Kam zajít v Anglii na veganské jídlo?

Kam zajít v Anglii na veganské jídlo?

Autorka: Vendula Jindrová

Cestujete a bojíte se, že když jste vegani či vegetariáni, budete se muset v cizí zemi omezovat? Nebo z tohoto důvodu raději necestujete? Takové doby jsou naštěstí za námi a dnes se na nás, vegany a vegetariány, myslí téměř všude.

Rozhodně se nebojte a zajděte na cestách do některé veganské nebo „veg friendly“ restaurace. Byla jsem překvapená, jak jsou na tom konkrétně v Anglii – vedle spousty vege stravovacích zařízení je i v běžných podnicích k vidění mnoho bezmasých a veganských jídel, stejně jako se vychází vstříc bezlepkovým strávníkům či těm, kteří se vyhýbají přidanému cukru.

Nejlepší na tom je, že po návštěvě kterékoliv níže zmíněné restaurace budete odcházet nejen najedení, ale i s dobrým pocitem z výživného a zdravého jídla, které bylo ve většině případů delikátní a představuje pro mě doteď jeden velký gurmánský zážitek.

Takovéto vzpomínky na pochutnání nad výtečným jídlem vám nikdy nikdo nevezme - proto jsou tak silné a výjimečné. Objevíte novou kulturu, cizí kuchyni, neznámé recepty, nové suroviny… Je to nejen o jídle samotném, ale také o zábavě, objevování a o gurmánském zážitku, který k cestování neodmyslitelně patří.

Kam ale zajít, když si chcete pochutnat na vegetariánském, veganském či bezlepkovém jídle, aniž byste se obávali toho, že skončíte někde u předraženého obyčejného salátu? Navštívila jsem několik restaurací v Londýně, Art Café v Oxfordu a další 3 restaurace v Brightonu. Na tento výlet spjatý s kulinářským ochutnáváním jsem se moc těšila a jsem ráda, že se s vámi nyní mohu podělit o své dojmy, fotky, doporučení a třeba vás i nalákám k navštívení některé z restaurací či kaváren.

 

Raw Press - www.rawpress.co

Pobočky:

Raw Press Mayfair - 32 Dover Street, London W1S 4NE

Raw Press Chelsea - 3 Ellis Street, London SW1X 9AL

Otevírací doba:

Raw Press Mayfair - PO-ČT 8-18h, PÁ 8-17h

Raw Press Chelsea – PO-PÁ 8-18h, SO 9-18h, NE 9-17h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Raw Press je zářným příkladem oslnivě čisté, moderní a elegantní restaurace. Vegani i celiaci si zde přijdou na své – denně je k dispozici různorodá nabídka veganských jídel – polévka, několik salátů, luštěninových pokrmů, upravená zelenina, teplá jídla jako např. pečené brambory a falafel a nesmím zapomenout na zdravé dezerty. Téměř všechna jídla jsou bezlepková. Vždy jsou v regálech 100% šťávy, lisované za studena. Samozřejmostí je možnost zabalení s sebou, čehož jsem využila a tašku s jídlem jsem si odnesla do Hyde Parku, kde panovalo slunečné počasí a vysoké letní teploty.

Nechala jsem si nandat od všeho trochu, což se mi osvědčilo i v jiných podnicích jako nejlepší strategie, jak si nenechat ujít možnost okusit co nejvíce nových pokrmů. S radostí jsem přijala také čerstvou šťávu „Citrus“, která je jednou z nejprodávanějších. A má k tomu dobré důvody, což jsem zjistila o chvíli později v Hyde Parku, kde jsem ji otevřela a málem na posezení celou vypila.

Nejdříve jsem začala cuketovými lasagnemi s bohatou hebkou smetanovou omáčkou, což byla téměř vražedná kombinace, a to nepřeháním. Lasagne byly podle mě tak povedené, že kdyby je vyzkoušel každý, všichni by se ze dne na den stali vegany. Takže tolik k lasagním. Vedle nich jsem měla ještě krabičku míchaniny salátů, luštěnin, falafelu a dalších drobností. Opět nemám žádné výtky, vše bylo decentně okořeněné a já si jen užívala dobrého jídlo za přítomnosti okouzlujícího Hyde Parku.

Nakonec jsem načala i onen džus „Citrus“. S prvním douškem jako bych se přenesla někam na havajskou pláž. Jako Redbull dává křídla, tak džusy z Raw Pressu zase způsobují pocit absolutní svobody a radost z energetického, čistě přírodního a maximálně přínosného pití.

