Milí vegani: Copak nepochopíte vtip?

Milí vegani: Copak nepochopíte vtip?

Autorka: Lorelei Plotczyk

Překlad: Martin Čejka, Anna Kučerová

Vegani stejně jako nevegani možná zaznamenali, jak se v širém světě internetu poslední dobou stupňují antiveganské nálady. Mimo jiné kolují dvě nová a populární videa (v ČR jedno, pozn. překl.), která si z veganů utahují.

Vegani jsou nesnášenliví hipíci, kteří mají nereálné, matoucí a úplně zcestné požadavky v restauracích a na hlavách nosí směšné šátky. To, že jsou vegani, vám unylým nezvučným hlasem poví, ještě než se vám představí. Můžeme o nich s klidným svědomím říct, že jsou ta “nejotravnější skupina lidí, jaká kdy chodila po zemi” a “myslí si, že vedou lepší život.”

Jo, a když se vegan dusí nebo uvízne někde na pustém ostrově, dorazte ho/nechte ho umřít.


Ve světě autorů stránky Bacon Fun je jen jedna věc zábavnější než zabíjet prasata: zabíjet lidi, kteří prasata nejí.

Stačí nahlédnout do komentářů pod těmito videi, kde se zesměšňování brání, uvádějí omyly na pravou míru a někdy i reagují agresivně nebo sprostě. Z toho je přece jasné, že každý vegan je plný nenávisti a zloby.

Počkat - ta videa sice popisují vegany jako nelogické pomatence, ale zároveň jako mírumilovné hipíky. Ale v komentářích jsou označováni za bandu agresivních blbců.

Tak kde je pravda?

Popravdě nezáleží na tom, do jaké škatulky vegany šoupneme, spíš jde o to, že je na nich určitě něco hodně špatně a zároveň musí být pořádná bžunda si z nich utahovat… ne? Koneckonců se jedná jen o naprostou menšinu lidstva, která se dobrovolně rozhodla zříct se masa, mléka a vajec, zvířecích kůží, a zvířata ani nijak jinak nevyužívá jako každý normální člověk.

Podivíni. Jasně, vegani jsou otravní. A měli by mít větší smysl pro humor.

Má se to takhle.

Veganství letos vtrhlo do mainstreamu, čehož si musel všimnout každý, kdo nežije v jeskyni. Následkem toho dostaly anti-veganské tendence, vyvolávané kognitivní disonancí a bublající do té doby pod povrchem, perfektní možnost projevit se v plné síle. A jelikož veganů je naprostá menšina, připomíná to boj Davida s Goliášem. Zdá se, že k tomu, abyste svůj článek nebo video pořádně zviditelnili, stačí obsáhnout v něm nějaký, jakýkoliv protiveganský úhel pohledu.

(Například, několik lidí umře při výstupu na Mt. Everest a jeden z nich byl vegan, takže titulek bude “Proč je veganství špatný nápad.” Dokonce i magazín TIME se připojil k virální zábavě. A to, že jiný vegan Everest úspěšně zdolal o jeden jediný den dřív, média naprosto opominula.)


Kuntal Joisher, který je vegan 14 let, vystoupil na Everest 19. května 2016 - den předtím, než veganka Dr. Maria Strydom zemřela při výstupu. Virální titulky, které smrt Strydomové přičítají její veganské stravě, nazývá “jednoznačně nezodpovědnou novinařinou a tou nejhorší formou, jak upozornit na článek” a nabádá lidi, aby “tenhle naprosto idiotský spor nechali plavat.”

Dr. Casey Taft ze skupiny Vegan Publishers, který je mimo jiné renomovaným psychologem se zaměřením na problematiku domácího násilí, říká: “Snahy o zesměšňování veganů se vynořují, protože lidé nechtějí být upozorňováni na to, jak sami ubližují zvířatům.” Je to opravdu takhle jednoduché. Podle Tafta jsme svědky stejné strategie, jaká se používala proti každému hnutí za sociální spravedlnost - pokus o umlčení lidi udržováním a posilováním negativních stereotypů.

Takže vegani by možná nesli lépe, že si z nich někdo utahuje, kdyby ne-vegani sami dokázali unést pravdu. Zmíněná videa a články používají veganství ke svým bulvárně-tendenčním záměrům nebo si z něj prostě dělají legraci, ale nikdy se blíže nezmiňují o podstatě veganství samotného ani o zneužívání zvířat.

Většina lidí odmítá přijímat informace o zneužívání zvířat (anebo se zaměří pouze na určité, zdánlivě příjemné stránky problému, kterých byli svědky nebo se kterými byli vychováni, a ignorují mnoho dalších, od základu strašlivých hledisek) a takhle jim to vyhovuje. Nepokusí se proniknout pod povrch problému ani neprohlédnou skrz typické a otřepané výmluvy. Tohle zkrátka tvrdošíjně odmítají. Taky jsem to kdysi dělala. Je to stejné jako schovat hlavu do písku, strčit si prsty do uší a dělat na-na-na-na.

Hodně lidí z této skupiny “odmítačů” s chutí sdílí protiveganské články a videa, provokuje vegany, ignoruje nebo bagatelizuje jejich argumenty a nechává se slyšet, proč veganství pro ně / pro lidstvo nepřichází v úvahu, což doplní celou řadou absurdních ospravedlnění. (Zároveň se ozývají jako první, když někdo ublíží příslušníkovi privilegovaného druhu, například psovi.)

V okamžiku, kdy se přestaneme bát a zjistíme, jak je využívání zvířat propojeno s nesčetnými palčivými problémy, se kterými se dnes potýkáme, možná nám to vyrazí dech. A možná nás to zjištění i vyděsí.

Jeden příklad za všechny: Země se v současnosti nachází uprostřed šestého hromadného vymírání druhů, a vědecké výzkumy ukazují, že produkce masa “je pravděpodobně hlavní příčinou novodobého vymírání druhů”.

V časopise PNAS (oficiální vědecký časopis Akademie věd Spojených států, pozn. překl.) byla nedávno publikována vědecká studie vědců z Oxfordské univerzity, která ukazuje, že kdyby se všichni lidé na světě stali vegany, do roku 2050 by emise spojené s potravinářským průmyslem klesly o 70 %, ve zdravotnictví by se ušetřily biliony dolarů a zachránilo by se 8,1 milionů lidských životů (samozřejmě spolu s biliony zvířecích životů). (Jedná se skutečně o biliony, nikoli miliardy - pozn. překl.)

A časopis Newsweek označuje konzumaci masa za hlavní příčinu celosvětového nedostatku vody, který už destabilizoval Střední východ, rozpoutal občanské války v Sýrii a Jemenu a teď se šíří do Spojených států, což “by mohlo vyvolat nepokoje po celém světě a mít nedozírné následky.” (Také se zmiňuje zpráva, která unikla na veřejnost ze společnosti Nestlé v roce 2009 a která upozorňuje vládu USA, že konzumace masa vysouší naši planetu a bude mít katastrofální následky, pokud se nic nezmění. Tohle není žádná PETA, to je obrovská korporace, která sama prodává živočišné výrobky.)

Má smysl o tomhle mluvit? Anebo raději říct “Sklapněte, milí vegani?”

V okamžiku, kdy vezmeme rozum do hrsti a začneme se postupně propracovávat jednotlivými vrstvami, z nichž se skládá živočišný průmysl, který ve všech podobách zahrnuje provádění krutých, odporných a naprosto nepřirozených zákroků na zvířatech, ze kterých by každému člověku s trochou citu zatrnulo, uvidíme, že to není tak, jak jsme si mysleli. Není to záležitost osobní, do extrému vyhnané “víry” nějakého otrapy. Tady se bavíme o faktech a skutečnostech, které můžeme odmítat, nebo přijmout.

Chov, krmení, napájení a porážení desítek miliard zvířat každý rok a vylovení bilionů živočichů z oceánů je zdánlivě nekonečný a přesto naprosto neudržitelný a děsivý kolotoč, který je v rozporu s naším zájmem na zachování obyvatelnosti naší planety, a také intuitivně cítíme, že stojí proti naší přirozené touze mít rád a chránit zvířata. To, že nad někým máme “nadvládu”, neznamená, že se ho budeme snažit systematicky zlikvidovat.

Stáváme se součástí něčeho, s čím bychom nikdy nesouhlasili - a hluboko uvnitř to víme. Živočišná produkce je z etického, ekologického a zdravotního hlediska katastrofou epických rozměrů.

Sklapněte, milí vegani” ve skutečnosti znamená “Milé veganství, jdi pryč. Bylo pro mě lepší, když jsi bylo nezřetelné, okrajové hnutí, které bylo zřídkakdy přetřásáno v médiích. Nechci změnu. Bojím se změny. Nemůžeš mě donutit dozvědět se o tobě víc, protože já sám nic vědět nechci.”

Ovšem ať se sebevíc snažíme přesvědčit, že nám to nevadí, protože ”mňam slanina”, nebo se snažíme vyvléci z odpovědnosti, i nadále spotřebováváme až absurdní množství přírodních zdrojů, kterých je čím dál méně, a které měníme v odpad a znečištění a k nakrmení selektivně vyšlechtěných zvířat, která následně přijedou na jatka jako velice mladé, komplikované a citlivé bytosti a ven vyjdou rozsekaná na kousky.

Já vím, la-la-la-la-la. Ale zkuste to přečíst až do konce.

Veganství je skutečné a rychle se rozmáhající společenské hnutí za spravedlnost, lidstvo, planetu a zvířata. Realita je taková, že vegani jsou nesmírně rozmanitá skupina lidí různých věků, ras, profesí a temperamentů, včetně slavných osobností bojujících za sociální spravedlnost, jako je například zesnulá manželka a nejstarší syn Martina Luthera Kinga, americký senátor a poslanec, hip-hopoví umělci, lékaři, vědci, držitelé sportovních rekordů a nesčetně dalších.

Dexter Scott King je prezident Centra Martina Luthera Kinga pro nenásilné společenské změny a je veganem přes 20 let. Říká, že jde o logické rozšíření filosofie jeho otce, co se týče odmítání násilí.

Americký poslanec Ted Deutch říká: “Daleko víc přemýšlím nad tím, co jíme, a nad dopadem, jaký má naše strava nejen na naše těla, ale i na naše okolí a na náš svět - a to je přímý důsledek mého rozhodnutí přejít na veganství.” Asi by teda měl taky nosit praštěný šátek kolem hlavy jako JP Sears (Herec ve videu “Kdyby masožravci mluvili jako vegani”, pozn. přek.)

Je mnohem snazší toto hnutí bagatelizovat a zavrhnout ho jako styl vhodný leda pro duševně chabé, povrchní a nedostatečně informované zoufalce, než uznat, že na veganství může být víc než jen kapka pravdy.

Zatímco po internetu kolují tato hloupá videa a články, například ve Francii právě teď probíhá obrovská celonárodní diskuze, která odkrývá, s jakou mrazivou krutostí se zvířata na jatkách systematicky vytěžují, abychom mohli dál jíst maso, mléko, vejce a používat vedlejší produkty. Můj známý z Francie říká, že “Skoro každý týden jsou v celonárodní televizi a rádiích rozhovory a v předních novinách se píšou články o krutostech páchaných na zvířatech, druhové nadřazenosti a veganství. Nedávno byl na titulní stránce jednoho ze tří nejvýznamnějších deníků ve Francii, Liberation, nadpis: ‘Jatka - všichni neseme vinu za tato zvěrstva.’, navíc se 6ti stránkovým článkem.”

Veganství v poslední době dostává nebývale velký prostor v mainstreamových médiích a tím se dosavadní stav této problematiky otřásá v základech. Jak se dalo čekat, některým lidem se to ale opravdu nelíbí.

Slavný německý filozof kdysi poznamenal, že posměšky jsou vlastně dobrým znamením. Řekl, že každá pravda musí nejprve projít fází posměšků, než se stane samozřejmou (Další fází je násilný odpor, na ten se teda taky moc netěším.). Gándhí se vyjádřil podobně, když říkal “Nejdřív vás ignorují, pak se vám smějí, pak s vámi bojují a pak vyhrajete.

"Každá pravda prochází třemi fázemi: Nejdříve je zesměšňována. Pak násilně odmítána. A nakonec je akceptována jako samozřejmost..." Slavní němečtí filozofové věděli, o čem mluví, už na přelomu 18. a 19. století.

Je pravda, že všežravost nám byla podvratným způsobem vštěpována už od dětství. A tak namísto toho, abychom si už odmala pochutnávali na rostlinkách v jejich nejrůznějších podobách, spořádáváme raději zvířata, která jsme předtím vykrmili těmito rostlinami. Zvířata tu potom hrají roli naprosto neefektivního “prostředníka”, tedy někoho, kdo má také své zájmy a touhy, mezi které nepatří stát se anonymním, k zániku odsouzeným zdrojem lidských požitků.  

