerentabilní.

Uvádí se, že jen v Německu je ročně utraceno přibližně 45 milionů samečků. Technologie, která nyní dokáže určit pohlaví kuřátka, má však za cíl tuto praxi zastavit.  

V celosvětovém vaječném průmyslu se pohlaví určuje již první den života kuřat. Samečci se pak oddělují a utrácejí, když jsou staří jen několik dní.

vejce prumysl we animals mcarthur

Zdroj: Jo-Anne McArthur / Animal Equality / We Animals Media

„Děje se to v celém odvětví produkce vajec, bez ohledu na to, zda jsou vejce prodávána jako bezklecová, ekologická nebo tzv. humánní.

Podle nového německého zákona však bude identifikace pohlaví embryí povolena pouze do šestého dne. Toto opatření vstoupí v platnost od roku 2024. Stanovený termín byl zaveden poté, co výzkum prokázal, že kuřata vnímají po šestém dni ve vejci.

Nicméně dosud neexistuje technologie, která by umožnila určit pohlaví před devátým dnem. Německá vláda však financuje výzkum dvou různých postupů, které umožňují určit pohlaví dříve.

Jedna německá společnost vyvinula techniku, která využívá laser k vytvoření malého otvoru v oplodněném vejci a následně z něj získá tekutinu.

Poté může testovat hormony a určit pohlaví kuřete ještě před jeho narozením. Podle Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství nemají kuřata ponětí o tomto postupu.

Další země vyzývající k zákazu

Německo není jedinou zemí, která upouští od vybíjení kohoutků. Před dvěma lety také Francie oznámila, že tuto praxi zakáže. Podobně Švýcarsko zakázalo drcení živých kuřat.

Je na čase skoncovat s drcením kuřat,“ prohlásil ministr zemědělství Didier Guillaume, když oznamoval opatření, která zahrnují také ukončení kastrace selat bez anestezie.

Francie a Německo by měly být evropskou hnací silou v této otázce. Nic už nebude jako dřív.“

„Hrozná praxe“

Podle organizace The Vegan Society je jediným způsobem, jak zabránit utrpení kuřat, bojkotovat živočišné produkty.

Mluvčí Dominika Piasecka redakci PBN sdělila: „Zplynování a rozdrcení zní jako ty nejstrašnější způsoby smrti.

Zákazníci se nákupem a konzumací vajec přímo podílejí na této hrozné praxi.“

Děje se to v celém vaječném průmyslu, bez ohledu na to, zda jsou vejce prodávána jako bezklecová, ekologická nebo tzv. humánní. Veganství odmítá, aby se na zvířata pohlíželo jako na zboží a na živočišné produkty jako na potraviny.“

Jako zastánci veganství potřebujeme změnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o konzumaci živočišných produktů, a toho můžeme dosáhnout pouze tím, že odmítneme všechny živočišné produkty z jakéhokoli zdroje a v jakékoli podobě.

Zdroj: Plant Based News, překlad: ink, korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nová vládní vyhláška o potravinách ohrožuje české výrobce i spotřebitelstvo a nahrává masnému průmyslu, varuje ProVeg Česko
Hospodářských zvířat v Evropě ubývá. Evropané snižují konzumaci masa
Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
No Internet Connection