Raw Press přináší velmi zdravé stravování, které je poslední dobou vyhledávané více a více zájemci. Když zavítáte právě do jedné z poboček Raw Pressu, zaručuji, že budete odcházet jedině s úsměvem na rtech a krásných pocitem z výživného a výborného jídla.


Krásně čisté a prostorné interiéry


Za studena lisovaný džus, nejlepší cuketové lasagne na světě a krabička všeho možného


Vždy vítám možnost vzít si jídlo s sebou a pak si ho vychutnat - ideálně někde v parku

 

Vita Mojo - www.vitamojo.com

Pobočky:

St. Paul´s - 20 Carter Lane, London, EC4V 5AD

Spitafields - 5 Steward St, London E1 6FQ

Otevírací doba:

St. Paul´s - PO-NE 10-20h

Spitafields - PO-NE 11-21h

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Vita Mojo v sobě skrývá geniální koncept rychlého zdravého stravování, kdy si porci můžete nejen navolit a upravit přesně podle svých představ díky rozsáhlému výběru příloh, salátů, zeleniny, luštěninových pokrmů a spousty dalšího, ale váš oběd či večeři si můžete dokonce předobjednat online přes aplikaci, přijít ve vámi zvolený čas a jídlo na vás bude čekat. Jedná se o záležitost minuty, maximálně dvou. Tak chytré, praktické a jednoduché to je!

Není divu, že tuto službu využívá mnoho lidí. V restauraci jsem strávila asi tak 20 minut a nestačila jsem se divit, jak velký zájem je o tuto nevídanou formu objednávání jídla. Ale online objednávání, které si ve Vita Mojo zvolili, podle mého názoru představuje přesně ten způsob, jakým by se měl využívat internet, doba chytrých telefonů a neustálé online spojení se světem – pro usnadnění našich životů. Pak se už nikdo nemůže vymlouvat, že nemá čas zajít si na zdravý oběd.

Obsah své krabičky si můžete navolit podle svých chutí, nálady, dietního plánu a dalších preferencí. Já si dala např. můj oblíbený falafel, salát z quinoy, restované kešu ořechy… Zde se fantazii meze nekladou. Ale pokud nejste sportovec, který zde může pozorovat a měnit počet kalorií, a ani nemáte chuť na tvoření vlastního obědu, můžete se nechat inspirovat vybranými kombinacemi již sestavených jídel, která se denně mění a každý si tu najde to své.

Pak stačí jen kliknout na jednu ikonku a je to! Já si jídlo s doporučením seskládala přímo v restauraci na tabletech k tomu určených, do pár minut jsem měla svou krabičku v ruce a byla jsem nadmíru spokojená! Porce byla velká a hlavně - všechno bylo zdravé, moc dobré a ochucené na jedničku podtrženou. Úžasná kombinace všech možných chutí dala za své a utvrdila mě v tom, že na těchto populárních krabičkách, kam si každý „naháže“, co chce, opravdu něco je! Stále platí to samé – v jednoduchosti je síla!

Díky Vita Mojo jsem ochutnala břízovou vodu, o které jsem doposud nevěděla, že vůbec existuje. U nás jsem nic podobného nezahlédla a překvapilo mě, kolik pozitivních účinků má tato voda vytažená z břízy na náš organismus. Chutná lehce sladce, na mě poněkud zvláštně, ale přesto mi chutnala a byla vítanou změnou za obyčejnou vodu. Voda ze stromů je něco úplně nového, co rozhodně stojí za vyzkoušení, a všem doporučuji podobnou vodu vyzkoušet – nejen pro její příznivé vlivy!


Tak rychlé a jednoduché to je!


Oběd sestavený přesně podle představ daného strávníka

 

Vantra Vitao - https://vitao.co.uk

Lokalita: 25-27 Oxford Street, London, W1D 2WD

Otevírací doba: PO-SO 11-23h, NE 11-21h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Vantra Vitao je jedno z nejklidnějších míst, kam můžete v Londýně zavítat. Chcete si vychutnat veganské hody (jinak to snad ani nazvat nejde), které uspokojí naprosto každého strávníka, a to i toho nejvíce náročného? Chcete být v útulném prostředí, schovaní před rušnou Oxford Street, sedět v záři tlumeného světla, obklopení upřímnými lidmi a uklidňující hudbou? Chcete se cítit více přítomní, uvědomovat si své chutě, pomalu si vychutnat každé sousto a být vedle samých podobně smýšlejících bytostí se stejnými zájmy? Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ano, není na co čekat!

Atmosféra a jídlo v této bezlepkové veganské restauraci (vaří i bez přidaného cukru!) v srdci Londýna se nedá plně vyjádřit slovy - je to něco, co musíte sami prožít a ochutnat, abyste pochopili význam mých slov. A to, co tady čtete, je jen slabý odvar reality. Vantra je magické místo, které nabízí pohodové posezení, které samotné je přímým lékem a potěšením pro všechny živé duše. A co teprve jídlo a nápoje!

Přestože se uvnitř nezdržovaly hromady lidí, fronty se tvořily u kasy, kam nestále chodily zástupy dalších a dalších zákazníků, kteří si brali jídlo v krabičce s sebou, což je v Londýně typický způsob stravování. Ve Vantra Vitao převládají kamarádské vztahy, příjemná obsluha a snad ještě příjemnější prostředí – s jistotou mohu tvrdit, že se jedná o nejpříjemnější, nejklidnější a nejpřírodnější restauraci, kterou jsem navštívila.

Já si vybrala z nekonečné nabídky bufetu, který spočívá v tom, že si na talíř sami naložíte, co chcete, a pak zaplatíte dle výsledné váhy. Jednoduché, ale účinné! Můžete si popíjet vodu, která je zdarma, nebo se můžete posunout ještě o úroveň výš a dát si nějaký drink. Já jsem šla do ledové čokolády a mamka do ledového latte. Nemohly jsme udělat lépe, v letních parnech nám dodaly potřebnou vlnu osvěžení, čokoláda mi pomohla se uklidnit a myslet jen na daný okamžik a káva nám zase dodala energii na zbytek dne.

Bufet byl tak lákavý, že jsem si na talíř naložila téměř od všeho trochu – pečené mrkve, hummus, bramborový salát, rýžové nudle, marinovaný lilek (nejlépe upravený lilek v mém životě!), krémovou rýžovou kaši na slano, houby shiitake, různé saláty, špenát… a ještě mnohem více - velký výběr skýtá i široká nabídka raw pokrmů a zákusků!

A shrnu to již jenom pár slovy, protože víc jich není třeba – stálo to za to! Jídlo jsem si vychutnala na maximum a budu na něj dlouho vzpomínat, stejně jako na magickou a poklidnou atmosféru a úžasnou filosofii Vantry Vitao. Klobouk dolů!


I na rušné Oxford Street lze najít tak poklidné a příjemné místo jako je Vantra Vitao - navíc s vynikajícím veganským jídlem!


Chvíle odpočinku u zdravého talíře pestrého obědu


Denní nabídka lákavých pokrmů, koření a zálivek

 

Planet Organic - www.planetorganic.com

Lokalita: 7 poboček v Londýně

Otevírací doba: obvykle PO-NE po celý den

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Planet Organic je síť supermarketů se zdravými potravinami – představte si něco jako naše zdravé výživy, jenomže mnohem promakanější, s mnohonásobně větším výběrem produktů a speciální restaurací, kde si můžete objednat džus, smoothie, denní polévku, salát anebo teplou misku jídla, kterou si naplníte rozličnými pokrmy podle sebe.

Procházet s v Planet Organic pro mě bylo jako být v ráji, o kterém jsem ani netušila, že existuje. Jako by se zastavil čas a já nebýt svých hodinek, tak jsem v obchodu ještě teď. Jistě, trochu přeháním, ale když si vzpomenu na obří nabídku raw čokolád, zdravých sladkostí bez cukru, bezlepkových krekrů, veganských omáček, čerstvé zeleniny a bio kosmetiky, je mi téměř do breku z toho, jaké minimum je na našich pultech.

Já neodolala a koupila si na „potom“ balíček bezlepkových veganských sušenek bez přidaného cukru, do kterých jsem se po jejich ochutnání bezmezně zamilovala – chutnaly téměř úplně totožně (snad ještě lépe) jako klasické zázvorové sušenky z mléčných produktů, s nezdravými tuky a se spoustou cukrů, které jsou u veřejnosti velmi oblíbené. A nebyly ani nijak drahé.

Aby toho mlsání nebylo málo, neodolala jsem ani raw tyčince s kešu ořechy, která byla famózní. Nechci být rýpavá a rozmazlená, ale pravda je taková, že naše značky s raw tyčinkami (nebudu jmenovat), mají k takovýmto ještě hodně daleko, bohužel.

A vrchol večera představovala „horká mísa“, kterou jsem si naplnila, čím jsem chtěla. Přestože byl večer a jsem si jistá, že v době oběda a odpoledne by v obchodě měli cca tak 5x větší výběr, nebyl problém si vybrat veganské jídlo. Dopřála jsem si opět od všeho trochu, abych toho ochutnala co nejvíce - měla jsem kombinaci lasagní, opečených brambor, salátu z kuskusu a další zeleninové pokrmy, které si už přesně nepamatuji. Krabičku mi obsluha naplnila na úplné maximum. Já si ještě přihodila kapku olivového oleje a bio kečupu (protože proč si to neudělat ještě lepší) a pustila se do jídla. Bylo přesně takové, jaké jsem očekávala – zdravé, lahodné, rozmanité, poměrně syté a jednoduše výborné. A za pěknou cenu k tomu.


