Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“

VegNews

„Po všech těch letech můžu konečně přiznat, že veganské jídlo vlastně miluji,“ říká Gordon Ramsay během epizody pořadu MasterChef.

Dne 13. 7. 2022 pořádal Gordon Ramsay vůbec první veganskou kuchařskou výzvu v historii pořadu. Během této epizody, nazvané Gordon Ramsay miluje vegany, Ramsay odhalil tajemství, které si dlouho nechával pro sebe: veganské jídlo vždy miloval.

12. řada americké kuchařské soutěžní reality show s oficiálním názvem MasterChef: Back to Win překvapila návratem soutěžících z předchozích ročníků v klání o druhou šanci zvítězit. Během epizody s veganskou výzvou Ramsay u vysvětlování pravidel výzvy soutěžícím žertovně zmiňuje, že „se chce podělit o jedno své tajemství.

Je to tajemství tak velké, že se ho skoro bojím říct ve státní televizi,“ říká Ramsay, léta známý svým zesměšňováním veganů a veganského jídla, tváří v tvář šokovaným a podezíravým pohledům nedočkavých účinkujících. „Neboj, Gordone. Nám to můžeš říct, podpoříme tě,“ říká porotce Aarón Sánchez za smíchu soutěžících.

Po všech těch letech můžu konečně přiznat, že veganské jídlo vlastně miluji,” odhaluje Ramsay.

Trvalo mi 20 let, než jsem došel až sem,” komentuje šéfkuchař své přiznání, načež se pouští do předvedení přípravy řepného Wellingtonu (beet Wellington) – veganské úpravy tradičního pokrmu z hovězí svaloviny (beef Wellington).

Kuchařské pořady Gordona Ramsaye vítají veganské kuchaře

Ramsayho nejnovější soutěžní show Future Food Stars se také stala přátelštější k veganské kuchyni za pomoci hvězd sociálních sítí Iana Theasbyho a Henryho Firtha – dua kuchařů stojících za virální veganskou senzací BOSH!. Ramsay v pořadu podrobuje dovednosti a obchodního ducha soutěžících tvrdým zkouškám sérií individuálních a týmových výzev. V semifinálové epizodě, ve které Theasby a Firth působili jako porotci, měli soutěžící za úkol vytvořit 30-vteřinové video na TikTok propagující Ramsayho samozvané „nejoblíbenější téma” – veganství.

Ve výzvě se utkal tým Valentiny Fois (jediné soutěžící veganky) a Victorie Ombuwajo proti týmu Leah Harkess a Stephanie Butterly. Fois s Ombuwajo ve svém videu proměnily plechovku cizrny ve veganský tuňákový salát, zatímco Harkess a Butterly se zaměřily na tipy  a triky s veganskými alternativami masa.

Vloni na jaře Ramsay přivítal ve 20. řadě svého pořadu Hell’s Kitchen Josie Clemens, první veganskou soutěžící za 17 let historie pořadu. Rodačka z Michiganu prozradila, že první spojení s Ramsayem navázali na sociálních médiích poté, co mu napsala na Twitter: „Tak kdy se dáš na veganství, kámo?”, načež ji šéfkuchař začal na Twitteru (dnešním X) sledovat.

Před nástupem do show Clemens upozorňovala na dopad, jaký by přítomnost vegana v soutěži mohla mít: „Nejvíc jsem nadšená z toho, že show uvidí 6 milionů lidí a to takových, kteří se běžně dívají na klasické kuchařské show, kde se připravuje maso. Moje účast by mohla znamenat zasazení velkého semínka o veganství do povědomí široké veřejnosti. Pro spoustu lidí by to mohlo být poprvé, kdy se o veganství dozvědí,” napsala Clemens na Instagram.

bosh

Bude z Gordona Ramsaye vegan?

I když se Ramsay nakonec s veganstvím skamarádil, býval jeho zatvrzelým odpůrcem. Neunikalo jeho osobitým nelítostným recenzím a kritice na sociálních sítích a jednou také prohlásil, že „je na vegany alergický”. Navzdory jeho předchozí negativní rétorice však na svém Twitteru uvedl, že „to s tím veganstvím tedy zkusí”.

Změna Ramsayho přístupu je evidentní předně v nabídkách jeho restaurací, kde přibyl nespočet veganských pokrmů. V roce 2019 Ramsay podpořil Veganuary (lednová celosvětová veganská výzva, pozn. překladatele) představením veganského menu ve své londýnské restauraci Bread Street Kitchen. Minulý rok šéfkuchař otevřel svou první restauraci v Chicagu, v jejímž menu neopomněl na veganské burgery. Eponymně pojmenovaná restaurace Gordon Ramsay Burger restaurant je založena na osmi autorských burgerech, z nichž jeden je právě veganský, příhodně pojmenován The Vegan Burger. Tento zcela rostlinný burger se skládá z veganské placky, salátu lociky seté, rajčat, avokáda a česnekové bezvaječné majonézy ve veganské bulce. Za příplatek lze veganskou plackou nahradit maso v jakémkoli jiném burgeru z nabídky restaurace.

Vedle péče o své podniky Ramsay také sdílí nespočet autorských veganských receptů na své sociální sítě. Michelinský šéfkuchař ohromuje své digitální publikum např. lilkovým steakem, křupavou veganskou slaninou nebo Bang Bang květákem, využívaje sílu sociálních sítí v upoutávání pozornosti nových potenciálních zákazníků.

Zdroj: VegNews, překlad: Tomáš Mrštný, korektura: ink

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Síla soucitu: Druhá série je nyní online – objevte inspirující veganské příběhy
No Internet Connection