Zoologické zahrady protestují proti cirkusu delfínů

Zoologické zahrady protestují proti cirkusu delfínů

Praha – Zástupcům zoologických zahrad se nelíbí cirkusové představení s delfíny, které se plánuje na jaro příštího roku do Prahy. Pořadatelé chtějí zvířata předvádět lidem v bazénech a také zájemcům umožnit s delfíny plavat. Unie českých a slovenských zoologických zahrad upozorňuje, že tuzemské zákony podobné zacházení s tímto druhem zvířat zakazují.

Tiskovou zprávu podepsali ředitelé zahrad v Praze, Liberci, Ostravě, Bratislavě a Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Na internetu je také petice za zrušení vystoupení delfínů, k dnešnímu dopoledni ji podepsalo přes 700 lidí. Reakci organizátorů zjišťujeme.

Podle informací na internetu plánuje delfíny přivézt společnost Československé cirkusy a varieté. Uvádí, že jejich delfíni jsou již po několik generací vychováváni v zajetí, a tvrdí, že plaváním s delfíny se lidé mohou zbavit bolestí a traumat. Odkazují na systém asistované terapie, která byla vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském svazu na Krymu. „Hlavním očekávaným efektem je zlepšení celkové zdravotní kondice pacienta," uvádí se na webu. Plavání s delfíny má stát pro jednu osobu 1700 korun za sedm minut.

Unie zoologických zahrad je ideou představení a plavání s delfíny zaskočena. Připomíná, že pro tuto příležitost budou kytovci dopraveni letecky z Turecka, v Praze delfinárium zastoupí vyhřívané stany. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií, v nichž jsou jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku, s výjimkou zvířat, se kterými je pracováno v manéži. „Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezuře v mobilních zařízeních pro drezuru zvířat," stojí ve vyhlášce o drezuře.

Unie ale upozorňuje i na etický problém – myšlenka kočovného delfinária je podle odborníků zneužitím volně žijících zvířat k výdělečným účelům, „což je v příkrém rozporu s filozofií chovu volně žijících zvířat v lidské péči zoologickými zahradami".

Unie uvádí, že při respektu k historické tradici cirkusového umění vítá trend, který cirkusy směřuje více na drezuru domácích zvířat a odklon od drezurování zvířat volně žijících. Podobným tlakem a proměnou chovatelských a expozičních podmínek procházejí podle unie i zoologické zahrady. „Plánované vystoupení kočovného delfinária proto vnímáme jako nešťastný krok opačným směrem," míní ředitelé zoologických zahrad.

Zdroj: http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/zoologicke-zahrady-protestuji-proti-cirkusu-delfinu-20121213.html

Tisková zpráva: http://www.zoo.cz/vyjadreni-ucszoo-k-chystanemu-predstaveni-s-delfiny

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Protest před cirkusem Humberto (Brno)
Příběh slonice
No Internet Connection