Tohle bylo jako procházka rájem - kéž by něco podobného s tak velkým výběrem bylo i u nás!


Salát - variace teplých i studených jídel a zdravé sladkosti na potom

 

Savage Salads - www.savagesalads.co.uk

Lokalita: 3 pobočky – čtvrť Southwark, Soho a Victoria

Otevírací doba:

Southwark - PO-NE různě

Soho+Victoria - PO-PÁ 12-14:30h

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Asi každý ví, že Londýn není nikterak klidné město - místní lidé neustále někam spěchají a dokonce i turisté v tomto rychlém víru pokračují, protože nechtějí, aby jim něco uniklo - touží stihnout navštívit všechny památky a zajímavá místa (a že jich je!). K tomuto londýnskému shonu je nutností něčím se posilnit a nabít baterky. Ideální řešení představuje Savage Salads, což je podnik, který spadá pod „street food market“ – tedy pouliční trhy, kde se prodává jídlo.

Populární trend rychlého stravování (a mnohdy ještě za cesty, ne-li za běhu) patří k nezbytným londýnským zážitkům. Funguje to takto: vyberete si vámi sympatický stánek (Savage Salads!), omrknete nabídku, pohotové a milé obsluze nadiktujete svou objednávku (veganský salát!), vyřídíte účty, a v mezičase čekání na vaši krabičku salátu (cca 5 min) můžete kuchařům koukat pod ruce a sledovat, jak připravují jídla (mohla bych to pozorovat hodiny!). Pak máte teplou krabičku v ruce (jupí!) a jde se baštit! Jestli jídlo zhltnete v metru, pochutnáte si na něm v klidu domova, nebo ho vezmete na piknik do parku, to už je zcela na vás.

Savage Salads skutečně funguje tak, jak jsem popsala – není v tom žádné kouzlo. Ale pozor – Savage Salads je velmi oblíbené místo, kde si koupit zdravé jídlo s sebou, o čemž jsem se přesvědčila, když jsem se blížila k jejich stánku v Soho. Už několik stovek metrů od Savage Salads jsem viděla spoustu lidí, jak si nesou jejich salátky. Jo, kvalita se holt pozná jedině spokojenými a stálými zákazníky.

Salát nesestával z pár lístků salátu, jak se někdo možná může obávat, ale obsahoval rozmanitou směs cizrny, hummusu, čočky, okurky, rajčat, špenátu, oliv, rýže, fazolí, červené řepy, různých odrůd zelí a tuším, že jsem narazila i na rozinky… Bylo toho ale ještě mnohem víc! A ačkoliv se to tak nemusí zdát, salát byl velmi vydatný, takže mě zasytil na dlouhou dobu. Chuťově byl skvěle vyvážený a já jsem si na něm, už jako obvykle, pochutnala!

Nezbývá než Savage Salads pochválit a doporučit dál. Určitě se vám již mockrát stalo, že jste chvátali, měli hlad, ale nikde v okolí jste neměli žádnou možnost rychle si s sebou něco koupit. Natož něco zdravého a veganského. A voila – přeci to jen jde, a naprosto výtečně! Až se tedy budete toulat Londýnem a bude vás honit hlad, víte, kam se rychle obrátit pro něco vydatného k snědku.


Zdravý salát na cestu, nebo na doma


Příprava jídla přímo před vašima očima

 

Yumchaa - www.yumchaa.com

Lokalita: 7 poboček v Londýně

Otevírací doba: obvykle PO-NE po celý den

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Kdybych žila v Londýně, do kavárny Yumchaa bych chodila snad každý den. Důvodů je pro to hned několik – nyní 7 poboček je roztroušeno po celém centru města, je zde milá, kamarádská a nápomocná obsluha, neuvěřitelně klidné prostředí a útulný interiér, ve kterém si každý najde svůj kouteček, kde se bude cítit pohodlně. Nesmím opomenout ale to nejdůležitější - kvalitní kávu, rozmanitý výběr všech možných druhů čajů, sezónní ledové drinky, poctivé dezerty a výborné wrapy a sendviče – a to vše i ve veganských variantách!