Od mala nás dospělí obelhávali klamavými příběhy a postupem času jsme i my společně se všemi ostatními naše pochybnosti zatlačili do pozadí, abychom se nemuseli loučit s našimi navyklými chutěmi a abychom nevyčnívali z davu. Takže si ani neuvědomujeme, že mléko je laktace dokola oplodňované krávy, jejíž drahocenná telata jí jsou odebírána krátce po porodu a ona sama je zabita po 4-10 porodech mláďat, se kterými nikdy nestráví jejich dětství. Na mléčné sýry se v průměru spotřebuje desetinásobné množství mléka, což s sebou nese desetinásobné utrpení. A většina lidí neví, že vajíčka pochází z dospělých slepic, které se nenarodily starostlivé kvočně, jakou si všichni představujeme, ale vylíhly se v umělých inkubátorech s vysokou energetickou spotřebou. Přibližně polovina z vylíhnutých kuřat se krátce po vylíhnutí zabíjí, protože jsou samečci, a druhá polovina zemře předčasně a bolestivě, kvůli fyzickým následkům selektivního šlechtění, nebo zajde na jatkách rukama lidí, jakmile jejich existence přestane přinášet finanční zisk.

A když slyšíme o “humánní porážce,” neptáme se, co to znamená. Normální člověk si to nebude hledat na Googlu, ne? Humánní porážka povětšinou obnáší omráčení zvířete před tím, než bude zabito, buďto proražením zvířecí lebky ocelovým čepem, což může ale nemusí poškodit část mozku (úspěšnost první střely je v nejlepších případech  95 %), nebo udušením zvířete v oxidu uhličitém, při čemž vzniká palčivá bolest, následovaná pocitem tonutí. Než zvíře ztratí vědomí, může mu tento způsob omráčení způsobit 15-30 vteřin prudkých bolestí. Připomínám, že to platí pro zvířata chovaná na maso i pro “vytěžená” zvířata na mléko a vejce.

Strachem jsme udržováni ve víře, že je pro nás konzumace jatečních produktů nezbytná, navzdory tomu, že podle prohlášení největší světové organizace potravinových a výživových odborníků je veganská strava zdravá a vhodná bez výjimky pro všechny fáze života (pozn. překl.: stanoviiska dalších institucí přeložená do češtiny si můžete přečíst v tomto článku).

Než to uzavřu, musím zareagovat na jeden populární mem, které teď koluje: "A co všechna ta půda, která se používá pro pěstování plodin pro vegany (a nevegany), a co ta zvířata, která farmáři pozabíjí, protože ohrožují jejich úrodu?"

Logicky se nabízí odpověď, že je samozřejmě potřeba mnohem víc rostlin na udržení živočišného zemědělství, vzhledem k tomu, že poměr spotřeby krmení a užitkové výtěžnosti u zvířat je velmi neefektivní. Neveganství je tedy v mnohem větší míře zodpovědné za popisované dilema. Tím se vysvětluje, proč studie publikovaná v časopise Nature Communications tvrdí, že kdybychom všichni přešli na veganství, lidská populace by v roce 2050 měla dost potravin bez dalšího odlesňování (to znamená, že už by se při zajišťování potravy nemusel pokácet jediný strom). Podle Potravinářské a zemědělské organizace Spojených národů jsou momentálně ⅔ veškeré zemědělské plochy využívané pro hospodářská zvířata. K tomu není co dodat. Na světě existuje daleko více hospodářských zvířat, která se bez přestání rodí do svých krátkých životů, než lidí. Situace se má takhle:

Protiveganská tvorba si bohužel nejspíš nedá jen tak pokoj a bojovat se všemi jejími vynořujícími se chapadly by bylo nemožné. Připomíná mi to zoufale frustrující arkádovouhru "whack-a-mole", ve které nelze vyhrát (pozn. přek.: whack-a-mole je hra na amerických poutích, kde se paličkou mlátí krtci, kteří donekonečna vykukují z děr.). Jak se tak nad tím zamýšlím, tak tahle hra není moc veganská! Když jsem se dívala naposledy, utahovala si z veganů modelka Chrissy Teigen, která si k tomu na Twitteru vyhradila celý den.

Ale ti z nás, kteří tvoří, lajkují a sdílí protiveganská videa, memy a články, nebo toto hnutí jen bryskně odmítají nebo banalizují (a čekají, že se vegani zasmějí taky), by měli umět smysluplně odpovědět na otázky jako:

  • Která nevinná a bezmocná zvířata bychom měli chránit a kterým můžeme záměrně a nikoliv nezbytně ubližovat proti jejich vůli?
  • Jakým správným způsobem se mají zabíjet den stará žlutě ochmýřená kuřátka, která se narodila se špatným pohlavím a nebudou tedy snášet vejce?
  • Jak zabíjet krávy, do jejichž rozmnožovací soustavy se kvůli získávání mléka agresivně zasahovalo, což mělo za následek předčasné fyzickému vyčerpání jejich těl?
  • Do jaké doby by se mělo právě narozené tele nebo kůzle (často stále s pupeční šňůrou) oddělit od pečující matky, abychom mohli dostat její mléko my?
  • Proč by lidé měli násilím vynutit narození zdravého zvířete, jen proto, aby jej potom sotva na prahu dospělosti zabili?

Je nutné si uvědomit, že výše uvedené hrůzy se dějí, aby se uspokojil společensky přijímaný zlozvyk, ne životně důležitá lidská potřeba. Zkuste si udělat vlastní průzkum. Nespokojte se s prvními odpověďmi, které dostanete. Doplňte si informace i o věcech, o kterých doopravdy nechcete vědět víc. Přečtěte si knížku, pusťte si dokument, přečtěte si články. Všechna fakta ověřujte.


Raději vidličky než nože, Cowspiracy, Pozemšťané (dokument, na který je Joaquin Phoenix nejvíce pyšný) jsou skvělým způsobem, jak začít.

Možná zjistíte, že o veganech a veganství vtipkujete instinktivně, protože hluboko uvnitř sebe víte, že pravda by byla příliš nepříjemná. Jenže když se nad tím upřímně zamyslíte, nejspíš byste nikdy nezaplatili nikomu, aby zbytečně a záměrně ublížil nevinnému zvířeti, natož abyste to dělali sami. Naštěstí nemusíte. Existuje spousta vynikajících a moderních alternativ, takže není nutné nadále podporovat zbytečný a krutý jateční průmysl.

Ano, dokážu se zasmát, když si ze mě někdo tropí žerty. Ale když někdo odmítá přijmout evidentní pravdu a když odmítá vzít na vědomí, jaké příšernosti se právě teď dějí, a namísto toho si dělá legraci z něčeho, čemu nerozumí, tak to není vtipné. Je to jen smutné a neuvěřitelně frustrující.

Uvádím tu několik slavných citátů, které vysvětlují, proč se nevyhýbám diskuzím ani neskrývám, že jsem vegan (ano, našli jste vegana!) a proč se nebudu u podobných videí nebudu cítit zahanbeně nebo trapně za to, že jsem vegan.


Mnoho z těch, kteří přežili holokaust, vidí podobnost mezi tím, čím sami prošli, a tím, co zvířata zažívají pod rukou člověka.


"K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí, aby dobří lidé mlčeli."

Takže možná to není tak, že vegani nedokážou unést vtip. Možná to je tak, že nevegani nedokážou unést pravdu, takže namísto toho vtipkují. O veganech. Zesměšňují vegany, aniž by vzali na vědomí veganství nebo živočišnou výrobu a zneužívání zvířat.

Abych parafrázovala aktivistu a všestranného učitele Christophera Sebastiana: “Pokud byste byli skutečně přesvědčeni, že naprosto zbytečné a nikoli nevyhnutelné systematické vykořisťování a zabíjení je špatné, stali byste se sami vegany.

Mlč, vegane! Nikdo se tě neptal!

¯\_(ツ)_/¯

Napsala Lorelei Plotczyk


Já a Pumpkin v azylu pro hospodářská zvířata Maple Farm Sanctuary

Video, které stojí za zhlédnutí:

Zdroj: EAT PLANTS/DRINK BEER

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Vědci varují před darováním zvířat do rozvojových zemí
Přestanu říkat, že nejím maso - budu lidem říkat, že nejím zvířata
No Internet Connection