Martina Navrátilová

Martina Navrátilová (* 18. října 1956 Praha, Československo) je bývalá československá a později americká tenistka, mezi lety 1978–1987 světová tenisová jednička po dobu 311 týdnů, což je druhé nejdelší období na 1. místě žebříčku WTA (po Steffi Grafové). Je považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob. Celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů, 18 dvouher, 31 ženských a 10 smíšených čtyřher, což jí mezi ženami historicky řadí na 2. místo. Mezi všemi tenisty drží absolutní rekord v počtu vyhraných turnajů, a to 167 ve dvouhře a 177 ve čtyřhře. Je jednou ze tří tenistek historie, které mají kompletní sadu grandslamových titulů ze všech soutěží všech čtyřech Grand Slamů. Zbývajícími hráčkami jsou Margaret Courtová a Doris Hartová.

 

Billie Jean Kingová o ní v roce 2006 prohlásila: „Je nejlepší tenistkou dvouhry, čtyřhry i smíšené čtyřhry, která kdy žila.“[1] Tenisový novinář Steve Flink jí ve své knize The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century (Největší tenisové zápasy 20. století) označil za druhou nejlepší hráčku 20. století za Němkou Steffi Grafovou.[2] Tennis Magazine jí vybral za nejlepší tenistku, která hrála v období 1965 až 2005.[3] Historik tenisu a novinář Bud Collins jí nazval za „pravděpodobně největší hráčku nebo hráče tenisu všech dob.“[4]

Pochází z Československa, ale v roce 1975 emigrovala do USA a v roce 1981 se stala americkou občankou. V ženské dvouhře získala ve Wimbledonu rekordních 9 titulů. Je známá otevřeným přiznáním své lesbické orientace, což učinila v době, kdy něco takového nebylo zdaleka běžné.

V současné době participuje a iniciuje mnoho charitativních projektů ve všech částech světa. V České republice se od povodní v roce 2002 podílí na obnově parku Stromovka.

V roce 2000 byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy

Citáty:

Jsem si jistá, že posun jídelníčku k rostlinné stravě byl hlavní důvod, proč jsem zvládala hrát tenis na profesionální úrovni i po čtyřicítce. Mám díky tomu bystřejší mysl a dokážu vydržet tréninkovou zátěž.

Odkaz na životopis: http://cs.wikipedia.org/wiki/Martina_Navr%C3%A1tilov%C3%A1

Vytisknout  

Související články

No Internet Connection