Já se svou mamkou zavítala do pobočky v Soho, která by mohla být zářným příkladem správně fungující kavárny se vším všudy. Uvnitř jsem se cítila jako doma. Pochutnala jsem si na wrapu s falafelem a vláčném čoko-banánovém chlebíku. Slečna servírka mi nabídla, že mi wrap může zapéct, což jsem vřele uvítala a moc mě to potěšilo – většinou si totiž koupíte chlazenou tortillu či sendvič a nikdo se vás neptá, zda ho náhodou nechcete teplý.

Jídlo bylo moc dobré a perfektně vyladěné - nenašla bych na něm žádnou chybu, ani kdyby mě mučili. Dezert byl krásně vláčný, že se rozpadal v ústech. Do toho byly v chlebu i kousky hořké čokolády, což byl absolutní sen! A nebyl naštěstí přehnaně sladký, což bývá u dezertů velký kámen úrazu. Prostě ideální dezert, jak má být!

Vzhledem k tomu, že v Londýně tou dobou panovala vedra, popíjela jsem sezónní ledový drink „Ice ice berry“, který byl něco jako lehčí alternativa osvěžujícího smoothie. Byl krémový, lehký, obsahoval rozmixované ovoce a k tomu byl ledový – co víc si přát?

Mamka měla ledovou kávu, která nás nakopla a dodala energii na další cestu. Ledové latte mělo mou oblíbenou krémovou texturu a hlavně – na kávě bylo poznat, že je kvalitní a shodly jsme se na tom, že je jednou z nejlepších, jaké jsme kdy pily. Až se tedy někdy budete courat Londýnem a budete hledat místo pro lehčí oběd a něco sladkého, nebo budete chtít jen chvíli posedět u šálku dobrého nápoje, Yumchaa je tou pravou volbou.


Útulné prostředí, které vybízí ke chvlice odpočinku


Široká nabídka salátů, sendvičů, wrapů, kávy, čaje, chlazených nápojů a sladkých dobrot - snad úplně všeho, co  byste v kavárně mohli hledat!


Wrap s falafelem, banánový chlebík s čokoládou, ledové latte a ledový ovocný nápoj Ice ice berry

 

EZ & Moss - www.facebook.com/ezandmoss

Lokalita: 183 Holloway Rd, Lower Holloway, London N7 8LX

Otevírací doba: PO-SO 8-17h, NE 9-17h

Kuchyně: vegetariánská s veganskými možnostmi

Mé dojmy: Na úvod rovnou prozradím, že jsem v této kavárničce měla doposud svůj nejlepší brunch, neboli pozdní snídani. Upřímně si myslím, že ho už jen tak něco nepřekoná. Menší kavárnu EZ & Moss jsem navštívila v pozdějších dopoledních hodinách – přišla jsem zvědavá a plná očekávání, a asi o hodinku později jsem odcházela dočista omámená. Vynikajícím jídlem, útulným domáckým prostředím, uklidňující hudbou, úžasnými dekoracemi, příjemnou obsluhou, širokou škálou nápojů, veganských sendvičů a nezbytných sladkostí.

Po strašlivě dlouhých rozvahách (nejradši bych ochutnala vše, protože dočista každý pokrm vypadal nesmírně lákavě!) jsem se rozhodla pro veganský sendvič, speciální detox smoothie a sladký dezert z mandlí. A ano, na fotce je ještě cappuccino, které jsem objednala pro mamku.

Nechci se neustále opakovat dokola, ale nemohu jinak – byla to bomba! Po prvním kousnutí do sendviče bylo ihned cítit, že obsahuje samé čerstvé suroviny. Nadto byl na povrchu krásně křupavý a náplň uvnitř byla obalena sýrovým krémem. Alespoň takto by to zařadily mé chuťové buňky.

Dezertík byl poněkud nevšední, ale opět jsem s ním byla spokojená – nebyl nikterak těžký či přeslazený… prostě lehký dezert, který vás nepřiková k židli, že se několik hodin nehnete, ale povzbudí a dodá tělu energii. Energii nedodal jenom onen kus dezertu, ale také osvěžující zelené smoothie, které přes svou zelenkavou barvu oplývalo jemnou sladkostí, dostatečně mě posílilo a rozproudilo krev v žilách.

Nedovedu si představit lepší start do nového dne než pořádnou snídaní, kterou si v kllidu vychutnáte. EZ & Moss je nejen k takovýmto účelům jako stvořené. Když se svěříte do rukou odborníkům, jako jsou v EZ & Moss, dala bych ruku do ohně za to, že budete odcházet jako očarovaní, vaše plné břicho bude vrnět blahem a vy budete nadmíru spokojení.


