Luxusní švýcarská restaurace nabízí kočičí maso (video)

Luxusní švýcarská restaurace nabízí kočičí maso (video)

V únoru tohoto roku bylo zveřejněno video nově otevřené švýcarské restaurace La Table Suisse, která nabízí psí a kočičí maso. Ve videu šéfkuchař této restaurace vypráví svůj vlastní životní příběh a zároveň se pozastavuje nad zajímavou etickou otázkou: proč jsou lidé tak silně proti konzumaci koček a psů, zatímco zcela běžně konzumují jiná zvířata. Video odkazuje na webové stránky restaurace, kde mohou zákazníci zhodnotit menu a rezervovat si stůl.

Během pouhého jednoho týdne první verze videa (bez vysvětlujících titulků) stala virální, byla zmíněna v médiích ve 25 různých zemích na čtyřech kontinentech a dosáhla několika set tisíc shlédnutí. Někteří novináři se ptali, zda náhodou nejde o "promyšlený hoax", nicméně většina se moc nepozastavovala nad otázkou, zda je opravdu v pořádku, abychom jedli prasata či krávy, zatímco jsme velmi ostře proti konzumaci koček a psů...

O několik dní později se k autorství videa přiznala německá vegetariánská unie (VEBU) a organizace Beyond Carnism z podporou Swissveg. V této době publikovali totéž video, které bylo navíc opatřené závěrečnými vysvětlujícími titulky (viz přiložené video).

V zápětí se zvedla vlna zájmu různých médií a zástupci těchto organizací dostali prostor pohovořit o etických otázkách spojených s konzumací masa.

Uvedli, že hlavním účelem tohoto virálního videa, bylo zvyšovat povědomí o karnismu, což je málo reflektovaná, ale všudypřítomná ideologie, která nás učí akceptovat konzumaci určitých druhů zvířat. Velmi realistické zobrazení stažené kočky ve videu (vyrobené ze silikonu) má lidi přimět se zamyslet nad racionalitou naší volby konzumovat určitá zvířata a pomoci jim učinit taková rozhodnutí, která budou reflektovat jejich vlastní hodnotový systém.

Webové stránky restaurace nyní obsahují informace o karnismu a veganství. Informace a video s českými titulky najdete na novém webu karnismus.cz.

Zdroj: Facebook (La Table Suisse), Youtube (La Table Suisse) Beyond Carnism, Překlad: Jan Tomeček, Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Krátký animovaný film MILK ukazuje mlékárenský průmysl z pohledu matky
Dlouho očekávaný film Svědectví o životech zvířat v českých chovech vstoupil do digitální distribuce
Když doma řeknete, že jste vegan (video)
No Internet Connection