Podívejte se na šokující záběry z českých kožešinových farem (video)

Podívejte se na šokující záběry z českých kožešinových farem (video)

Kňučící norek s deseticentimetrovou ranou do masa, kterého zaživa požírají ostatní norci. Lišky a liščata s tlapkami uvázlými v okách drátěné podlahy. Zranění, stereotypní chování, apatie, nebo naopak agresivita; divoké šelmy živořící v malých klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční. Taková je realita, kterou dokládají nově zveřejněné záběry z dosud největší rešerše chovů kožešinových zvířat v České republice. Sestřih těchto záběrů dnes zveřejnil spolek OBRAZ - obránci zvířat v rámci spuštění nové kampaně za zákaz kožešinových farem v České republice.

"Lišky a norci jsou divoká zvířata, život v holých drátěných klecích je pro ně šílenstvím, které vede k těžkým poruchám chování, vzájemným útokům, vážným zraněním a kanibalismu. V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst. Poté jsou norci zplynováni a lišky zavěšeny za ocas a zabity elektrickým proudem, aby se nepoškodila jejich kožešina," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - obránci zvířat. "Připomínám, že tisíce lišek a norků jsou takto trápeny jen kvůli módě. Drtivá většina kožešin se použije na ozdobu rukávů bund nebo na dekorační límec kabátů. Zbytek těl se likviduje v kafilériích jako biologický odpad,“ doplňuje Cao.

V České republice je v současnosti 12 registrovaných kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pochází z osmi farem a byly pořízeny v průběhu posledních dvou let. Oproti roku 2012, kdy byly záběry z českých farem publikovány naposledy, očividně nedošlo k žádnému zlepšení, ačkoli veterinární správa slíbila častější kontroly.


Foto: pohled na jednu z kožešinových farem, obec Vítějeves

"Divoká zvířata, která by v přírodě za svůj život naběhala tisíce kilometrů, budou v holých drátěných klecích vždy strádat. Žádná veterinární kontrola nemůže napravit obrovské utrpení těchto zvířat a její nevyhnutelné důsledky," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - obránci zvířat.

Dle posledního průzkumu CVVM požaduje 68 % občanů zákaz chovu kožešinových zvířat v České republice (odkaz na pdf, strana 4). Takový zákaz již platí v mnoha evropských zemích, mimo jiné v Rakousku, Velké Británii, Chorvatsku a Slovinsku. OBRAZ proto vyzývá ministra zemědělství Mariana Jurečku, v jehož kompetenci je příprava legislativy na ochranu zvířat, aby předložil vládě návrh zákona, který povede k zákazu těchto chovů i v České republice.

"Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto ministra zemědělství, aby v souladu s přáním 68 % občanů následoval dobrý příklad mnoha evropských zemí na západ i na východ od nás a zasadil se o přijetí zákona, který povede k úplnému zrušení kožešinových farem v České republice," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - obránci zvířat.

Zdroj: OBRAZ - Obránci zvířat

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection