Belgie zakázala divoká zvířata v cirkusech

Belgie zakázala divoká zvířata v cirkusech

Ve zvěřincích belgických cirkusů již nebudou na návštěvníky čekat cvičená divoká zvířata, jako jsou lvi, tygři či sloni. Belgická vláda rozhodla, že zakáže cirkusům tato zvířata chovat, protože jim nedokážou zařídit přijatelné životní podmínky.

Rozhodnutí vlády následuje po šetření zvláštní komise na podzim roku 2011. Vyšetřování zjistilo, že cirkusy nejsou s to splňovat poměrně striktní pravidla pro chov divokých zvířat, například velikost klecí nebo bazén pro koupání tygrů.

"Divoká zvířata již nemají důvod být v cirkuse. Byla typická pro cirkus začátku minulého století, kdy je tam lidé objevovali. Dnes mají tuto didaktickou roli zoologické zahrady," uvedl šéf kabinetu ministryně zdravotnictví Laurette Onkelinxové.

V belgických cirkusech tak nyní budou moci být jen zvířata jako velbloudi, lamy, psi, koně, poníci, papoušci či kozy.

Zákaz začne platit rok poté, co ho ještě schválí parlament. V Evropě zakázalo divoká zvířata v cirkusech již Rakousko, částečné zákazy platí v Německu, Maďarsku, Dánsku a Švédsku. Zákaz se připravuje též ve Velké Británii a Nizozemsku.

Doufejme, že tento trend brzy dorazí i do Česka. Máte-li zájem o symbolickou podporu zákazu drezúry divokých zvířat, podepište internetovou petici zde. Čeští aktivisté též chystají intenzivní kampaň s peticí papírovou (tu si můžete stáhnout zde a sbírat podpisy také). Chcete-li mít aktuální info o jejím průběhu, sledujte na facebooku naše stránky Soucitne.cz, kde o ní budeme průběžně informovat. Pro bližší znalost problematiky zvířat v cirkusech doporučujeme web www.cirkusybezzvirat.cz.

Zdroj: ČTK

Iustrační foto: http://www.sxc.hu/photo/371526

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Protest před cirkusem Humberto (Brno)
Příběh slonice
No Internet Connection