Buďme ohleduplní ke zvířatům, oslavme Silvestra v tichosti

Buďme ohleduplní ke zvířatům, oslavme Silvestra v tichosti

Autor: Svoboda zvířat

Blíží se konec roku a s tím související silvestrovské oslavy. Bohužel jsme si my, lidé, zvykli příchod nového roku „slavit“ prostřednictvím oslňujících ohňostrojů a ohlušujících petard a dělbuchů. Bohužel pro zvířata. Nečekané světelné efekty a ohromné rány jsou velmi stresující a nebezpečné jak pro zvířata domácí, tak především pro divoce žijící zvěř. Tento článek slouží jako námět k zamyšlení, jak oslavit (nejen) letošního Silvestra, a obsahuje také rady, jak tuto noc zpříjemnit Vašim čtyřnohým kamarádům.

Pro divoká zvířata jsou ohňostroje skutečným zlem. Logickému myšlení nepochopitelný zůstává fakt, že mnoho lidí z měst „utíká“ před hlučnými oslavami do přírody a vezou si s sebou ohňostroje a petardy. Nečekané rány a záblesky zvířata neskutečně děsí a ty pak zmateně prchají, mnohdy vstříc své záhubě. Každoročně se po silvestrovských oslavách najdou divoce žijící zvířata, zejména srny, v oplocených satelitních městečkách, v průmyslových zónách, v dálničních přivaděčích, v otevřených šachtách, v málo zamrzlých vodních plochách a na dalších místech, kterým by se normálně vyhnula. Desítky případů každým rokem potvrzují, jak smutně může skončit Silvestr. Zvěř končí vyčerpána, poraněna či zmrzačena uprostřed zástavby. Tyto skutečnosti nutí k přehodnocení novoročních oslav a navozují otázku, zda „zábavná“ pyrotechnika zůstává zábavou a pro koho.

Stejně hrozivé jsou pyrotechnické slavnosti pro ptáky. Vyděšeni nenadálým hlukem a světlem, se pokusí odlétnout, nicméně potmě, či oslněni několika ohňostroji po sobě se mohou snadno zranit či usmrtit o dráty elektrického vedení, o nosná lana lávek a mostů, o potrubí a další překážky. Někteří ptáci jsou schopni za tmy narazit i do mostů, zdí, plotů nebo nouzově přistát na silnicích, narážet do skleněných ploch, světel a dalších předmětů.

Mnoho chovatelů psů a koček z vlastní zkušenosti velmi dobře ví, jak stresující mohou být silvestrovské ohňostroje pro jejich „mazlíčky“. Odborná literatura uvádí, že psi mají mnohem lepší a citlivější sluch než lidé. Zatímco člověk je schopen vnímat zvuky o frekvenci 12 000 až 20 000 hertzů, pes slyší zvuky až do frekvence 60 000 hertzů. Pes tedy vnímá zvuky v mnohem větším rozsahu a slyší i ultrazvuky. Dokážete si tedy představit, jak ohlušující musí být pro psy ohňostroje a nejrůznější dělbuchy, které jsou velmi hlasité i pro nás. Velký problém ve městech a obcích obecně představuje fakt, že tzv. zábavní pyrotechnika je lidmi hojně používána už několik dní před koncem roku a pokračuje i v následujících dnech roku nového. V těchto dnech je pro některé majitele velmi obtížné vyvenčit svého psa.

Pro chovatele psů a koček přinášíme několik osvědčených rad a doporučení, jak svým „mazlíčkům“ ulehčit přestání novoročních oslav:

  • Ujistěte se, že má Váš pes či kočka kdykoli přístup do místa, kde se může ukrýt, pokud bude chtít. Takovým místem může být například úkryt pod nábytkem nebo ve skříni.
  • Během období, kdy se ve zvýšené míře odpalují ohňostroje, venčete svého psa za denního světla, a jakmile se blíží okamžik odpálení ohňostrojů, držte kočky a psy uvnitř.
  • Když se začne stmívat, zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pusťte hudbu, abyste zamaskovali a zastřeli zvuk ohňostrojů.
  • Pokud Vaše zvíře vykazuje jakékoli známky strachu, snažte odvést jeho pozornost oblíbenou činností (hlavně nelitovat). Nechte je o samotě, ale jen když jste si jisti, že si neublíží.
  • Nikdy netrestejte své zvíře ani se po něm neohánějte, je-li vystrašené, neboť to by problém pouze zhoršilo.
  • Vždy se ujistěte, že se Vaše kočka či pes nachází v bezpečném a zajištěném prostředí, odkud nemůže utéct v případě, že zaslechne náhlý hluk. Nechte své zvíře očipovat pro případ, že by uteklo.

Zůstává na nás, lidech, jak tolerantní budeme k ostatním tvorům, kteří s námi žijí ve stejném prostředí a jeho okolí. Na každém z nás zůstává zvážení, zda k tomu, abychom se dobře a kulturně bavili, potřebujeme obrovské ohňostroje, nadměrný hluk a jiné přehnané efekty. Jednou ze známek civilizovaného člověka by mělo být i pochopení, že hlučné a světelné akce zejména do přírody vůbec nepatří.

Zdroj: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/budme-ohleduplni-ke-zviratum-oslavme-silvestra-v-tichosti.htm

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Zvířata v lásce nelžou
Když si získáte důvěru prasete...
No Internet Connection