BBC: Odpovědi na nejčastěji googlované otázky o veganství

BBC: Odpovědi na nejčastěji googlované otázky o veganství

Lidé si přes Google vyhledávají více informací o veganství, než v jakémkoliv jiném období loňského roku, za čímž bezpochyby stojí i značná popularizace nového veganského salámu Greggs’s.

Rostlinná strava se dostává do nabídky restaurací zejména v lednu, kdy se lidé během kampaně Veganuary snaží po celý měsíc stravovat pouze vegansky. Je tedy pochopitelné, že s tím přibývá i množství položených otázek.

Proto jsme odpověděli na některé z nejvyhledávanějších dotazů o veganství, které mohou pomoci těm, kteří se s tímto životním stylem teprve seznamují.

Z čeho vegani získávají vápník a bílkoviny?


Foto: Ajale from Pixabay

Od útlého mládí nám bylo vštěpováno, že vápník „posiluje vaše kosti“ ‒ jak zní slogan známé reklamy.

Tradičně byl vápník spojován s živočišnými produkty, jako je mléko či jogurt.

Uvažujete-li o přechodu na rostlinnou stravu, ohlídejte si, abyste konzumovali dostatečné množství na vápník bohaté zeleniny – např. salátu, rokety, petržele či kapusty, stejně tak potravin, kterým byste se jinak mohli vyhýbat – např. nezralým sójovým bobům edamame, čínskému zelí či sušeným fíkům. (Pozn. red.: odpůrcům zeleniny můžeme doporučit obohacené potraviny jako je tofu od firmy Lunter či rýžové mléko s vápníkem od Alnatury či dmBio.)

Bílkoviny mohou být dalším strašákem pro ty, kdo se zajímají o veganství.

Ale existuje nemalé množství potravin, včetně široce dostupných a oblíbených ořechů a semínek – a obrovské množství proteinových tyčinek, které jsou na trhu.

Dalším cenným zdrojem bílkovin jsou celozrnné potraviny – můžete si je upravit v mnoha chutných podobách, kombinací obilovin, např. hnědé rýže, s luštěninami – cizrnou, čočkou a dalšími.


Foto: Veganotic

Díky současné nabídce si můžete zakoupit i těstoviny na bázi luštěnin, nejsou-li vám samotné luštěniny zrovna po chuti.

Pokud vám chutnají jen pečené fazole v rajské omáčce, máte štěstí – jakékoliv fazole jsou dobrým zdrojem bílkovin, stejně jako sójové produkty – tofu či tempeh.

Možností je spousta.

Vegani však riskují, že jim budou chybět základní živiny, které tělo potřebuje – např. vitamín B12, který se přirozeně vyskytuje pouze v potravě živočišného původu. Proto je třeba skladbě jídelníčku věnovat zvláštní pozornost. (Pozn. red.: vegani tento vitamín získávají z doplňků či obohacených potravin, ale málo známou informací je, že B12 a některé další živiny v živočišných produktech pochází nejčastěji také z doplňku, který dostávají v krmivu zvířata v průmyslových chovech).

Jak vegani připravují moučníky?


Foto: Veg Teg

Vejce, mléko, mouka, cukr, máslo a čokoláda. Tyto běžné složky jsou buď přirozeně veganské, nebo je jejich veganská alternativa snadno dostupná – s výjimkou vajec.

Mnozí vegani s oblibou používají vaječné náhražky, které si snadno vyrobí doma.

Takovou náhražkou může být banán, jablko či rozmělněná chia a lněná semínka.

Amy Kennedy, 21letá veganka z Essexu, pro Radio 1 Newsbeat uvedla: „Veganské moučníky jsou stále dostupnější, mnoho velkých supermarketů uvádí do své nabídky veganské cupcakes.“

Spousta sušenek je navíc přirozeně veganská.“

Jsou vegani proti chovu domácích zvířat?


Foto: Tereza Vandrovcová

Zde nelze jednoznačně říci ano či ne.

