Krávy mají nejlepší přítelkyně

Krávy mají nejlepší přítelkyně

Ukázalo se, že krávy mají své "nejlepší" přítelkyně a jsou od nich naprosto neoddělitelné. Je to tak, stejně jako vy nebo já. Když kráva delší dobu nevidí svoji nejlepší kamarádku, tak zkrátka není ve "své kůži", je nesvá a nešťastná. Krávy jsou velmi společenští tvorové, kteří zažívají stres, když jsou izolovaní. Je to další fakt, který ukazuje, že hospodářská zvířata jsou NĚKÝM, ne NĚČÍM...

Podmínky ve velkochovech jsou dost stresující pro jakéhokoliv živého tvora, natož pak pro krávy, které jsou navíc citlivé na odloučení od svých potomků a přátel. Nutíme je žít namačkané v halách, kde se kolikrát nemohou ani otočit, natož komunikovat s jinou krávou, což se pro ně jeví jako obzvláště trýznivé.

Vědci sledovali srdeční frekvence a hladiny kortizolu u krav, když byly spolu, a poté co byly od ostatních členů svého stáda odděleny. Bylo zjištěno, že krávy, které byly izolovány vykazovaly výrazné známky stresu, což mělo v konečném důsledku negativní dopad na množství mléka, které produkují. I přes tento fakt jsou kravám stále zcela rutinně násilně odebírána telátka hned po narození, což je pro ně extrémně citově bolestivé a dokonce kvůli tomu produkují méně mléka. Proč je tedy takto psychicky a fyzicky mučíme? Není už čas opravdu se probrat, otevřít oči a nechat zvítězit náš soucit nad naší chutí?

Zvířata tu nejsou pro nás, ale s námi. Kdyby tu pro nás byla, pak by to znamenalo, že bez konzumace masa zemřeme. Nejen, že my nezemřeme, ale vyřazením živočišných produktů našemu tělu a zažívacímu ústrojí velice prospějeme.

Zdroje: DailyMail, One Green Planet, Překlad: Marie Šebestová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jak cítí zvířata a hmyz? Vědci znají odpovědi
Objevení mozkové struktury vysvětluje, proč jsou někteří ptáci tak chytří – a možná jsou si dokonce vědomi sami sebe
Vrány si uvědomují samy sebe stejně jako lidé, ukázala nová studie
No Internet Connection