Jak vláda pomáhá průmyslu prodat mléko (video)

Jak vláda pomáhá průmyslu prodat mléko (video)

Minulý měsíc ministr zemědělství Jurečka oznámil, že od příštího roku budou děti v českých školách dostávat kravské mléko zdarma. Do rozšíření programu Mléko do škol hodlá stát investovat 670 milionů korun. Kritici tento projekt považují za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu a zpochybňují také přínos tohoto projektu.

V jiných zemích je situace velmi podobná a mléčný průmysl v nich patří mezi mocná ekonomická odvětví se silným vlivem na politiku. Např. ve Spojených státech bylo na přelomu tisíciletí téměř nemožné otevřít magazín, aby v něm nebyla kampaň "Got Milk?", která měla podpořit konzumaci mléčných výrobků v době, kdy byla její úroveň nejnižší za několik desetiletí.

Existuje množství jiných potravin velice bohatých na vápník, draslík a bílkoviny, např. brokolice, kapusta a černé fazole. Tato jídla však mají oproti mléčným výrobkům velkou konkurenční nevýhodu. Nemají za sebou podnikatelské skupiny, které dávají členům kongresu miliony dolarů a lobbisticky ovlivňují státní výživovou politiku.

Pokud vás zajímá, jak americká vláda pomohla vytvořit moderní mlékárenský průmysl, podívejte se na přiložené video internetového magazínu Vox.

Máte-li zájem zjistit, co na mlékárenském průmyslu vadí veganům, odpoví vám následující video:

Zdroj: Novinky, Vox, Text: Tereza Vandrovcová, Překlad titluků: Anna Kučerová, Korektura: Martin Čejka

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Druhá série Síly soucitu nabídne mimojiné pohled do zákulisí azylových farem
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
No Internet Connection