Amy říká: „Myslím, že téma domácích mazlíčků je ve veganství stále dost zastřené. Záleží na tom, jakým způsobem jsou ta zvířata získána.“

Já osobně jsem proti chovu domácích zvířat, která jsou získávána prostřednictvím komerčního obchodu se zvířaty, a to kvůli praktikám, které stojí za jejich chovem.“

Pokud se ujmete zvířete z útulku a budete mít všechny předpoklady a kompetence k tomu, abyste jej udrželi zdravé a šťastné, pak v tom nevidím žádný problém.“

Raoul z prvního profesionálního kuchařského kanálu na YouTube (The Vegan Corner), který se věnuje výhradně rostlinné kuchyni, nevěří, že by vegani byli proti chovu domácích zvířat, avšak záleží na způsobu, jakým je s nimi zacházeno.

Například držet ptáka či křečka v malé kleci 24 hodin denně pro vlastní zábavu není něco, co bych osobně považoval za něco hezkého.“

Sám zvířata nechovám, ale v minulosti jsem měl několik psů a mým cílem vždy bylo, abychom si společně vychutnali život, a v tom nevidím nic, co by bylo v rozporu s veganstvím.“

Jsou vegani proti užívání vlny?


Foto: BuzzFeed

Podle Raoula je většina veganů proti využívání vlny.

A to z toho důvodu, že je vlna získávána z ovčích chovů vytvořených k jedinému účelu ‒ k produkci vlněného rouna.

Amy říká, že je také proti nošení vlny, protože „je pro mě divné nosit na sobě zvířecí kabát“

Ale pokud lidé k dané věci, která obsahuje živočišné produkty, přišli ještě před přechodem na veganství, měli by ji raději někomu darovat, než ji vyhodit.“

Jsou vegani zdravější?


Foto: ChooseVeg

Nedávná analýza porovnávající zdraví vegetariánů a veganů se zdravím lidí konzumujících maso naznačuje, že jsou.

Výzkumníci zjistili, že být vegetariánem či veganem je spojováno s výrazně nižším rizikem srdečních onemocnění a rakoviny.

Analýza ale také odhalila, že být vegetariánem či veganem nemusí nutně znamenat, že budete žít déle.

24letá Sophie Blakeley ze Salfordu pro pořad Newsbeat uvedla: „Účastním se Veganuary, takže jsem si vědoma toho, co konzumuji, stejně tak jako skutečnosti, že život bez masa a živočišných produktů je etičtější.“

Myslím, že některé veganské diety jsou zdravější, jako např. raw veganská strava či vyvážená veganská strava, ale stále je zde spousta nezdravých potravin, které mohou vegani konzumovat – záleží tedy na osobním přístupu.“

Proč se veganům říká vegani?


Video: první veganský fotbalový tým (více info)

Vegan je ve slovníku Collins English Dictionary definován jako „osoba, která se zřekne využívání zvířecích produktů pro stravování, oblékání či jakýkoliv jiný účel“.

Termín byl ve čtyřicátých letech vytvořen Donaldem Watsonem, zakladatelem společnosti The Vegan Society, aby jím popsal vegetariány, kteří nekonzumují mléčné výrobky.

Většina označení jako pescetarián, freegan a lakto-ovo vegetarián vznikla proto, aby identifikovala způsob stravování jedince, zatímco veganství se netýká jen jídla, ale i způsobu života zaměřeného na omezení jakéhokoliv druhu zvířecího vykořisťování,“ dodává Raoul.

Je častou chybou myslet si, že vegan je prostě někdo, kdo se jen zříká živočišných produktů – protože realita sahá mnohem hlouběji.“ (Pozn. red.: The Vegan Society definuje veganství jako způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.)

Výsledky nejvyhledávanějších výrazů o veganství byly poskytnuty službou Google Trends.

Zdroj: BBC News, Překladatel: Štěpán Opekar, Ilustrační foto: Veganotic

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Kam v Praze a v Brně na veganské vánoční menu?
Nová brožura s recepty na veganské cukroví je tady
No Internet Connection