Mé milované kavárenské prostředí


Lahodný veganský brunch se vším všudy

 

Art Café - www.artcafeoxford.co.uk

Lokalita: 14 Bonn Square, Oxford OX1 1EU

Otevírací doba: PO-SO 7-19h, NE 8-19h

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Art Café je sice menší, ale zato nesmírně sympatická kavárna v pravém srdci Oxfordu. Není to ale obyčejná kavárna, kde si dáte šálek kávy a zákusek k tomu. Tohle je úplně jiný level – v kavárně nabízí obrovské množství veganských sendvičů, bezlepkových salátů, baget se zeleninou, zdravých smoothies, ledových káv a s nabídkou nezahálí ani u sladkostí – bezlepkové a veganské dezerty jsou na denním pořádku.

V Art Café jsem byla kolem poledne, kdy tam panoval ruch. Všichni se hnali pro sendvič s sebou nebo něco jen tak do ruky - personál měl tudíž stále plné ruce práce. Ale servírky si s každým rády prohodily pár slov a s radostí pomohly při výběru.

Kavárna disponuje místy k sezení – vevnitř i venku. Já jsem neodolala sluníčku a krásnému počasí, a k jídlu jsem si sedla ven na čerstvý vzduch, kde jsem mohla pozorovat městský život na sousedním náměstí.

A jídlo? Fantastické! Dala jsem si salát s falafelem, který díky hummusu a kusům výborného falafelu krásně zasytil. Zelenina byla chutně okořeněná a moje chuťové pohárky jen jásaly.

K tomu jsem připíjela ochlazující smoothie s názvem Tropical Sunset, které představovalo pravou chuť tropického ráje. Bylo to asi to nejveselejší smoothie plné radosti a léta, které jsem kdy pila. V letních vedrech s touto lahodnou kombinací manga, banánu a dalšího ovoce nemůžete sáhnout vedle!

Roli třešničky na dortu zastala sladká kokosová tyčinka s čokoládovou polevou. Nebudu to nijak protahovat, myslím si totiž, že bohatě postačí, když řeknu, že jsem lepší kokosový dezert nikdy nejedla.


Příjemný interiér kavárny


Salát Toasted falafel, Tropical sunset smoothie a kokosový flapjack

 

Curry Leaf Café - www.curryleafcafe.com

Lokalita: 3 pobočky v centru Brightonu

Otevírací doba: každá pobočka se liší, obvykle mají otevřeno minimálně v době oběda a večeře

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Přímořské město Brighton je proslulé rozmanitými restauracemi s odlišnými jídly snad ze všech kuchyní světa. Byla by škoda nechat si ujít ochutnávku pravé poctivé indické kuchyně. Té se můžete dočkat v jedné ze tří poboček Curry Leaf Café.

Když vkročíte do této restaurace, je to, jako byste se ocitli v jiném světě, pryč z reality. Ze všech koutů slyšíte uklidňující hudbu, kolem vás prochází indická servírka a můžete dokonce spatřit, jak Indové vaří a připravují pokrmy. Navíc Curry Leaf Café se nese v duchu pozitivní oranžové a uklidňující zelené barvy, díky kterým se cítíme mnohem živější, radostnější, ale zároveň i klidnější.

Jak je patrné z fotek, ochutnala jsem nespočet jídel. Všechno bych mohla shrnout takto: ochutnala jsem spoustu nových a neznámých jídel, která byla neskutečně lahodná. Téměř jediným, co pro mě nebylo neznámým, byla obyčejná rýže. Zbytek sestával z neznámých chutí, orientálních vůní, jedinečné kombinace ingrediencí a nového koření. Byl to můj první kontakt se skutečnou indickou kuchyní, nikoliv její náhražkou.

A dopadlo to nanejvýš výtečně, konzumace úplně odlišných jídel od těch, na která jsem zvyklá, se stala nejen silným zážitkem, ale také opravdovým pochutnáním, jak má být. Je jedno, jestli jste zběhlí v tom, jak se jí indické jídlo (správná odpověď: rukou) a jednotlivá sousta budete krájet a nabírat na vidličku, jak jste zvyklí. To k cestování a životu přeci patří – nebát se, experimentovat, poznávat, zavítat do neznámého prostředí, ochutnat nová jídla a vyjít ze zaběhnutých kolejí.

Návštěvu Curry Leaf Café bych doporučila naprosto všem, vegani si nebudou mít problém vybrat – spíš naopak – nebudou vědět, co si dát jako první. Mohu citovat Kanthi Thammu, vrchního kuchaře a spolu-ředitele Curry Leaf Café, který vysvětluje, že v indické kuchyni je úplně přirozené, že více jak 1/2 jídel je vegetariánská, veganská a bezlepková. Indové jedí hodně rýže a základ jejich kuchyně tvoří kokos, cibule a rajčatová omáčka. Mléčné výrobky a pšenici používají jen minimálně, stejně jako maso, které v Jižní Indii jí jen jednou za týden. Je tedy jednoduché vyjít vstříc rozmanitým potřebám alergiků, či „obyčejných“ strávníků.

