Minulý měsíc ministr zemědělství Jurečka oznámil, že od příštího roku budou děti v českých školách dostávat kravské mléko zdarma. Do rozšíření programu Mléko do škol hodlá stát investovat 670 milionů korun. Kritici tento projekt považují za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu a zpochybňují také přínos tohoto projektu.
V jiných zemích je situace velmi podobná a mléčný průmysl v nich patří mezi mocná ekonomická odvětví se silným vlivem na politiku. Např. ve Spojených státech bylo na přelomu tisíciletí téměř nemožné otevřít magazín, aby v něm nebyla kampaň "Got Milk?", která měla podpořit konzumaci mléčných výrobků v době, kdy byla její úroveň nejnižší za několik desetiletí.
Existuje množství jiných potravin velice bohatých na vápník, draslík a bílkoviny, např. brokolice, kapusta a černé fazole. Tato jídla však mají oproti mléčným výrobkům velkou konkurenční nevýhodu. Nemají za sebou podnikatelské skupiny, které dávají členům kongresu miliony dolarů a lobbisticky ovlivňují státní výživovou politiku.
Pokud vás zajímá, jak americká vláda pomohla vytvořit moderní mlékárenský průmysl, podívejte se na přiložené video internetového magazínu Vox.
Máte-li zájem zjistit, co na mlékárenském průmyslu vadí veganům, odpoví vám následující video:
Zdroj: Novinky, Vox, Text: Tereza Vandrovcová, Překlad titluků: Anna Kučerová, Korektura: Martin Čejka