Jiří Schelinger

Jiří Schelinger (6. března 1951, Bousov – 13. dubna 1981, Bratislava) byl český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku.

Jeho první kapelou, kterou založil již na základní škole a ve které hrál na kytaru, byla Nothing But Nothing. Později vystupoval v barové skupině Ivo Trojana Smaragd, který si ho přizval ke spolupráci. Během vystupování v Liberci se seznámil i se svojí budoucí první ženou Alenou, se kterou měl dceru Andreu. Manželství se ale nevydařilo a vyústilo rozvodem. Z manželství má dceru Andreu.

Poté nastoupil na místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five. Ta však odjela bez Jiřího Schelingra na angažmá do Finska, proto přijal nabídku Karla Šípa a stal se členem jeho skupiny Faraon. S tou natočil roku 1972 svůj první velký hit, píseň Holubí dům od skladatelů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka a několik dalších singlů.[3] V roce 1973 pak přešel do skupiny Františka Ringo Čecha. Dle vyjádření Františka Ringo Čecha účelem přibrání bylo přitvrzení zvuku kapely. Společně pak nahrávají první nový hit Švihák lázeňský a následně album Nemám hlas jako zvon.

 

Odkaz na životopis: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Schelinger

Vytisknout  

Související články

No Internet Connection