Podnikání? Přehlížená, ale efektivní forma veganského aktivismu

Podnikání? Přehlížená, ale efektivní forma veganského aktivismu

Účast na demonstracích, lobování za změny zákonů či osvobozování zvířat není pro každého. Naštěstí nejde o jediné možné formy aktivismu. Pokud chcete šířit veganství a pomáhat zvířatům jinými způsoby, zvažte např. podnikání v rostlinném odvětví. Pokud potřebujete práci, která bude zároveň odrážet vaše hodnoty a bude mít pro vás přesah, podnikání může být tou ideální cestou.

Někteří vegani a veganky se zdráhají začít podnikat, protože jim není sympatická představa veganství jako něčeho, na čem by měli vydělávat. Přitom samotné podnikání v oblasti rostlinných potravin můžeme chápat jako aktivismus a šíření veganství.

markus spiske planet b unsplashFoto: Markus Spiske on Unsplash

Proč může být veganské podnikání formou aktivismu?

Jak začít?
Stahněte si zdarma praktického Průvoce Future Foods, který vám bude oporou při tvorbě podnikatelského plánu, financování i marketingu hotového produktu.
future food pruvodce cvs

1. Zvyšujete nabídku rostlinných produktů

Výrobou a prodejem nových chutných veganských produktů zvyšujete nabídku na trhu pro ostatní lidi, kteří se chtějí začít stravovat více rostlinně. Pokud se vám podaří dostat své nové produkty i do řetězců, výrazně tím zvýšíte dostupnost produktů, kterých si nově všimnou i lidé, kteří rádi zkouší nová jídla a suroviny. Svým vlastním podnikáním pak v důsledku můžete dokonce snížit spotřebu živočišných produktů. Představte si, že např. vyvinete a následně představíte ten nejlepší veganský sýr, který bude chutnat i těm, kteří běžně veganské sýry kvůli jejich chuti zatím odmítají. Tito lidé pak již nebudou mít důvod kupovat dál sýry z kravského či jiného živočišného mléka a spotřeba se sníží. To zní skvěle ne?

2. Šíříte osvětu

Své podnikání můžete chápat také jako šíření osvěty a při marketingu se můžete zaměřit na nutriční kvality a zdravotní výhody vašeho produktu a rostlinné stravy obecně. To můžete dělat nejrůznějšími způsoby, například vydáváním e-booků s recepty, které nejenže budou obsahovat vaše produkty, ale zároveň budou čistě rostlinné. Nabízí se také pravidelné blogování a samozřejmě šíření vaší vize prostřednictvím sociálních sítí.

3. Podporujete neziskové organizace bojující za lepší svět

Myslete na to, že část zisku můžete vložit zpátky do boje za práva zvířat. Většina malých neziskových organizací, které se zabývají veganstvím, získává prostředky prostřednictvím drobných dárců. Představte si, že se váš podnik rozjede a vy tak budete schopni darovat určité procento z tržby organizaci, s jejíž hodnotami souzníte. Pravděpodobně časem budete mít možnost darovat pravidelně a díky růstu zisku také více, než jste si mohl dovolit jako fyzická osoba. Podpořit jednotlivé organizace a jejich členy můžete také slevou na vaše produkty nebo poskytnutím občerstvení a ochutnávek vašich produktů na některou z akcí neziskové organizace.

future foods cvs programFoto: Průvodce Future Foods, který vydala ČVS

„V České veganské společnosti věříme, že veganské podnikání může pozitivně ovlivnit svět kolem nás a proměnit tak naši společnost. Proto jsme spustili inovační program Future Foods, prostřednictvím kterého chceme urychlit přechod k rostlinnější budoucnosti a motivovat budoucí podnikatele k zodpovědnému a udržitelnému podnikání,” sdělila Eva Hemmerová, koordinátorka programu Future Foods.

Nastartování vlastního veganského podnikání znamená, že pravděpodobně čelíte mnoha otázkám. Jak začít? Co vše potřebuji pro udržitelné podnikání? Je lepší podnikat s někým dalším a kde najít ideálního spoluzakladatele? Zvládnu financovat svůj byznys sám, nebo se mám porozhlédnout po možnostech cizího financování? A bude vůbec o můj produkt zájem?

Program Future Foods je tu právě proto, aby pomohl zodpovědět tyto otázky a nastartoval tak váš byznys. V Průvodci Future Foods pro začínající podnikatele a startupy najdete praktické informace z mnoha oblastí od tvorby podnikatelského plánu, přes možnosti financování po marketing hotového produktu. Přidat se můžete také do Future Foods komunity, kde se můžete setkat s podobně smýšlejícími lidmi, ale i se zkušenějšími zástupci firem tzv. ambasadory rostlinného podnikání.

Nezáleží na tom, zda na svůj podnikatelský sen teprve čekáte, či jste začali podnikat nedávno. Možná jste dokonce už zkušený podnikatel nebo se zajímáte o nejnovější inovace v rostlinném potravinářství. Pokud usilujete o rostlinnější budoucnost, přidejte se do komunity Future Foods.

future foods cvs

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection