„Změny klimatu a neopodstatněná spotřeba energie jsou dva nejdůležitější problémy, kterým dnes na globální úrovni čelíme.“ Tato slova pronesl princ Khaled bin Alvalíd v prosinci 2015 na obchodním fóru v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie. V té době a v místnosti plné obchodníků, kteří své bohatství vybudovali na obchodu s ropou, mohla tato slova leckoho překvapit.
Saúdská Arábie je největším producentem ropy na světě a zároveň jejím šestým největším spotřebitelem – přičemž její populace činí necelých 31 milionů lidí. Ropný průmysl podle Mezinárodního měnového fondu tvořil v roce 2015 celých 90 % rozpočtových příjmů a 80 % příjmů z exportu.
Přes tento nadbytek si saúdská elita začíná pomalu uvědomovat, že obrovská spotřeba fosilních paliv nemusí být udržitelná. Od bin Alvalídova projevu v roce 2015 se toho v Saúdské Arábie hodně změnilo a tato země posílila své závazky v oblasti klimatických změn.
Bin Alvalíd je synem miliardáře Al-Valída bin Talála, známého též jako „arabský Warren Buffett“, jak ho označil magazín Time. Vyrostl v přepychu a na starších fotkách je zachycen například se svou sbírkou zhruba dvou stovek luxusních aut. Později ale přehodnotil svůj životní styl a dnes, ve věku necelých 40 let, využívá své bohatství a vliv k tomu, aby pro Blízký východ vytvořil zelenější budoucnost.
Zelené probuzení
Bin Alvalíd není prvním saúdským miliardářem uznávaným za svůj postoj k životnímu prostředí. Například v roce 2015 magazín The Atlantic představil jiného saúdského prince, který boří stereotypy tím, že investuje do solární energetiky. Bin Alvalíd je ale výjimečný hloubkou svého zájmu o udržitelnost, práva zvířat a životní prostředí.
Ke konci devadesátých let se například zúčastnil trofejového lovu v Jižní Africe. Dodnes je svou účastí na tomto výletu znechucen, a na základě tohoto zážitku se rozhodl začít kampaňovat za práva zvířat skrze organizace jako je Mercy For Animals. Už pět let je hlasitým a hrdým veganem, nedávno investoval do veganských restaurací a kurzů rostlinného vaření na Blízkém východě.
Foto: Princ Khaled (autor: Elizabeth McSheffrey)
Svůj život k lepšímu změnil i v dalších oblastech – svou sbírku luxusních automobilů vyměnil za jediný, a to elektromobil Tesla X. Již nežije v obrovském paláci svého otce a pro všechny své lety kupuje uhlíkové kompenzace. V posledních dvou letech prodal všechny své podíly v ropném průmyslu a přesunul se k udržitelnějším oblastem jako jsou moderní technologie, management a stavebnictví.
Po letech, kdy se probíral daty o změnách klimatu, se rozhodl, že svůj život zaměří na ekologickou udržitelnost. Mezi jeho oblíbené dokumentární filmy v této oblasti patří Nepříjemná pravda Ala Gorea a Je s námi konec? Leonarda DiCapria.
„Nemusíte být raketový inženýr, abyste pochopili, že změny klimatu opravdu probíhají,“ říká. „Viděl jsem data a musím říct, že jsou znepokojivá.“
Jako optimista ale ví, že planeta přežije. Podle něho jsou to lidé, kdo nakonec zaplatí nejvyšší cenu za změny klimatu.
Rostlinná strava jako lék na změny klimatu
Princův zájem o zmírnění klimatických změn se propsal do jeho osobního života. Vysvětluje, že zemědělství je hned druhým největším zdrojem skleníkových plynů po výrobě elektřiny a tepla, a že emise metanu z hovězího průmyslu mohou v atmosféře zachytávat stonásobně více tepla než oxid uhličitý. Pro výrobu hovězího masa je také potřeba jedenáctkrát více vody než na vepřové či kuřecí maso.
Přechod na vegetariánství podle nedávné studie Oxfordské univerzity dokáže snížit produkci skleníkových plynů spojených s výrobou jídla o 63 procent. Přechod na veganství ji dokáže snížit o 70 procent (pozn. red.: český článek o této studii najdete zde).
„Je to všechno spojená nádoba,“ říká bin Alvalíd. „Životní podmínky zvířat, velkochovy, životní prostředí – většinou jsou tyto problémy řešitelné, pokud budeme preferovat hospodárnost, humánnost a praktičnost před chamtivostí.“
Jako mladý muž princ jedl maso, nosil kůži a kupoval si jídlo v obchodech a restauracích, které podporovaly velkochovy. Až v roce 2009, když mu naměřili vysokou hladinu cholesterolu a předepsali prášky, ze kterých ho bolela hlava, se rozhodl pro trvalou změnu. Říká, že jeho zdraví ho motivovalo ke změně na zdravější stravu, která je zároveň schopna řešit problémy v oblasti bezpečnosti potravin, emisí skleníkových plynů a utrpení zvířat.
Foto: Veganský burger od Beyond Meat je podle prince Khaleda báječný (autor: princ Khaled)
Bin Alvalíd dnes mezi saúdskými miliardáři působí čím dál méně jako podivín. V půlce roku 2015 se jeho otec zavázal, že svůj majetek v hodnotě 32 miliard dolarů věnuje na zdravotnictví, vzdělání a odstraňování chudoby, čímž se vyrovnal závazkům jiných miliardářů jako je Bill Gates či Warren Buffet, kteří chtějí více než polovinu svého majetku věnovat na charitativní účely. Bin Alvalíd hrdě dodává, že jeho otec se také nedávno stal veganem.
„Máme spolu skvělý vztah,“ říká princ, „a jeho přechod na veganství ho posunulo na další úroveň.“
I někteří členové saúdské královské rodiny včetně samotného krále se stali lídry v oblasti zelené energetiky. Země se v roce 2015 zavázala k investicím do obnovitelné energetiky.
Zdroj: National Observer, Překlad: Adam Zábranský, redakčně zkráceno