Co přivedlo herce Joaquina Phoenixe před 40 lety k veganství

Co přivedlo herce Joaquina Phoenixe před 40 lety k veganství

Autorka: Kat Smith

Překlad: Alexandr Darius Radecký

Joaquin Phoenix podrobně popsal, jaký silný okamžik přivedl k veganství nejen jeho, ale i jeho blízké a jak je jeho sestra Summer od narození vegankou.

Dlouholetý vegan a bojovník za práva zvířat Joaquin Phoenix (známý například z filmů Gladiátor či Hotel Rwanda) v nedávném interview pro časopis Collider řekl, co ho před 40 lety přivedlo k tomu stát se veganem. Toto interview se točilo zejména kolem nového thrilleru Nikdys nebyl (You Were Never Really Here), nicméně se probíraly i hercovy zájmy o komixy či co sbíral jako malý kluk.

Novinář Steve Weintraub se v jedné fázi rozhovoru dostal k tématu práv zvířat: “Zajímám se o práva zvířat a vím, že ty také. Další dotaz nebude o filmech. Je tu něco jiného, o čem bych si chtěl povídat, protože mám rád zvířata. Co tě vlastně přivedlo k tomu, že jsi začal podporovat práva zvířat? Jak se to téma ve tvém životě vlastně objevilo?”

Joaquin Phoenix si v reakci na tento dotaz vybavil chvíli téměř před 40 lety, kdy byl se svou rodinou rybařit: “[rodiče] Chytali ryby a myslím, že aby je omráčili, tak je házeli na bok loďky. Ten moment ve mě vyvolal velmi silnou reakci, cítil jsem skutečnou nespravedlnost. A nebyl jsem to jen já, byli to i mí sourozenci, všichni sourozenci, tedy s výjimkou nejmladší sestry Summer, která ještě nebyla na světě.

Herec dále pokračuje v popisu toho, jak ho tato událost ovlivnila: “Nevím, jak to vysvětlit... Myslím, že jsem pocítil zlobu. Přestal jsem věřit lidem a začal jsem se bát lidí i celého lidstva. Napadlo mě, že je to hrubé zneužití síly. Hádám, že v tu chvíli nás všechny napadlo, že už nikdy nebudeme jíst maso. Zeptali jsme se rodičů, proč jste nám o tom, co se děje, neřekli?‘. Ještě dnes si pamatuji matčinu tvář i to, že plakala a nevěděla co nám na to odpovědět. Potom už bylo jasné, že maso jíst nebudeme.”

Rodina se po tomto rozhodla, že už zvířata nadále konzumovat nebude. Nicméně nedlouho poté se rozhodli přejít z vegetariánství na veganství: “...pár měsíců poté řekl můj bratr: ‘Neměli bychom jíst ani mléčné výrobky, že to sice (krávy) nezabíjí, ale...’, a tak jsme se stali vegany a moje sestra Summer se již jako veganka narodila.”

Nicméně Joaquin Phoenix si vzpomíná i na chvíle, kdy své veganství porušil a kdy například jako malý zkusil neveganskou pizzu. Nedopadlo to však dobře: “Snědl jsem to, ale udělalo se mi velmi špatně.”

Joaquin Phoenix je hlasitý bojovník za práva zvířat. Se svou současnou partnerkou Rooney Mara hraje například v novém veganském dokumentu Dominion, který zkoumá, jak se v Austrálii ze zvířat stává odosobnělé zboží. Objevil se také v reklamě zaměřené proti vlně prezentované během letošního New York Fashion Week. Reklama propagovala luxusní nevlněné obleky.

Zdroj: livekindly (redakčně upraveno)

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vědec na sobě provedl experiment, aby porovnal dopady veganského a neveganského stravování. Zde jsou výsledky.
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
No Internet Connection