Kam zajít v Drážďanech na veganské jídlo?

Kam zajít v Drážďanech na veganské jídlo?

Začátkem července jsme se vydali na dvoudenní výlet do Drážďan. Kromě památek a atmosféry města nás zajímala také místní nabídka veganského jídla. Abychom čas využili efektivně, předem jsem si přečetla reportáže německých veganů–cestovatelů a vytvořila přehled čistě veganských podniků hodných návštěvy. O dojmy z toho, co jsme stihli navštívit, se s vámi podělím v následujícím textu.

Vegan House

Vegan House zvenku O

Hned po příjezdu jsme se vydali na oběd do Vegan House. Tento podnik má v Drážďanech dvě pobočky – jednu ve čtvrti Neustadt a druhou ve čtvrti Blasewitz, přímo u proslulého mostu Loschwitzer Brücke, přezdívaného Modrý zázrak. My jsme navštívili tu v Neustadtu, nedaleko našeho ubytování. Restaurace se specializuje na asijskou kuchyni a nabízí dva formáty pokrmů – jednak několik „big bowls“ ve velikosti hlavního jídla, jednak „dvacet misek štěstí“ asi poloviční velikosti. Z těch je třeba si vybrat alespoň dvě, pokud se chce člověk pořádně najíst, nicméně ceny tomu odpovídají – dvě malé misky vyjdou o něco levněji než jedna velká.

Ačkoliv název restaurace i názvy pokrmů jsou v angličtině, popisy jídel jsou v němčině, menu v angličtině neexistuje a obsluha nemluví anglicky. Pro hosty, kteří nemluví německy, se tím návštěva značně komplikuje. Další zádrhel hrozí při placení, protože terminál je zastaralý a přijímá pouze německé platební karty typu EC (= electronic cash) a platit kartou lze pouze částku nad 15 eur. Na tento fakt nás měla upozornit rukou psaná cedule, jak jinak než v němčině. Té jsme si však nevšimli a pověděl nám o ní až známý, který byl tou dobou v Drážďanech také. Naštěstí jsme u sebe měli dostatek hotovosti.

Pokud jde o jídlo samotné, všem nám chutnalo, mně však o něco méně než ostatním. Nejím houby a v mojí „Vegan Bowl“ jich bylo mnoho, ačkoliv o nich v popisu pokrmu nebyla zmínka. Přitom jiné pokrmy jsem zavrhla právě z toho důvodu, že u nich byly houby uvedeny.

Abych ale nekončila kriticky, na závěr pochválím krásné prostředí restaurace – seděli jsme v prostorné zelené zahrádce ve vnitrobloku. Pokud máte rádi asijskou kuchyni (včetně hub) a mluvíte německy nebo vám nevadí objednávat jídlo naslepo, Vegan House určitě stojí za návštěvu.

https://www.veganhouse-dresden.de/

Pondělí–sobota 12:00–22:00

Alaunstraße 83 (Neustadt)

Schillerplatz 7 (Blasewitz)

Vegan House zevnitř O

Vegan House Vegan Bowl P1

Vegan House 2 bowls of happiness

 

Steffenhagen

Steffenhagen P orez

Tuto vyhlášenou veganskou hospodu s tradičními německými pokrmy jsme si naplánovali na večeři, neboť otevírá až v pět odpoledne. Nachází se opět ve čtvrti Neustadt, na rohu ulic Schönfelder a Kamenzer Straße. Posadili jsme se ke stolu na ulici a dlouho vybírali, měli jsme sice něco předvybráno z jídelního lístku na webu, ale nabídka na místě se lišila (nyní už je i na webu aktuální) a zněla velmi lákavě! K dispozici byl i jídelní lístek v angličtině a velmi milá obsluha taktéž hovořila anglicky. Dva z nás si nakonec dali sojový řízek s česnekovou majonézou a pro Čechy netradičním bramborovým salátem ze smažených brambor, třetí zvolil seitanovou roládu plněnou veganským feta sýrem a pohřbenou pod horou zeleniny ratatouille, doplněnou vařenými bramborami s bylinkami. Oba pokrmy byly vynikající a porce velké. Jednotlivé útraty šly bez problémů zaplatit českou kartou, takže zážitek z podniku byl zcela pozitivní a rádi se tam opět vrátíme.

https://www.steffenhagen-dd.de/

Denně od 17:00, kuchyně vaří do 22:00

Schönfelder Straße 2 (Neustadt)

Steffenhagen Rollbraten Schnitzel P

Steffenhagen Schnitzel O

 

Wurzelküche

Wurzelküche

Po těžkém tradičním jídle ve Steffenhagen jsme si následující den k obědu chtěli dát něco lehčího, a vydali se proto do zdravě znějící „kořenové kuchyně“. Jedná se o malou veganskou jídelnu s denním menu a salátovým barem, kde jinde než v Neustadtu. Před vchodem se nachází krásná dřevěná zahrádka s venkovními stoly, na kterou jsme se nadšeně usadili. Chvíli jsme však poseděli i uvnitř, protože jsme tam potkali naše známé z Prahy :)

