Jane Goodall, Ricky Gervais, Bryan Adams a další osobnosti vyzývají veřejnost k přechodu na veganství

Jane Goodall, Ricky Gervais, Bryan Adams a další osobnosti vyzývají veřejnost k přechodu na veganství

V otevřeném dopise zveřejněném při veganské kampani Veganuary celebrity naléhají na širokou veřejnost, aby ve snaze potlačit klimatickou krizi a zabránit další globální pandemii, zvážila možnost veganství.

Více než 100 významných osobností, sportovců, aktivistů, politiků a obchodních lídrů podepsalo otevřený dopis, v němž vyzývají širokou veřejnost k tomu, aby od ledna přešla na veganství. Pod dopis s výzvou Veganuary se podepsali například herci Edie Falco, Alan Cumming a Evanna Lynch; komici Ricky Gervais, Tig Notaro a John Bishop; olympijský cyklista Dotsie Bausch, strongman Patrik Baboumian a horolezec Kuntal Joisher; ekologičtí aktivisté Jane Goodall a Chris Packham; muzikanti Paul McCartney, Bryan Adams a zpěvačka Chrissie Hynde a organizace Greenpeace UK a Friends of the Earth.

Nikomu z nás se nebude dobře žít na znečištěné planetě, pandemie koronaviru nám to ukázala více než jasně. Můžeme se z ní ale poučit a chránit naší vlastní budoucnost tím, že znovu začneme chránit životní prostředí včetně jeho obyvatel. Tím, že se staneme vegany, podpoříme přírodu a začneme žít udržitelněji,”

uvádí ambassador a signatář výzvy Chris Packham.

Otevřený dopis

Dopis nastiňuje dopady chovu zemědělských zvířat na životní prostředí a poukazuje na nemoci jako jsou prasečí a ptačí chřipka, jež vzešly od zvířat. Zároveň upozorňuje na to, že příští pandemie by mohla pocházet právě ze zemědělských farem. „Rok 2020 bude nezapomenutelným rokem, kdy se středem pozornosti staly obavy spojené s koronavirem a klimatickými změnami. Je zřejmé, že tyto dvě hrozby mají společného původce - naší výraznou spotřebu živočišných produktů. Katastrofickému zhroucení klimatu a celosvětové pandemii se můžeme do budoucna vyhnout. Pokud začneme ihned jednat, máme šanci na lepší budoucnost. Pojďme do roku 2021 vstoupit pozitivně a s odhodláním udělat vše co je v našich silách, abychom ochránili naší planetu, divoká zvířata a zdraví a blaho všech bytostí, které ji obývají. Abychom toho dosáhli, musíme změnit své stravovací návyky,” uvádí v dopise.

Výzva Veganuary se poprvé konala v roce 2014 a letos její autoři doufají v účast více než 500 tisíc účastníků - k bezmasému lednu se zatím zavázalo více než 250 tisíc lidí. (V Česku se můžete přidat k Veganské výzvě nebo zkusit alespoň Bezmléčnou výzvu - pozn. red.)

Zdroj: VegNews, Překlad: Pavla Doucková, Korektura: ink

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection