Rohlíky a housky

Rohlíky a housky
 60 min.
doba přípravy

Budete potřebovat
polohrubá pšeničná mouka500 g
vlažná voda250 ml
řepkový olej3 lžíce
čerstvé droždí1/4 - 1/2 kostky (10-20 g)
cukr1 lžíce
sůl1 lžíce
mák/ mořská sůl/ kmínna posypání
Reklama

Pečivo čerstvě vytažené z trouby nejen báječně provoní domácnost, ale také skvěle chutná.

Do velké mísy rozdrobíme droždí, posypeme cukrem, zalijeme vlažnou vodou a přidáme olej (můžeme nechat chvíli pracovat). V menší míse smícháme mouku, sůl, ale můžeme přisypat i 2 lžíce mletého lněného semínka (kvůli omega3). Do mísy s vodou za stálého míchání postupně přisypáváme mouku a ke konci zpracováváme rukama alespoň 10 minut. Pokud se i po zpracování bude těsto lepit, přisypeme trochu mouky.

Těsto v míse přikryjeme utěrkou nebo igelitovou taškou (ta je lepší proti octomilkám) a necháme 2 hodiny kynout. Během kynutí můžeme těsto několikrát přeložit, aby z něj vyprchaly výpary z droždí a aby v něm zůstaly bubliny vzduchu.

Po dvou hodinách vyklopíme a rozdělíme na 4 části. Každou část rozválíme do kruhu a rozčtvrtíme na trojúhelníky. Každý trojúhelník rozválíme do krajů a stočíme do rohlíku nebo jej rozdělíme na třetiny a upleteme housky. Poklademe na pečící papír, pokropíme vodou z rozprašovače (nebo opatrně potřeme mašlovačkou), posypeme mákem, hrubozrnnou solí či kmínem, přikryjeme potravinovou fólií a necháme ještě 1 hodinu kynout (pozor - zvětší objem - já je rozprostírám na dva plechy).

V polovině čekání vložíme do trouby jeden plech úplně dolů a jeden plech doprostřed a necháme rozpálit na maximum (250° C). Po vykynutí z pečiva sundáme fólii, postříkáme jej trochou vody a můžeme přisypat ještě trochu soli. Prostřední plech vyndáme, přesuneme na něj pečící papír s pečivem a vrátíme do trouby. Poté do dolního plechu vychrstneme půl hrnku vody kvůli vytvoření páry a rychle zavřeme. Pečeme dozlatova přibližně 15 minut.

Půjdete-li podle tohoto návodu, získáte 16 ks menšího pečiva viz foto níže.

TIP: Chcete-li mít zásoby křupavého pečiva, doporučuji je po upečení a vychladnutí zamrazit v igelitovém sáčku a poté je rozmrazit v mikrovlnné (či obyčejné) troubě.

Vyzkoušeli jste recept?

Hodnocení receptu:
(18)
Vytisknout  

Související články

Knedlo zelo sojo
Omeleta (vegan)
Veganské chlebíčky (10 druhů)
No Internet Connection