Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku

Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku

VegNews

Předseda městského obvodu Brooklyn Eric L. Adams je nyní starostou města New York, prvním veganem, který byl kdy zvolen do tohoto úřadu.

Bývalý prezident městského obvodu Brooklyn Eric L. Adams se dnes oficiálně stal prvním veganským starostou New Yorku, když porazil svého soupeře, republikána Curtise Sliwu. V červenci 61letý Adams vyhrál primárky, když porazil bývalou NYC (New York City) komisařku pro hygienu Kathryn Garcia, bývalou právní poradkyni radnice Maya Wiley a bývalého kandidáta na prezidenta pro rok 2020 Andrewa Yanga.

V průběhu kampaně Adams a Sliwa diskutovali o problémech, jako jsou požadavky na očkování městských pracovníků, možnosti pomoci newyorským bezdomovcům a úsilí o zmírnění změny klimatu. Navzdory rozdílům se však oba kandidáti na starostu vzájemně chválili za respektující lásku ke zvířatům. Sliwa, který žije se 16 zachráněnými kočkami, je hlasitým zastáncem rozšiřování útulků, ve kterých nejsou zvířata utrácena, prosazuje ukončení domácích množíren a zákaz koňských povozů. 

Adams je veganem od roku 2016 a kromě toho, že podporuje kvalitní životní podmínky zvířat, přináší do úřadu starosty svůj plant-based (pozn. red. rostlinný/veganský) náhled. Na oslavu svého vítězství zamířil Adams do restaurace Marinello's Gourmet Deli v Brooklynu, kde si dal Plant-Based Mayor's Wrap – novou veganskou snídani vyrobenou z Just EGG (veganské vejce) a bramborového veganského sýra od LOCA Foods. Wrap (4,99 $) byl vyvinut společností Plantega, iniciativou motivovanou potravinovou spravedlností, která distribuuje veganské jídlo do obchodů po celém New Yorku (NYC).

Během kampaně jsem opakovaně mluvil o své cestě za zdravím,“ uvedl Adams v prohlášení. „Po přijetí rostlinné stravy se mi podařilo zvrátit cukrovku 2. typu, která změnila nejen můj osobní život, ale také mou pracovní kariéru státního úředníka. Nyní jsem zavázán k šíření tohoto poselství a k umožnění vedení zdravého životního stylu v každé městské části.“

eric adams starosta new yorku

NYC má svého prvního veganského starostu

Adams začal svou kariéru nejprve na newyorském policejním oddělení, kde sloužil 22 let. Jako policista se Adams snažil zavádět změny zevnitř a založil organizaci 100 Blacks in Law Enforcement Who Care, která se postavila proti rasovému profilování a zasazovala se o reformu kriminálního soudnictví. Adams opustil NYPD (NYC policii), aby se mohl věnovat politice, a v roce 2014 se stal prvním člověkem barevné pleti, který byl zvolen prezidentem městského obvodu Brooklyn. 

Adams se zpočátku začal stravovat rostlinně, aby se vypořádal s drtivým průběhem cukrovky 2. typu. Jako prezident městského obvodu Brooklyn pomohl svým voličům a kolegům z New Yorku získat kontrolu nad svým zdravím prostřednictvím několika iniciativ, včetně vedení programu rostlinné medicíny v rámci NYC Health + Hospitals/Bellevue, největšího zdravotnického systému ve městě.

V květnu Adams také schválil grant ve výši 10 000 USD na podporu vzdělávání v oblasti rostlinné stravy pro State University of New York (SUNY, Státní Univerzita v New Yorku) Downstate College of Medicine (jedna ze tří lékařských fakult napojená na univerzitní nemocnici). Tyto finanční zdroje pomohly vzniku doplňkového programu Food as Medicine Initiative ke stávajícímu kurikulu týkajícímu se výživy. V tomto programu se budoucí lékaři učí uzdravující síle rostlinného stravování. 

Aby pomohl dětem získat přístup k rostlinným jídlům, spolupracoval Adams také s bývalým starostou NYC Billem de Blasiem na implementaci bezmasých pondělků na 15 školách v Brooklynu. V roce 2019 Adams rozšířil tento program do všech 1 700 veřejných škol NYC. Ve stejném roce Adams také stál v čele Rezoluce 238, která vyzvala ministerstvo školství, aby odstranilo zpracované maso, jako je boloňské, salám pepperoni a párky v rohlíku, z nabídek veřejných škol po celém městě.

eric adams starosta new yorku vegnews

Pomáhát NYC být zdravější pomocí rostlinných programů

Jako starosta využije Adams svých zkušeností s překonáváním vážné nemoci pomocí rostlinné stravy k informování politiků. „Nevěřím, že by vám vláda měla říkat, co si můžete v sobotu na zahradě ogrilovat. Co by vláda měla udělat, je v krizích nepřilévat olej do ohně,řekl Adams v nedávném rozhovoru místnímu mediu GrubStreet. „Nemůžeme mít ministerstvo pro zdraví a duševní hygienu bojující proti dětské obezitě, cukrovce a astmatu a ministerstvo školství připravující 960 000 jídel denně, která způsobují dětskou obezitu, cukrovku a astma. Je na vás, co uděláte se svým dolarem. Ale za dolary daňových poplatníků bychom neměli přiživovat zdravotní krizi.

Mimo svou politickou kariéru je Adams také vydávaným autorem a nedávno publikoval knihu Healthy at Last (Konečně zdravý), ve které podrobně popisuje svůj přechod na rostlinnou stravu, hovoří o tom, jak chronické nemoci související s jídlem  ovlivňují etnické komunity, a nabízí více než 50 veganských receptů. Aby Adams dále rozšířil své poselství mimo NYC, objevil se také v několika dokumentech, které přibližují veganský životní styl, včetně připravovaného filmu They're Trying to Kill Us (Snaží se nás zabít) – který zkoumá průsečíky problematiky stravy, chudoby a systémového rasismu.

Jako život mnoha Newyorčanů byl i můj život plný bojů. Nebylo to vždy jednoduché. Moje máma si sdírala prsty až na kost uklízením domů, aby vychovala šest dětí, všechny sama,“ uvedl Adams v prohlášení, když loni oznámil, že bude kandidovat na starostu. „Ale vydrželi jsme – protože to Newyorčané dělají. Nyní město zakouší bolest. A vím, že mohu pomoci, protože jsem žil život lidí, kteří jsou nejvíce zraňováni. Viděl jsem, co ve městě funguje a co v něm nefunguje. Abychom byli skutečně pokrokoví, musíme napravit [vládu] a odstranit neefektivitu, která nás brzdí.“

Zdroj: VegNews, Překlad: Zuzana Jamaris, Korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
No Internet Connection