Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách

The Physicians Committee for Responsible Medicine

Školní jídelny v New Yorku budou nyní každý pátek servírovat zcela veganské menu. Stojí za tím úsilí představitelů města a Bidenovy administrativy zajistit nutričně kompletní výživu pro miliony dětí.

Americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že aktualizovalo výživové normy pro mléko, celozrnné výrobky a sodík ve školním stravování.

Nutričně vyvážené školní stravování dává americkým dětem základ pro úspěšný a zdravý život,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Tom Vilsack. „Tleskáme školám za jejich hrdinské úsilí během výzev pandemie, kdy i nadále podávaly dětem co nejvýživnější jídla.”

Vzhledem k některým novým nařízením budou nyní školy a poskytovatelé péče o děti povinni nabízet nízkotučná nebo beztučná neochucená mléka a také zvýšit množství celozrnných výrobků bohatých na živiny. Ve školním roce 2023–2024 se navíc týdenní limit sodíku ve školních snídaních a obědech sníží o 10 %.

 

Veřejné školní jídelny v New Yorku, které se již dvakrát týdně obešly bez masa, se snaží studentům nabízet zdravější možnosti stravování. Nyní budou podávat každý pátek zcela veganské menu v rámci nové politiky starosty Erica Adamse.

Při příležitosti zahájení této iniciativy nazval Adams zavedení veganských pátků způsobem, jak zlepšit „kvalitu života tisíců studentů z New Yorku“.

Rostlinná jídla jsou lahodná a výživná, a proto jsem už dříve volal po vegetariánských a veganských možnostech ve školách,” uvedl Adams v prohlášení. „Jsem nadšený, když vidím, že všichni studenti budou mít nyní přístup ke zdravým potravinám, které zlepší jejich zdravotní kondici.”

Čtěte také
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
eric adams uvodni starosta new yorku vegnews

Podle pokynů Amerického ministerstva zemědělství budou mít školy vzhledem k pandemii čas začít přecházet na výživnější jídla – ta budou naplno součástí stravování ve školním roce 2023–2024. Ministerstvo uvedlo, že nyní plánuje podporovat školy s provozními problémy způsobenými pandemií a zároveň plánuje zavést počínaje školním rokem 2024–2025 dlouhodobé výživové standardy, na kterých pracuje se zainteresovanými partnery.

Normy, které zavádíme pro příští dva školní roky, pomohou školám v budoucnosti, jež bude stavět na ohromných krocích učiněných při zlepšování výživy školních jídel v posledním desetiletí,“ uvedl Vilsack ve svém prohlášení.

Přechodné normy dětské výživy pro mléko, celozrnné výrobky a sodík budou od letošního podzimu zahrnovat několik požadavků na celý školní rok dopředu.

Všechny ostatní výživové normy, včetně požadavků na ovoce a zeleninu, zůstanou stejné jako normy, které byly dříve aktualizovány v roce 2012.

Americké ministerstvo zemědělství je povinno aktualizovat standardy školní výživy na základě doporučení nejnovějších Dietetických pokynů pro Američany, které sestavuje společně s Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb USA.

Ministerstvo plánuje získat data od škol a vedoucích představitelů průmyslu, aby mohl být celý proces sledován.

Zdroj: ABC News (redakčně upraveno), překlad: Lenka Vojtechová, korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách
No Internet Connection