Papoušci jsou schopni směňovat oříšky

Papoušci jsou schopni směňovat oříšky

"Lorra chce oříšek", ale nová studie ukázala, že když papoušek bude mít možnost výhodnější dohody, je schopen jej směnit za ještě lepší ořech.

Objev zveřejněný v časopisu Biology Letters ukazuje, že ptáci jsou schopni svým způsobem obchodovat a vyjednávat příjem ořechů. To také ukazuje, že vykazují pozoruhodnou sebekontrolu s dokonce lepšími výsledky než u některých dětí.

Ve studiích ze 70. let byly dětem předloženy gumové bonbóny a bylo jim řečeno, že je mohou buď sníst okamžitě, a nebo vydržet několik minut a pak dostat další. Děti, které byly schopny vyčkávat, byly v dospělosti úspěšnější než ty, které si vzaly první bonbón bez čekání. Schopnost strategického vyčkávání je proto velmi důležitá v nasměrování dalšího lidského vývoje. Nyní lze říct, že je důležitá i v rámci ptačího vývoje.

Alice Auersperg z fakulty kognitivní biologie na Vídeňské univerzitě předložila indonéskému druhu kakadu Goffinův několik možností občerstvení. Nejlepší z této nabídky byly z ptačí perspektivy pekanové ořechy.

Poté podobně jako v experimentu dětí nabídli vědci ptákům ještě lepší kontrakt. Pokud ptáci nesnědli pekanové ořechy, mohli je směnit za kešu ořechy, které jsou pro tento druh ptáků nejchutnější.

Ptáci na tuto dohodu přistoupili viz video:

"Při směně za lepší kvalitu kakadu kupodivu jednali jako ekonomičtí aktéři, kteří flexibilně obchodují mezi bezprostředními a budoucími přínosy," uvádí Auersperg v tiskové zprávě. "Jednali tímto způsobem nejen v závislosti na délce zpoždění, ale také s ohledem na odlišnosti ve směňované hodnotě mezi ‘měnou ’ a ‘zbožím ’: častěji inklinovali ke směně počáteční položky za nejoblíbenější jídlo než za jídlo se střední hodnotou oblíbenosti a nepřistoupili na směnu, pokud byla počáteční hodnota položky vyšší než té, kterou očekávali získat z výměnného obchodu."

Dále uvedla, že "zatímco děti nebo primáti drželi počáteční položku jídla ve svých rukách, mělo by se také vzít v úvahu, že ptáci byli schopni počkat, ačkoliv během čekání drželi jídlo přímo v zobáku, tedy v bezprostřední blízkosti svých chuťových buněk. Představte si, že byste dali sušenku přímo do úst batolete a řekli byste mu, že dostane kousek čokolády, pouze pokud vydrží déle než jednu minutu sušenku neukousnout."

Kromě zjištění, jak moc jsou tito ptáci inteligentní, ze studie vyplývá také to, že si ptáci nejvíce oblíbili badatele, kteří jim častěji podávali chutné oříšky.

Zdroj: http://news.discovery.com/animals/pets/parrots-barter-with-nuts-130312.htm

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Síla soucitu: Druhá série je nyní online – objevte inspirující veganské příběhy
No Internet Connection