Jak jsem již psala - měla jsem spoustu pokrmů a vše bylo vynikající – některá omáčka byla sladší, jiná lehce pálivá, další už naopak pikantní, až ostrá… Výborné byly také různé druhy „smažených kuliček“, které byly krásně křupavé a s jednotlivými omáčkami to bylo opět moc dobré. (Všechny pokrmy mají mimochodem svůj indický název, ale myslím si, že takhle je to pro všechny k pochopení jednodušší J ). Díky krásnému interiéru se svíčkami a kytkami je Curry Leaf Café podle mě ideálním místem na večeři – ať už v rodinném kruhu, s bandou kamarádů, nebo dočista sám.

PS: Určitě ochutnejte mangové čatní – na to vzpomínám ještě dnes. I kdybyste měli navštívit Curry Leaf Café jenom kvůli tomuhle, tak to prosím udělejte. Nebudete litovat. Je totiž nebesky dobré, a to vůbec nepřeháním.


Klidné a přátelské prostředí


V jednoduchosti je krása - rýže s 3 různými druhy omáček


Pestrá nabídka veganských pokrmů v Curry Leaf Café


Indická hostina

 

Purezza - http://purezza.co.uk

Lokalita: 12 St James’s Street, Brighton, BN2 1RE

Otevírací doba: NE-ČT 12-22h, PÁ-SO 12-23h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Řeknu to na rovinu – tohle bylo panečku něco! Na návštěvu Purezzy, první italské veganské restaurace ve Spojeném Království, budu vzpomínat snad nadosmrti. Nepřeháním a jsem si jistá, že každý, kdo měl tu čest navštívit tenhle skvělý podnik, mi dá za pravdu. V této pizzerii je vše veganské a domácí - z vlastní produkce Purezzy. Většina jídel je také bezlepková!

10% slevy pro studenty, výhodné ceny a jídlo zdarma pro děti jsou dalším potěšujícím faktorem a důvodem, proč zavítat do Purezzy.

Jakmile vkročíte, není cesty zpátky. Prvního, čeho si při příchodu nejspíše všimnete, je skutečnost, že je docela obtížné najít volné místo. To je ale jedině dobře, protože tím se projevuje kvalita restaurace a spokojenost zákazníků. Zaujme vás určitě také líbivý design, který je laděn do přírodna – dřevo, kytky, polštářky, hnědá a šedivá barva… tohle je přesně můj oblíbený styl, takže jsem se cítila úplně jako doma.

Personál je pohotový, hned se vás s radostí ujme, poradí, trochu vás zasvětí do příběhu a filosofie Purezzy, a pak už jen dělá maximum pro to, aby se vám co nejrychleji dostal na stůl kousek ráje.

Já jsem navštívila Purezzu s mamkou a náš oběd, který se za okamžik přetvořil v královskou hostinu, jsme odstartovaly předkrmy a drinky. Ochutnaly jsme „Salmon Else“, což byl lehoučký raw předkrm, který sestával z krekru ze lněných semínek, krémového bylinkového sýra a marinovaných uzených mrkví. Možná to nezní úplně skvěle, ale věřte mi – bylo to skvělé! Mrkve byly mistrně zpracované a ochucené – byla to opravdová mňamka.

Ale to jsem ještě nevěděla, co mě čeká, když ochutnám sýrovou kuličku, která se na první pohled tváří nevinně a docela obyčejně. Opak je pravdou – pod úžasně vláčným a měkoučkým těstem se skrývá to nejlepší – krémový sýr. Abych byla upřímná, kam se hrabou pravé sýry z kravského mléka – tohle je milionkrát lepší. Nejedná se o přímou napodobeninu sýra, je to rozteklá a tak akorát hustá směs té největší lahody. V kombinaci s těstem se směs rozplývá na jazyku jako med a vy se cítíte, jako byste právě ochutnali ten nejjemnější vánek. Jak ráda bych je nyní měla po ruce!

Jako drinky jsme vedle obyčejné vody (která je k dispozici zdarma) zvolili netradiční, ale zato velmi populární a blahodárné Matcha latte a neméně zdravé smoothie s názvem V Gains. Oba nápoje byly delikátní a byly jsme unešené především z luxusního smoothie – bylo úžasně husté, jemné, vydatné, krásně zelené, slaďoučké a plné vitamínů. A byl ho pořádný kotel!

