Ve farmách, které dodávají drůbeží maso pro M&S, žijí živá zvířata vedle mrtvol svých uhynulých druhů a jsou namačkaná tak těsně, že nemohou ani roztáhnout křídla.
Varování: článek obsahuje drastické fotografie
- Organizace PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty), publikovala video, které zobrazuje podmínky na dvou drůbežích farmách, které dodávají kuřata do řetězce Marks and Spencer
- Podmínky mají k ideálu hodně daleko, živá kuřata žijí mezi tlejícími mrtvolami svých zemřelých druhů
- Z videa je také patrné, že kuřata mají omezený přístup k vodě a jsou na sobě namačkaná tak, že se stěží pohnou
- Společnosti Marks and Spencer na kauzu reagovala přerušením odběru dodávek drůbeže po dobu vyšetřování
Obchodní řetězec Marks and Spencer dlouho hrdě prohlašuje, že jejich kuřata pocházejí z „optimálních“ podmínek, ale záběry z farem jejich předních dodavatelů drůbeže ukazují něco zcela jiného. Ochránci zvířat popisují, v jak otřesných podmínkách drůbež žije, kuřata namačkaná těsně na sebe ve velké hale, kde se mezi živými kuřaty povalují těla jejich mrtvých druhů.
Fotografie a video pořídili aktivisté spolupracující s organizací PETA na dvou farmách, které jsou předními dodavateli společnosti M&S, na farmě Wild Rose v hrabství Norfolk a na farmě Fen Dreyton v hrabství Cambridgeshire.
Organizace PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty) zveřejnila video záběry ze dvou drůbežích farem, které jsou výhradními dodavateli řetězce Marks and Spencer
PETA uvedla, že aktivisté jeli na farmu po upozornění na nevhodné podmínky a tím, co tam našli, byli doslova zděšeni. Všechna kuřata na obou farmách byla určená k prodeji jako kuřata prémiové značky Oakham Chicken. PETA k tomu sděluje: „Pořízené záběry vzbuzují vážné pochybnosti o nálepkách „maso z kontrolovaných biochovů“, kterými se maso prodávané v obchodech Marks and Spencer pyšní.
Záběry ukazují živá kuřata ve stísněných podmínkách mezi tlejícími mrtvolami jejich uhynulých druhů, přičemž zvířata jsou na sobě namačkaná tak těsně, že nemohou ani roztáhnout křídla. Společnost Marks and Spencer přitom tvrdí, že zajištuje zvířatům, jejichž maso prodává, „vylepšené podmínky“.
Navíc je z videa zřejmé, že vystresovaná kuřata mají problém se vůbec postavit a mohou tak mít problém se vůbec dostat k vodě. To je častý problém kuřat, která jsou vykrmená příliš rychle, což někdy způsobuje ochrnutí. Realita je opět v rozporu s tvrzením M&S, že zvířata mají neustálý přístup k jídlu a vodě.“
Ze záběrů je zřejmé, že kuřata mají problém dostat se k vodě, což je v rozporu s tvrzením společnosti Marks and Spencer, že drůbež na jejich dodavatelských farmách má neustál přístup k jídlu a vodě.
Záběry také ukazují, že živá kuřata žijí mezi tlejícími těly svých uhynulých druhů
Společnost Marks and Spencer zareagovala přerušením odběru kuřat z diskriminovaných farem a zahájila vyšetřování.
Ředitelka organizace PETA k tomu sdělila: „Ty otřesné podmínky, ve kterých kuřata dodávaná do M&S žijí, jen znovu dokazují, že nezáleží na tom, jako značku kupujete nebo jaká je na produktu nálepka, maso vždycky pochází z utrpení“.
Marks and Spencer přitom na svých webových stránkách hrdě tvrdí, že všechna kuřata značky Oakham Chicken, která se prodávají za cenu £9 za kuře o váze 2,4 kg, „pocházejí ze známých, pečlivě vybraných a pravidelně kontrolovaných chovů“ .
Reklama na kuřata uvádí: „Máme nastavena přísná pravidla, díky nimž u každého kuřete víme, ze kterého chovu pochází. Jsme tak hrdí na naše drůbežáře, že dokonce uvádíme jméno a okres drůbeží farmy, ze které kuře pochází, na obal každého produktu.“
„Kuřata jsou zdravá a chována v optimálních podmínkách farem, kde má drůbež slámovou či hoblinovou podestýlku a neustálý přístup k jídlu a vodě“, hlásá dále reklama.
Kuřata jsou v halách namačkána tak těsně, že mohou stěží roztáhnout křídla
Na farmách dodavatelů drůbeže pro Marks and Spencer jsou běžně k vidění tlející mrtvoly kuřat mezi živými zvířaty
Marks and Spencer uvádí, že chov kuřat splňuje podmínky chovu stanovené RSPCA (Královská společnost na ochranu zvířat proti týrání), podle nichž může na prostoru jednoho čtverečního metru žít maximálně 30 kg drůbeže.
Společnost M&S tvrdí, že jimi prodávaná kuřata „mají vylepšené podmínky, aby kuřata měla dostatek pohybu a mají k dispozici balíky slámy, v nichž si spokojeně hrabou a polehávají“.
K předmětné kauze společnost M&S uvedla: “Zveřejněné záběry nás nemile překvapily a zklamaly. Situaci bereme vážně a okamžitě jsme přerušili odběr drůbeže z inkriminovaných farem.
Dáváme si záležet na tom, aby životní podmínky zvířat na našich dodavatelských farmách byly lepší než běžný standard, což potvrzují i přední organizace zabývající se ochranou zvířat. Přijmeme veškerá opatření, abychom zajistili, že tyto standardy jsou dodržovány.“
James Hook, který vlastní obě farmy, z nichž záběry pocházejí, se k situaci zatím nijak nevyjádřil.
Společnost Marks and Spencer uvedla, že přerušuje dodávky kuřat z inkriminovaných chovů po dobu vyšetřování celé záležitosti.
Zákonná nařízení, která stanovují podmínky chovů, jsou experty dlouhodobě kritizována jako nedostatečná, neboť i ve schválených podmínkách mohou dle jejich názoru zvířata trpět.
Zdroj: Daily Mail, Překlad: Hana Tesařová