Dva z nás si dali denní menu – krémovou cuketovou polévku a zeleninové lasagne. Obojí bylo výborné, obzvlášť polévka mě uchvátila. Ke každému hlavnímu jídlu je navíc servírován salát. Dohromady toho bylo tolik, že nám náš plán dát si něco „lehčího“ vůbec nevyšel, naopak jsme se tak nacpali, že jsme museli oželet večerní degustaci v další restauraci. Rozhodně to ale stálo za to, návštěvu ve Wurzelküche hodnotím jako nejlepší gastrozážitek v Drážďanech. Cenově vyjde střední porce polévky a hlavního jídla (tedy ta, kterou jsme sotva snědli) stejně jako „big bowl“ ve Vegan House nebo nejlevnější hlavní jídlo ve Steffenhagen, takže poměr cena/množství/kvalita je skvělý. Lze zvolit i malou nebo XL porci polévky a/nebo hlavního jídla.

Třetí člen výpravy si od obsluhy nechal namíchat velkou salátovou mísu dle vlastního přání a také s ní byl velmi spokojený. Ačkoliv nabídka byla pouze v němčině, obsluha mluvila anglicky a ochotně pomohla s výběrem. Při placení českou kartou nebyl problém. Pokud budete v Drážďanech ve všední den v době oběda, rozhodně do Wurzelküche zajděte!

https://wurzelkueche.de/

Pondělí–pátek 10:00–19:00

Sobota 11:00–19:00 

V případě nízkého zájmu podnik zavře dříve, někdy má kvůli cateringovým zakázkám zavřeno úplně, v sobotu je tedy lepší předem zavolat a zeptat se, zda má otevřeno.

Alaunstraße 11 (Neustadt)

Wurzelküche Tagesangebot

 

V-cake

Kromě restaurací jsme toužili v Drážďanech zavítat i do nějaké kavárny či cukrárny. Podle nám dostupných informací je jedinou místní čistě veganskou kavárnou V-cake, která se – samozřejmě – nachází opět v Neustadtu, jen jeden blok od Wurzelküche. Navzdory mnoha kladným recenzím nás čekalo zklamání. Ve vitríně byly jen dva dorty a dva koláče a žádný z nich nás nijak zvlášť nezaujal, a tak nás ani nemuselo mrzet, že na ně nemáme v žaludku prostor :) Jen ten člen výpravy, který si dal k obědu salát, mohl otestovat i chuťové vlastnosti nabídky. Zkusil oreo dort, zhodnotil ho jako průměrný a přirovnal ho k dortům v Loving Hutu, což já osobně nepovažuji za moc lichotivé.

Třeba jsme ale jen přišli ve špatnou chvíli. Během naší návštěvy byl podnik téměř prázdný. V době, kdy v něm bývá rušno, je možná i lepší nabídka – dle recenzí být musí. Vy třeba budete mít větší štěstí.

https://www.facebook.com/cafe.vcake/

Úterý–neděle 10:00–18:00, nedělní brunch 10:00–13:00

Rothenburger Straße 14 (Neustadt)

 

Co příště?

Na dva vyhlášené veganské podniky nám nezbyla časová a břišní kapacita: restauraci Falscher Hase (Rudolf-Leonhard-Straße 3) a fast food Der dicke Schmidt (má dvě pobočky: Rudolf-Leonhard-Straße 32 a Rothenburger Straße 37). Snad na ně přijde řada někdy příště, a nebo je vyzkoušejte vy a napište nám, jak vám v nich chutnalo!

Supermarkety

Gastronomické orgie se neomezují jen na restaurace a kavárny, což je dobrá zpráva především pro ty, kdo si jejich návštěvu nemohou dovolit. Zatímco každé mé jídlo v Drážďanech stálo 12.50 eur, tedy v přepočtu něco přes 300 korun, ceny potravin v německých supermarketech jsou srovnatelné s českými, přičemž nabídka veganských produktů je v Německu daleko lepší. Ze zvědavosti jsme vlezli skoro do každého supermarketu, na který jsme v Drážďanech narazili, a očima hltali regály plné sladkostí, zmrzlin, jogurtů, pudinků, rostlinných mlék, tofu a tempehu nejrůznějších příchutí, alternativ masa a dalších zpracovaných potravin. Kdybychom jeli z Drážďan rovnou domů, asi bychom jich vezli plné auto, ale naštěstí jsme měli v plánu ještě pobyt v přírodě :)

Text: Denisa Hobbs, korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kam v Praze a v Brně na veganské vánoční menu?
Jak při cestování nebýt hnusný ke zvířatům
Kam zajít v Budapešti na veganské jídlo?
No Internet Connection