Pusťte si 20minutové video, které jako součást své bakalářské práce natočil student Vizuální antropologie na FF Univerzity Pardubice Jakub Švec. Krátký film se zaobírá tématem speciesismu - tedy ideologií druhové nadřazenosti člověka vůči ostatním zvířatům. Vztah mimolidských zvířat a lidské společnosti mapuje z různých úhlů pomocí vizuálně působivých záběrů, doprovázených uhrančivou hudbou Philipa Glasse.
Autor sám pořídil velké množství filmových záběrů od idylických přírodních scenérií se svobodnými zvířaty až po vyloženě hororové scény. "Natáčel jsem například vraždy ovcí či ryb. Povedlo se mi také získat takřka neomezený přístup do jednoho kravína. Natáčení v této lokalitě bylo asi psychicky vůbec nejnáročnější, i když jsem neviděl zemřít jediné zvíře. Atmosféra v této lokalitě byla otřesná – byl to koncentrační tábor," uvádí autor v písemné části své práce, kterou si můžete stáhnout na webu Humanimal.cz.
Přesvědčení, které autor vyjadřuje v závěru své práce, sdílíme:
"Odjakživa jsem spíše idealistou a optimistou. Pevně věřím, že utrpení zvířat do několika desítek let skončí. Pokud bude pokračovat vývoj morálky a etiky tak jako doposud, tak věřím, že speciesismus začne slábnou, stejně jako třeba rasismus či homofobie v dnešní době. Věřím, že lidé za padesát let se budou na dnešní dobu dívat jako na středověk. Stejně jako nám se svírá srdce ze snímku z nacistických koncentračních táborů, tak lidem budoucím se budou srdce svírat z našich dnešních koncentračních a vyhlazovacích táborů. Společnost není statická, nýbrž dynamická.
Do kolektivního myšlení se pozvolna promítají inovativní vzorce myšlení. Stejně jako se ročně zvedají počty zabitých zvířat, tak s obdobnou silou začíná na síle nabírat sociální povědomí o těchto zvěrstvech. Věřím, že do několika desítek let speciesismus skončí na skládce dějin a lidem budoucím bude sloužit jako odstrašující případ. Speciesismus je jako koule na noze, s ním se lidstvo nemůže dál morálně a eticky vyvíjet."
Zdroj: YouTube (Jakub Švec)