Delfíni v Praze? Nesmysl, nepovolíme jejich dovoz, potvrdilo ministerstvo

Delfíni v Praze? Nesmysl, nepovolíme jejich dovoz, potvrdilo ministerstvo

Za necelé tři týdny má v Praze - Libuši vypuknout obří show s trojicí delfínů, mrožem a lachtanem. Ovšem je čím dál pravděpodobnější, že se tak nestane. Proti jsou ochránci přírody, veterináři a teď už i ministerstvo životního prostředí, které v pátek zamítlo vydání klíčového dovozního povolení. Zvířata jsou totiž na Ukrajině a bez povolení se nemohou do Česka legálně dostat.

Ministerstvo zamítlo dovozní povolení ze dvou důvodů. „Dané exempláře nejsou dováženy za vědeckým účelem. Ministerstvo došlo k závěru, že delfíni jsou dováženi převážně za účelem komerčního využití, což je legislativou EU pro případ první generace odchované v zajetí zakázáno," uvedl mluvčí. Delfíni, s nimiž se počítalo pro představení Delfíni v Praze, byli sice odchováni v zajetí, ale jejich rodiče pocházejí z volné přírody.

Dalším důvodem zamítnutí bylo posouzení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která vydala negativní stanovisko. „(Agentura) nemohla konstatovat, že dovoz nebude mít na delfíny škodlivý účinek," uvedl Vitík.

Organizátoři mají nyní 15 dní na podání rozkladu, do té doby není rozhodnutí pravomocné.

Kaiser dnes řekl, že „delfíni v České republice rozhodně budou". „Nejsou to jediní delfíni, které máme k dispozici k dovozu do České republiky. Projektu se nevzdáváme," uvedl Kaiser s tím, že v příštích dnech se proti rozhodnutí MŽP odvolá. Dovozní povolení podle něj dostal mrož, který by měl také v rámci vodní show vystupovat.

Zdroje: http://www.lidovky.cz/delfini-v-praze-je-to-nesmysl-nepovolime-jejich-dovoz-potvrdilo-ministerstvo-1hy-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_164728_ln_domov_jzl

http://www.denik.cz/praha/ministerstvo-nepovolilo-dovoz-delfinu-na-planovanou-show-v-praze-20130531.html

Foto: Alex Bruda

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Protest před cirkusem Humberto (Brno)
Příběh slonice
No Internet Connection