Nový působivý film Eda Winterse (známého také jako Earthling Ed) ukazuje realitu mlékárenského průmyslu z pohledu matky.
Film MILK (mléko), který vytvořila britská organizace Surge ve spolupráci s britsko-švédským animačním studiem Smash, dokumentuje život krav chovaných pro mléko.
Začíná tím, že si člověk nalije mléko na vločky, poté následuje záběr na matku krávu, která se na farmě mazlí se svým mládětem. Po několika okamžicích přijde farmář a tele odtáhne pryč, což krávu rozruší a začne zoufale řvát. Pak je tele vidět v malé kleci, kde je krmeno mléčnou náhražkou, obklopené mnoha dalšími.
Zatímco musí pít z mlékomatu na farmě, jeho matka je poslána na jatka. Těsně předtím, než pracovník stiskne spoušť omračovací pistole, vrací se ve vzpomínkách ke svému mláděti.
Na konci videa si osoba, která si nalila mléko na vločky, s hrůzou všimne, že mléko je ve skutečnosti krev. Na obrazovce se objeví slova: „Kdyby barva mléka odrážela mlékárenský průmysl, tekla by červená, nikoli bílá.“
„Tento film byl natočen pro každé zvíře, kterému mlékárenský průmysl vzal život, svobodu a důstojnost,“ napsal Winters na Instagramu. Dodal, že MILK natočili proto, aby ukázali „realitu mlékárenského průmyslu z pohledu těch, kteří v něm nedobrovolně žijí“.
Winters dále uvedl, že krátký film ukazuje „doslova to nejlepší, co se mlékárenství týče“. Má na mysli skutečnost, že zobrazené krávy jsou na místě, které by mnozí považovali za farmu s vysokým welfare standardem.
„Ekologické, s volným výběhem, s vysokým stupněm welfare, chované humánním způsobem. Nezáleží na tom, jakou nálepku mléčným výrobkům dáme, všechny dojnice jsou obětí průmyslu, který je násilně oplodňuje, odebírá jim mláďata, zneužívá jejich těla a pak je posílá na jatka, kde jim podříznou krk,“ řekl. „Je čas skoncovat s mlékárenským průmyslem.“
Film MILK je k dispozici na YouTube. Jedná se o první ze série krátkých filmů, které odhalují, co se děje se zvířaty v živočišném průmyslu.
Zdroj: Plant Based News, redakčně upraveno a zkráceno, překlad: Petr Beneš, korektura: Denisa Hobbs