A dostáváme se k hlavnímu hřebu – hlavním jídlům. Rozhodly jsme se pro lasagne a burger. Nemohly jsme vybrat lépe, protože… Ach, vše bylo tak výtečné! Dodnes nemohu říct, co mi chutnalo víc – jestli hebké sousto teplé krémové směsi bezlepkových lasagní s rajčatovo-mandlovou omáčkou a vrstvou sýra, nebo neobvyklý burger, skládající se z těsta na pizzu, mozzarelly, lilku, rukoly a dalších dobrot.

Burger byl servírován se zeleninovými chipsy, které byly báječně křupavé, nepřesolené, ale přesto dokonale okořeněné. Porce na nás byly abnormálně velké a shodly jsme se na tom, že jedny lasagne by bohatě vystačily nám oběma dohromady. A nebo je tu samozřejmě možnost vzít si jídlo s sebou a dojíst ho doma či někde po cestě.

Tak jsme to udělaly s dezertem – uvítaly jsme nabídku nechat si zabalit tiramisu a sníst si ho, až nám trochu vytráví (byl to vážně neskutečně dobrý a delikátní oběd – jeden z nejlepších v mém životě!).

Na nedaleké pláži jsme s chutí zakrojily do raw tiramisu, které obsahuje datle a kešu ořechy, takže jsme nemusely mít ani žádné výčitky za nezdravé mlsání. Tento dezert byl opět jako seslaný Bohem. A myslím to vážně.

Přestože je u nás již hodně veganských restaurací, nikdy jsem neviděla nic podobného a nikdy jsem asi ani nejedla tolik skvělého jídla najednou. Nemůžu vám říct, co bylo nejlepší. Nejlepší je totiž vše a jsem si jistá, že bych to tvrdila, i kdybych vyzkoušela každičkou položku na jídelním lístku (který se mimochodem neustále rozrůstá!). Milá Purezzo, klobouk dolů a jen tak dál!


Krásná Purezza zevnitř i zvenku


Předkrmy a drinky - vlevo smoothie V Gains a vpravo dole Matcha Latte


Předkrmy - Salmon Else a Cheesy Bites


Oběd jako pro krále


Veganské bezlepkové lasagne


Tiramisu


The Big Smoke burger se zeleninovými brambůrky

 

Pizzaface - http://pizzafacepizza.co.uk

Pobočky:

Kemptown - 35 St Georges Rd, Brighton

Hove – 1 Coleridge St

Otevírací doba: otevřeno vždy k večeru, někdy i v čase oběda

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Na úvod je nutné zmínit, že Pizzaface je pouze menší krámek, kde lze - jak již název napovídá - pizzu objednat nebo si ji vyzvednout, každopádně si ji musíte vzít s sebou. Je to tedy spíše taková výdejna.

Pizzaface představuje velký výběr jídla pro vegany a je důkazem toho, že i pizzerie a další řetězce s jídlem můžou bez problému nabízet kvalitní veganská jídla. Pizzaface má v jídelním lístku široký výběr pro vegetariány i vegany, navíc s možností bezlepkového těsta. Vedle různých druhů pizz jsou k dispozici také četné přílohy, které se hodí přikusovat k pizze.

Já jsem nezávazně přišla do krámku, objednala si pizzu „Ozzy“ a po společné domluvě jsem přišla za 15 minut a pizza byla hotová, zabalená a čekala jenom na mě. Proces od objednání až po předání proběhl velmi rychle, to opravdu oceňuji. Je vidět, že tamější zaměstnanci jsou sehraní, protože tou dobou měli docela frmol.

A nyní už k samotné pizze – Ozzy byl veganskou obměnou klasické pizzy se spoustou sýra, salámů a koleček párku. Možná byste na první pohled ani neřekli, že pizza na fotce je veganská.

Jak je vidět, veganským sýrem ani obměnami salámu a párků v Pizzaface nešetří, což se projevilo také na výsledném dojmu. Ten byl bezvadný. Nemohla jsem si na nic stěžovat – pizza nebyla nijak spálená, byla dobře upečená – tak akorát, překypovala veganskými posypkami a naplnila všechna má očekávání. No řekněme si to na rovinu – kdo by si na dovolené nedal pizzu? Všichni, a ani vegani, nejsou nikterak omezení!

Pizzaface rozhodně doporučuji, je ideálním řešením, pokud sháníte jídlo, na kterém si pochutnáte společně s rodinou či přáteli na nedaleké pláži, nebo třeba v pohodlí domova. Jedno je jisté – úspěch budete mít zaručen!


Pizzaface uvnitř


Veganská pizza Ozzy s mističkou oliv

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
No Internet Connection